Anne Adayları da Güneşlenmeli...

SYSTEM Üye
Anne adaylarında kemiklerin yumuşaması ve kolay kırılabilir hale gelmesiyle tanımlanan ve bebekte de D vitamini yetersizliğine neden olan "Osteomalasia" hastalığı, günde yarım saat güneşlenerek önlenebiliyor.

Erciyes Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksekokulu Beslenmek ve Diyetetik Bölümü’nde görevli Diyetisyen Dr. Nurten Budak, güneş ışınlarının özellikle anne adayları ile bebeklerinin sağlığı açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Kemiklerin sağlıklı oluşması ve gelişmesi için D vitaminine ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Budak, D vitaminin en iyi kaynağının ise güneş ışınları olduğunu belirtti.

Hamilelik döneminde yeterince D vitamini alınamamasının anne adayında "Osteomalasia" hastalığına neden olduğunu, bebekte sağlıklı gelişimi tamamlayamama riskini gündeme getirdiğini anlatan Budak, şu bilgileri verdi:
"İnsan vücudundaki D vitamini düzeyinin 15 ng/ml olması gerekiyor. Oysa, bir araştırmada anne adaylarındaki oran 8.5 ng/ml olarak saptanmıştır. Sınırın altındaki bu değer, anne adayları ile bebeklerinin ne kadar büyük bir tehlike altında olduğunu açıkca gösteriyor. Toplum tarafından pek bilinmeyen "Osteomalasia" hastalığıriski artıyor. Bu durum anne adaylarının kemiklerinin yumuşamasına, kemiklerinin kolay kırılabilir hale gelmesine neden olduğu gibi, bebeğin de D vitamini yönünden eksik kalmasına ve "Raşitizm" hastalığına yakalanma riskinin artmasına zemin hazırlıyor. Bebeklerde kemik bozuklukları, vücudun normal gelişmemesi, enfeksiyon hastalıklarına sık yakalanma ve göğüs kemiğinde öne çıkma sorunları ortaya çıkıyor."

Diyetisyen Dr. Budak, en doğal ilaç konumundaki güneş ışınlarından gerektiği gibi yararlanamamanın bedelinin toplum tarafından ağır ödendiğini, sorunlar ortaya çıkınca hastane ve ilaç gibi yöntemlerle tedavi yolu arandığını, bunun hem ekonomik hem de işgücü kayıplarına neden olduğunu ifade etti.

Anne adaylarının hem kendisi hem de doğacak bebeklerinin D vitamini gereksinmesini karşılamak için günde yarım saat güneşli bir ortamda bulunması ve yürüyüş yapması gerektiğine işaret eden Budak, D vitaminin deride yeterince oluşması için baş, boyun, yüz ve ellerin kapatılmamasını, vücudun doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmasını gerektiğini dile getirdi.

Budak, "Güneş ışınlarından yeterince faydalanmak hem anne hem de bebeğini hastalıklardan korur." diye konuştu.

Alıntı.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
1
Görüntülenme
15B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Üst