Aspirinin Bilinmeyen Faydaları

mahir Harbi Aktif Üye
Asprinin bilinmeyen yararları

Asprinin sadece insan bünyesine değil, bir çok konuda pratik bir yardımcı olduğunu biliyormuydunuz?

Hipokrat’ın, Aspirin’in kaynağı olan söğüt ağacı kabuğunu, doğal bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olduğunu söyleyerek ağrılara karşı kullandığı biliniyor. Sağlıkla ilgili pek çok rahatsızlıkta imdadınıza yetişen Aspirin’den sağlık dışı alanlarda da yararlanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Vazodaki çiçeklerin ömrü uzun olsun

Vazoya koyduğunuz çiçeklerin evinizi daha uzun süre güzelleştirmesini istiyorsanız çiçekleri vazoya koymadan önce bir aspirini toz haline getirin. Sonra vazodaki suya karıştırın. Çiçeklerin ömrünü uzatmanın birkaç yolu daha var. Suyun içine bir multivitamin tableti, bir tutam tuz, bir tutam kabartma tozu veya bir bakır para da atabilirsiniz. Fakat en önemlisi vazonuzun suyunu her gün tazelemek.

Ter lekesi kalmayacak

Beyaz gömleğinizdeki ter lekesini çıkarmak için önce şunu deneyin: İki aspirini ezin ve bir çay bardağı suda eritin. Gömlek ya da elbisenizin lekeli kısmını bu suyla ıslatıp üç-dört saat bekletin, sonra da durulayın. İşe yarayacaktır.

Yumurta lekesini aspirinle çıkartın

Giysinize bulaşan yumurtayı önce peçeteyle sonra da ılık suya batırdığınız süngerle temizlemeye çalışın. Leke tamamen çıkmadığı takdirde krem tartar ve suyla bir bulamaç yapın ve bir aspirini ezerek buna katın. Bulamacı lekenin üzerine sürün ve yarım saat kadar bekletin. Ilık suyla iyice durulayın.

Böcek ısırmalarında

Sivrisinek ya da arı sokmalarında, acıyan yerin üzerini ıslatıp aspirinle ovarak iltihaplanmanın önüne geçebilirsiniz.

Önemli not: Astım hastalarının çoğuna ömür boyunca aspirin yasaktır. Aspirinin etken maddesi olan salisilik asit, astım ve alerji hastalarına zarar verebilir. Bunu unutmamak gerekir.

Bahçeler güzelleşsin

Aspirinin bahçelerimiz için işe yarayacak bir malzeme olduğunu biliyor muydunuz? Aspirini toz haline getirip bitkilerin köklerine doğru koyun. Bu, hem bitkilerin daha iyi kök salmasını sağlar hem de mantar hastalığının tedavisi için iyi bir uygulama. Ancak aspirini gerektiğinden fazla kullanırsanız zarar verebilirsiniz. Ölçü şu olmalı: Bir litre suya yarım veya bir aspirin. NEŞE KUTLUTAŞ
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
23
Görüntülenme
32B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
3
Görüntülenme
1B
Üst