Amasya-Gümüşhacıköy

-uykucusirin- KVP Hayranı
Gümüşhacıköy Amasya ilinin en batıdaki ilçesidir. Daha önceki adı Hacıköy iken Gümüş Nahiyesi ile adı birleştirilerek Gümüşhacıköy denmiştir.
Karadeniz Bölgesi'nde, Amasya iline bagli ilçemizin Yüzölçümü 819 km karedir. Doguda Merzifon ilçesi, güney ve batida Çorum, kuzeyde Samsun illeriyle çevrilidir.
Amasya ilinin kuzeybatısındaki daglık kesimde yer alan ilçe topraklarının kuzeydoğusunu Tavşan Dağı, güneybatısını Ereğli Dağı, batısını da Inegöl Dağı (1873) engebelendirir. Tavşan ve Ereğli Dagları'nın dorukları ilçe sınırları dışındadır. İlçenin orta ve dogu kesimi ovalıktır. Dağlardan inen Gümüşsuyu çayı ve Hamamözü Deresi gibi akarsular bu ovalık alanı suladıktan sonra ilçe sınırları dışında Kızılırmak ve Yeşilırmak’a katılır.

Gümüşhacıköy
(Amasya)Tanınır: "Kimmari , Etonia, Hacıköy, Haçköy"İdari Yapı: ilçeBağlı: ilAmasyaBeldeGümüşÖzellikleriAlanı Toplam819 km kare km²Nüfus ()14100Posta kodu: 05700
 
Son düzenleme moderatör tarafından:
-uykucusirin- KVP Hayranı
buda gidenin bidaha geri dönemediği mağara zamanında yapılan savaşlarda kadınlar burdan kaçarken arkasından askerler kovalıyormuş.kadınlar çıkışı bildiği için kaçıyor ama askerler bilemiyor.onun için orda bir çok iskelet vardı bununla ilgili bir haber:

"Gidenin Geri Dönmediği" Mağara Işığa Kavuşuyor

Amasya Kalesi'nde Bulunan Gizli Geçitlerin İçerisinde En Gizemlisi Olan Cilanbolu, Amasya Valiliği'nin Sağladığı Ödenekle Yeniden Açılıyor.
Amasya Kalesi'nde bulunan gizli geçitlerin içerisinde en gizemlisi olan Cilanbolu, Amasya Valiliği'nin sağladığı ödenekle yeniden açılıyor.

Amasya Kalesi'nde çok sayıda kalıntının içerisinde insanların yüz yıllardır ilgisini çeken, sürekli merak konusu olan ve hakkında efsaneler bulunan, kaya içerisine oyularak yapılmış olan gizli geçit Cilanbolu, 92 bin 300 YTL harcanarak temizlenecek. Gizli geçit olarak, su kuyusu olarak ve zindan olarak kullanıldığı söylentilerinin yanı sıra, 'Gidenin bir daha geri gelmediği' şeklindeki efsanelere konu olan Helenistik dönemde inşa edilmiş, Roma ve Bizans dönemlerinde kullanılmış olan geçit, temizlik çalışmalarından sonra turizme açılacak.

80 günlük bir çalışma sonrasında temizlenecek olan ve çalışmaların ardından ışıklandırma yapılarak kente gelen yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılacak olan Cilanbolu'da çalışan işçiler en büyük zorluğu akrepler ve yılanlardan yana çekerken, yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Vali Celalettin Lekesiz, Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya ve Müze Müdürü Celal Özdemir'den yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Gizemini sürekli koruyan gizli geçidin temizlik çalışmalarının tamamlanmasından sonra çok ilgi çekeceğini belirten Vali Lekesiz, "Burası insanlar tarafından hep merak edilmiş. Derinliği ne kadar belli değil ama 8 metre çapındaki geçidin içinde yapılacak temizlik çalışmalarından sonra insanların bu merakları giderilecek. Çok sayıda tarihi ve kültürel zenginliği bulunan kentimizin zenginliği artacak ve kentimize gelen ziyaretçilerimiz yapılan ışıklandırma çalışmalarından sonra bu gizemli geçidi ziyaret edebilecekler" dedi.

(DY-SA-ÖZ-Y)

Haber Yayın Tarihi: 03 Haziran 2008 Salı Saat 11:44
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
16B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
85B
Üst