Ani bebek ölümü sendromu

SYSTEM Üye
Ani bebek ölümü sendromu, nedenleri halen tam anlaşılamamış bir klinik durumdur. Ancak alınabilecek bazı basit önlemler ile riski azaltılabilir. Bu durumun sıklığının azaltılmasında anne babaların eğitimi büyük önem taşır...


“Ani bebek ölümü sendromu”, bir yaşının altındaki bebeklerde görülen, klinik ve laboratuar olarak nedeni bulunamayan, otopside tanı koyduracak anormal bir durumun saptanmadığı bebek ölümlerini tanımlar.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Yeni Doğan Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. ipek Akman, “ani bebek ölümü sendromu” gelişimi için risk faktörü kabul edilen nedenleri şöyle özetliyor:

* Bebeğin yüzüstü yatıyor olması

* Bebeğin yumuşak yüzeyde yatıyor olması

* Bebeğin ebeveynleri ile aynı yatakta yatıyor olması

* Annenin hamilelikte sigara içmesi

* Prematürelik ve/veya düşük doğum ağırlığı

* Bebeği çok giydirme veya odayı çok ısıtma sonucu aşırı ısınma

* Erkek cinsiyet

Önlemler
Normal koşullarda, uyku sırasında bebeğin yüzü yumuşak bir yüzeyle örtüldüğünde bebeğin oksijensiz kalması sonucu uyanması ve başını çevirerek düzenli nefes almayı sürdürmesi beklenir. Ancak bazı bebeklerde bu durum gerçekleşmez ve sonuçta bebek ölümü görülebilir. Doç. Dr. ipek Akman, “ani bebek ölümü sendromu” riskine karşı alınabilecek önlemleri şöyle sıralıyor.

Bebek uyurken sırt üstü yatırılmalı
ABD’de, 1992 yılında, “ani bebek ölümü sendromu”nu önlemek için sırtüstü yatış pozisyonuna geçilmesi ile sendromun sıklığı %40 azaldı. Ailelerin, bebekleri uyurken yan veya tercihen sırtüstü yatırması gerekir. Ailelerde sırtüstü yatış pozisyonu nedeniyle bebeğin kusması halinde kusmuğunun akciğerlere kaçacağı korkusu olabilir, ancak yapılan araştırmalarda yatış pozisyonunun değişmesinden sonra bu problemde bir artış gözlenmemiştir. Bebek uyanıkken ve ebeveynleri yanındayken yüz üstü yatırılabilir. Bu şekilde bebeğin omuzları kuvvetlenir ve baş arkasında sürekli yatmaya bağlı düzleşme olması önlenebilir.

Bebeği sert yatakta yatırın
Bebekleri yumuşak yatak, su yatağı, yastık, yorgan veya kuzu postu gibi yüzeylere yatırmak çok yanlıştır. Bebek battaniye ile örtülecekse, gece battaniyenin bebeğin yüzünü kapamasını önlemek için, battaniye göğüs seviyesine kadar gelmesi ve uçlarının çarşafla birlikte yatağın altına doğru kıvrılması gerekir. Bebeklerin ebeveynleri ile birlikte aynı yatakta yatmaları da risklidir.

Annenin sigara içmemesi gerekir
Ani bebek ölümü sendromu ile ilgili yapılan tüm araştırmalar; hamilelikte ve doğum sonrasında sigara kullanımının riski arttırdığını açıkça ortaya koymaktadır.

Aşırı ısınmasını engelleyin
Ani bebek ölümü sendromu kış aylarında daha sık görülür. Özellikle yüzüstü yatan, çok giydirilen ve battaniye ile örtülen bebeklerde riskin artabileceği unutmayın.

Prematüre ve/veya düşük doğum ağırlığı olan bebeklerde apne monitörleri kullanılabilir
Prematürelerde ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerde sendrom riski daha yüksektir. Bebek ne kadar erken doğduysa ve ne kadar küçükse risk o denli fazla olur. Bazı prematürelerde solunum duraklaması (apne) ve kalp hızında yavaşlama (bradikardi) olabilir. Bu bebekler eve taburcu edilirken apne monitörü verilmesi uygun olur.

Ani bebek ölümü sendromu, nedenleri halen tam anlaşılamamış bir klinik durumdur. Ancak alınabilecek bazı basit önlemler ile riski azaltılabilir. Önemli bir sağlık sorunu sayılması gereken bu durumun sıklığının azaltılmasında annelerin ve babaların eğitimi büyük önem taşır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
2
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
72B
Üst