Aşure günü kaç gün

deep Harbi Aktif Üye
Aşure günü kaç gündür

Allah'ın ayı Muharrem yani Şehrullahi'l-Muharrem olarak bilinen Muharrem ayında bir çok önemli olay zuhur etmiştir. Muharrem ayı Müslümanlar için oldukça önemli bir aydır. Bu ayda İlahi feyz ve bereket cuşa gelir. Muharrem ayının 10. günü Aşure günü olarak bilinen gündür.

Muharrem ayı, Kur'an-ı Kerim'de, kıymet verilen dört aydan biridir. Muharrem ayının 1. günü oruç tutmak, o yılın tamamını oruçlu geçirmek kadar faziletlidir.

Bu ayın en kıymetli gecesi de Aşure gecesidir. Allah-u Teala, bir çok peygamberin duasını Aşure günü kabul etmiştir. Hazret-i Adem'in tövbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh'un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus'un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim'in ateşten kurtulması, Hazret-i İdris'in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub'un, oğlu Hazret-i Yusuf'a kavuşması, Hazret-i Yusuf'un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyub'un hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesi, Hazret-i İsa'nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması gibi büyük hadiseler Aşure gününde cereyan etmiş olaylardır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
101B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst