Aşermenin Nedenleri Nelerdir

Sehbal Üye
Hamileler neden aşerir, Hamilelerin iştahı neden artar, Gebelikte aşerme sebepleri nelerdir
asermek.jpg
Aşermede psikolojik faktörler muhtemelen fiziksel ihtiyaçlardan daha etkili oluyor. Hepimiz zaman zaman belli bir yiyecek veya içecek için dayanılmaz bir istek duyarız. Ancak belli bir yiyecek için duyulan bu ani istek nadiren gerçek bir aşermedir. Çoğunlukla geçici bir istektir oysa aşerme bundan çok daha derindir ve göz ardı edemeyeceğiniz sürekli bir istektir.

Gebelik aşermeleri
Hamile kadınlar sıklıkla turşu ve diğer tuzlu yiyecekleri aşerirler. Bu durumda aşermeler fiziksel bir ihtiyaca işaret eder. Hamilelik sırasında kan Hacmi iki katına çıkar ve sonuç olarak uygun bir Sıvı dengesi sağlamak için fazladan sodyuma ihtiyaç duyar. normalde yemeğe Tuz eklemek gerekli Sodyumu sağlar. Eğer aşermeler çamaşır kolası, Toprak, kil ve buz gibi sindirilemeyen tuhaf Maddeler içinse bu "pika'ya girer ve ciddi bir tıbbi veya psikolojik soruna işarettir ve uzmanların yardımını gerektirir.
(Pika: çocuklarda ve akıl hastalarında rastlanılan, besin olmayan maddelere karşı Anormal iştah görülmesi)
Buz aşermesinin demir eksikliğine işaret ettiği söylenmektedir, bunun tersine bu eksiklik çamaşır kolası, kil ve demire tutunan ve emilimini engelleyen diğer maddelerin yenmesinden dolayı olabilir.

Hamile Neden Aş erir?

Yediğimiz içtiğimiz bütün gıdalar ince ve kalın barsaklardan geçip en küçük parçalarına ayrıldıktan sonra ,karaciğer tarafından ayıklaması yapılır. Karaciğeriniz bu maddeler vücutta kalsın ,bu maddeler gidebilir diye bir ayıklama yapar. Atılanlar dışkıyla atılırken, vücutta kalanlar ise kan dolaşımının içine verilirler. Sürekli kan dolaşımımızın içinde yüzlerce madde dolanıp durur bu sayede. Yeni bir hücre oluştururken de bedeniniz bu maddeleri kullanarak hücrenizi oluşturur.

Genelde hamilelerde süte karşı iğrenme görülür. Eğer süt tüketemiyorsanız bolca peynir ve süt ürünleri tüketilmedir.Son olarak yapılan bilimsel araştırmalar sonucu hamilelik dönemi boyunca aş eren bayanların düşük ve sakat bebek doğurma olasılıkları çok düşüktür. Fakat aş erme görülmeyen bayanların hamilelikte düşük yapma ve sakat bebek dünyaya getirme olasılıkları bayağı fazladır. Bu nedenle hamilelikte aş ermek halk arasında kötü ve sıkıntılı bir şey olarak algılansa da, hamilelik döneminin sağlıklı geçmesi açısından iyiye işarettir!
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
K
Yanıtlar
0
Görüntülenme
175B
Kayıtsız Üye
K
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst