Antienflamatuar diyet nedir?

Ömer
Yönetici
Antienflamatuar diyet nedir?
diyet.jpg
Doktor Mehmet Öz'ün de tavsiye ettiği bu diyet hakkında bilgi edinmek istermisiniz?

Omega 3, sebze-meyve, kuruyemiş ve baklagil tüketimine önem veren antienflamatuar diyetlerde ilk amaçlanan kilo kaybı değildir. Ancak bu tarz beslenmeyle kilo kaybı da kendiliğinden olacaktır.

Antienflamatuar diyet; bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış, dünyada pek çok doktor tarafından reçete edilen ve başta Anne Hathaway olmak üzere Hollywood yıldızlarının da uyguladığı bir beslenme modeli. Harvard mezunu Dr. Andrew Weil'in geliştirdiği diyeti Türkiye'ye Nişantaşı'ndaki Double Check Sağlıklı Yaşam Akademi getirdi. Beslenme uzmanı Burcu Aydın da bu diyeti Cosmopolitan'a anlattı.

YEDİKLERİNİZ İLACINIZ
İnflamasyon; vücudun stres ve travmaya karşı gösterdiği kısa süreli yanıttır. Mesela parmağınızı kestiğinizde oluşan kızarıklık, bir inflamasyon örneğidir. Ancak inflamasyon uzun süreli ve düşük dozlarda seyrederse, tüm vücuda da yayılırsa; kalp, şeker, Alzheimer gibi birçok hastalığın gelişimine zemin hazırlar. Bu duruma ise ise yediklerimiz, hayat tarzımız ve stres neden olur. İnflamasyon karşıtı antienflamatuar özellikleri olan yiyeceklerin bol miktarda tüketilmesiyle bu gidişat tersine döndürülebilir.

Günümüzdeki diyetlerin ortak özelliği; kalori miktarının kısıtlanmasıdır yani pek çoğu kişinin sağlık durumuyla ilgilenmez. Bu diyet ise yiyeceklerin miktarından çok, kalitesiyle ilgilenmektedir. 'Yedikleriniz ilacınızdır' prensibine dayanır. Bu diyetle cilt parlar, enerji miktarı yükselir.

AKDENİZ DİYETİ GİBİ
Antienflamatuar diyet, Akdeniz diyetine benziyor. Bu diyete göre; bol bol meyvesebze tüketmek, margarini hayatımızdan çıkarmak, Omega 3 alımını artırmak gerekiyor. Ayrıca baklagil ve kuruyemiş tüketmek ve antienflatuar özelliği olan baharat kullanmak da bu diyetin olmazsa olmazlarından...

Bu diyette ilk amaç kilo kaybı değildir. Amaç sağlıklı ve hastalıksız bir yaşamdır. Sağlıklı protein ve karbonhidratlarla beslenildiğinde, kilo kaybı da olur.

BİR GÜNLÜK ÖRNEK MÖNÜ
- KAHVALTI: Badem, kuru üzüm, çilek, yulaf ve az yağlı süt.
Nedeni: Yulaf flavonoid, kuru üzüm ve çilek antioksidan, badem Omega 3 yağ asitleri içerir.

- ÖĞLE: Tam tahıllı ekmekle yapılmış hindi, domates ve marullu sandviç.
Nedeni: Hücre yenileyici likopen, lignan ve antocyanin içerir.

- ARA ÖĞÜN: 1 avuç yaban mersini ve badem.
Nedeni: Kalbi koruyan doymamış yağ asitleri ve antosyanin içerir.

- AKŞAM: Fırında somon, esmer pirinç pilavı, ıspanak salatası. Tatlı olarak ise tarçınlı şeftali.
Nedeni: Bu öğünde antienflamatuar diyetin en önemli bileşeni olan Omega 3 yağ asitleri bol miktarda bulunmaktadır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst