Antrenörlük eğitimi ve ilkeleri

mahir Harbi Aktif Üye
Antrenörlük eğitimi ve ilkeleri nelerdir

Antrenörlük ilkeleri

Yüksek öğretim kurumlarının antrenörlük eğitimi programlarında eğitim süresi 4 yıldır.
Bu programda; Spor Biyolojisi, Uygulamalı Fizyoloji, Fonksiyonel Anatomi, Kineziyoloji, İlk Yardım İlkeleri, Spor Psikolojisi, Egzersiz Fizyolojisi, Psiko sosyal açıdan Spor gibi dersler okutulmaktadır.

Antrenör yetiştirme kurslarının süresi ortalama 20 gündür..
Kurs süresince temel ve özel eğitim programları uygulanır

Antrenörler; Uluslararası kural, teknik ve gelişmeleri yakından takip eder ve bu konularda sporcuları bilgilendirir,
Günlük, haftalık, aylık ve yıllık çalışma programları hazırlar ve uygular,
Spor karşılaşmalarına, sporcuların götürülüp getirilmesini sağlar,
Sporculara verilen spor malzemeleri, spor araç ve gereçlerinin takip ve kontrolünü yapar ve yaptırır,
Branşı ile ilgili spor dalında; eğitici video, bant, kitap, dergi vb. eğitim araç ve gereçleriyle ilgili araştırma yapar, temin eder ve uygulamalı olarak yararlanır,
Branşı ile ilgili kurs, seminer ve diğer eğitim faaliyetlerine katılır,
Sporcuların sağlık ve psikolojik kontrollerinin periyodik olarak yapılmasını sağlar,
Sporcuların gelişimi için gerekli olan beslenme ve diyet programları hazırlar veya
hazırlatır ve bu konularda bilinçlenmelerini sağlar.
Sporcuların dayanıklılık, hız, çabukluk ve kondisyonlarını arttırıcı; koşu, yürüyüş ve diğer çalışmaları yaptırır,
Sporcuları teknik, taktik, fizik-kondisyon ve psikolojik olarak karşılaşmalara hazırlar,
Antrenmanlarda, soyunma odalarında, karşılaşma öncesinde ve sırasında yapılacak müsabakanın taktiğini uygulatır, teorik ve pratik olarak uygulanacak mücadele biçimini göstererek, yapılan hataları ve sporcuların zayıf yönlerini
tespit ederek giderilmesini sağlar.

Rakip ekiplerin gücünü, oyun stratejilerini öğrenerek, hazırlıklarını bunlara göre yapar, sporculara oyun stratejisini açıklar, gerektiğinde sporcuları kampa alır,
Sporcuların her türlü sorunları ile ilgilenerek, sağlık durumlarını, özel yaşamlarını, izinlerini takip eder,Sporcuların devam ve form durumlarını takip ederek, form düşüklüğü gösteren sporcularla özel ilgilenir, onlara özel çalışma programları hazırlar, gerektiğinde kadro dışı bırakarak cezalandırır,
Sosyal ve kültürel aktivitelerle sporcuların moral seviyelerini ve canlılıklarını yüksek tutmaya çalışır,
Sporun türüne göre karşılaşma öncesi takımı açıklar; karşılaşma öncesinde, devre arasında, molalarda ve karşılaşma esnasında, gerekli direktifleri verir, oyun sistemini açıklar ve gerektiğinde değişiklikler yapar, oyuncu değiştirir,
Sporun türüne göre teknik direktörlerle, kulüp yöneticileriyle, idari kadrolarla ve diğer ilgili kişilerle sporcular arasındaki diyalogu sağlar ve çıkan sorunları çözer.

Antrenör olacak kişilerin, görevlerini yerine getirmeye engel, bedensel eksiklikleri, sağlık sorunları olmaması gerekir,
Bu alanda çalışan insanlar bir anlamda eğitimci olarak görev yaptıkları için,
insanlarla iyi iletişim kurabilmek, sabırlı ve dayanıklı olabilmek bu meslekte başarıyı arttırıcı faktörlerdir,
İnsanları seven, çabuk iletişim kurabilen, düşüncelerini rahatlıkla aktarabilen,
kurallara uymayı ilke haline getiren, tutarlı, uyumlu, güvenilir, otoriter ve bir gurubu yönetebilecek özelliklere sahip kişiler bu meslekte başarılı ve mutlu olabilirler,
Antrenörlerin sürekli yeniliklere açık bir kişiliğe sahip olması gerekir,
Antrenörlerin, branşları ile ilgili spor dalındaki gelişmeleri, yenilikleri, uluslararası kurallardaki değişiklikleri takip edecek düzeyde yabancı dil bilgisine sahip olması gerekir.