Atatürkün öğretmenlere verdiği önemle ilgili anı

  • Konuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 7.019
M
Misafir
Atatürkün öğretmenlere verdiği önemle ilgili anı ve yazı
Yurdun başöğretmeni olan Atatürk, öğretmenlere büyük önem vermiş, öğretmenlik mesleğinin bir ülkenin geleceğini şekillendirmede ki etkisini bir çok kez dile getirerek, 1924’teki Muallimler Birliği Kongresi’nde şöyle demiştir: “Muallimler! Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr muallim ve mürebbileri, sizler yetiştireceksiniz. Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin maharetiniz ve fedakârlığınız derecesiyle mütenasip bulunacaktır.”

Atatürk’ün öğretmene verdiği önem ile ilgili anı

Atatürk’ün Çankaya İlkokulunu Ziyareti

Çankaya’da bir ilkokul açılmıştı. Köşkün güzergâhında bulunan bu okulu birgün Atatürk ziyaret etmiş.

Öğretmen tahta başında öğrencilere ders veriyormuş. Cumhurbaşkanı girer girmez ihtiram (saygı) işaretini vermiş. Çocuklar ayağa kalkmış ve oturunuz işaretini verdikten sonra yüzünü tahtaya çevirerek derse devam etmiş. Atatürk beş on dakika ayakta ders dinlemiş ve çıkarken öğretmen yine aynı ses aynı eda ile çocukları ayağa kaldırmış ve oturunuz işaretini verir vermez derse devam etmiş.

Gazi kapıdan çıkarken maiyetine (yanındakilere):

-Gördünüz mü muallimi? Cumhurreisine ehemmiyet vermedi.

Demiş ve ilâve etmiş:

-İlköğretmen vatanın en hayırlı unsurudur. Onlar vatanın evlatlarıyla o kadar haşır neşir olmuşlardır ki, adeta çocuklaşmışlardır. Onların nazarında en sevgili öğrencileridir. Bu öğretmen, eğer dersini bırakıp bana tazimatını arz etmek için yanıma gelseydi ve çıkarken beni merdivenlere kadar geçirse idi, öğrencileri nazarında küçülür belki prestijini kaybederdi. Öğrenci nazarında en muhterem, en büyük adam öğretmendir.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
18B
Misafir
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
47B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
17B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst