Arıcılık Bölümü Hakkında Bilgiler

Ömer
Yönetici
Arıcılık Bölümü Hakkında Bilgiler - Arıcılık Teknikeri Nedir ?
Arıcılık programının amacı, bal ve diğer arı ürünlerinin üretilmesi, muhafazası, pazarlanması ve teknolojisinde çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir. Arıcılık teknikerleri, Orman, Tarım ve Köy İşleri Bakanlıklarına bağlı Zirai Araştırma Enstitülerinin, arıcılık istasyonlarında, çiftçi eğitim şubelerinde görev alabilecekleri gibi özel sektöre bağlı arı yetiştirme birimlerinde çalışabilirler veya kendileri arıcılık yapabilirler.

Programın amacı: Bal ve diğer arı ürünlerinin üretilmesi, muhafazası, pazarlanması ve teknolojisinde çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Arıcılık programında zirai botanik, analitik kimya, zooloji ve arının zoolojideki yeri, arı ekolojisi, bal ve bal teknolojisi, balmumu, polen, arısütü, propil üretimi, işleme ve muhafaza yöntemleri, bilgisayar ve programlama gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Arıcılık programından öğrenim görmek isteyenlerin biyolojiye, özellikle zoolojiye ilgi duymaları, açık havada çalışmaktan hoşlanan, girişimci kişiler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Arıcılık programında mezun olanlara "Arıcılık Teknikeri" ünvanı verilir. Arıcılık teknikeri ziraat mühendisinin gözetim ve denetimi altında arıların bakımı, ırklarının geliştirilmesi, bal, balmumu, polen ve arısütü ürünlerinin üretilmesi ve pazarlanması gibi işleri planlar ve yürütür.

Çalışma Alanları: Arıcılık teknikerliği, Orman, Tarım ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı Zirai Araştırma Enstitülerinin arıcılık bölümlerinde, arıcılık istasyonlarında, çiftçi eğitim şubelerinde görev alabilecekleri gibi özel sektöre bağlı arı yetiştirme birimlerinde çalışabilirler veya kendileri arıcılık yapabilirler.

Arıcılık Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri

• FIRAT ÜNİVERSİTESİ - SİVRİCE MESLEK YÜKSEKOKULU
  • MUĞLA ÜNİVERSİTESİ - ULA ALİ KOÇMAN MESLEK YÜKSEKOKULU
  • CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ - ALAŞEHİR MESLEK YÜKSEKOKULU
  • MERSİN ÜNİVERSİTESİ - MUT MESLEK YÜKSEKOKULU
  • ERCİYES ÜNİVERSİTESİ - SAFİYE ÇIKRIKÇIOĞLU MESLEK YÜKSEKOKULU
  • AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ - EMİRDAĞ MESLEK YÜKSEKOKULU
  • ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ - İSPİR HAMZA POLAT MESLEK YÜKSEKOKULU
  • SELÇUK ÜNİVERSİTESİ - HADİM MESLEK YÜKSEKOKULU
  • ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ - ÇİNE MESLEK YÜKSEKOKULU
  • CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ - ALAŞEHİR MESLEK YÜKSEKOKULU
  • NİĞDE ÜNİVERSİTESİ - ÇAMARDI MESLEK YÜKSEKOKULU