Ameliyattan önce yapılmaması gerekenler

Ömer
Yönetici
Ameliyattan önce yapılmaması gereken şeyler nelerdir

Alelade bir operasyon öncesinde bile ameliyata girmeden evvel yapılmaması gereken şeyler vardır. Doktorlar zaten genelde nelerin yapılmaması gerektiğini ameliyat tarihini kararlaştırdıklarında sizlere bildirmekteler. Ancak yine de biz genel olarak nelerin size ciddi zararlar verip, hasar bırakan komplikasyonlar bırakabileceğine kısaca değinelim istedik.

ABD'deki Harvard Üniversitesi'nden bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma, ameliyattan haftalar önceki beslenme şeklinin ameliyatın vücutta neden olduğu strese verdiği cevabı etkilediğini gösterdi.

Araştırmacılar fareleri iki gruba ayırdı. İlk gruptaki fareler normal şekilde beslenirken, ikinci gruptakilere iki hafta boyunca protein verilmedi.

Karaciğer ve böbreklere zarar verebilecek ameliyattan sonra protein almayan farelerin hayatta kaldığı, normal şekilde beslenenlerin yüzde 40'ının ise ölümcül komplikasyonlara maruz kaldığı görüldü.

ameliyat.jpg


"Science Translational Medicine" dergisinde yayımlanan araştırmada, protein almamanın fareleri iskemi (dokulara kan sağlayan damarların, bir pıhtı veya mekanik etkenle tıkanması sonucu doku beslenmesinin bozulması) riskine karşı koruduğu sonucuna varılarak, bu durumun da özellikle kalp-damar cerrahisinde muhtemel komplikasyonları önlemede göz ardı edilemeyeceği vurgulandı.

Daha önce hayvanlar üzerinde yapılan araştırmaların diyetin vücudun stresle mücadelesine ve sağlıklı kalmaya yardımcı olabileceğini gösterdiğinin belirtildiği araştırmaya imza atanlardan James Mitchell, "ameliyatın, doğası gereği, vücut için travmatik olduğunu, beslenme şeklindeki değişikliklerle vücudun ameliyat gibi akut strese hazır hale getirilebileceğini" ifade etti.

Doktorlar genellikle hastalarına ameliyattan bir gece önce bir şey yememe ve içmeme önerisinde bulunuyor.
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
14B
Üst