Altın Varak Yapımı

deep Harbi Aktif Üye
altın varak nedir
Altın varak yapımı
altın varak nasıl yapılır,
altın varak tekniği


ALTIN VARAK

Altın şeritin ince tirşeler ( parşömen ) ve sığırın kör bağırsağından elde edilen zarlar arasında dövülerek seffaf yapraklar haline getirilmesine altın varak denir.

Varlık ve kudret işareti olan altın, ilk çaglardan başlayarak kültürler arası sanatlar etkileşimler bizim tarihimizdede yerini almıştır.

ALTIN VARAK YALDIZ

Altın varak yaldız yapımının, bilinen en eski tarih olarak 14 - 15 yy olduğu tahmin ediliyor.Yapımı bir hayli zor ve sabır isteyen bir iş ve maliyetinin yüksek olması nedeni ile bugün sahteleri yapılmakta ve altın varak yaldız yerine matbaacıların kullandığı "sıcak" yaldız bir diğer adı ile "çıkartma" yaldız kullanılmakta dır. Böylece altın yaldız görünümü tam olarak verilemese de fiyatlarını ucuzluğu ve çalışma kolaylığı "sahte altın" yaldızı cazip kılmış olup yapımcısı atölyelerin de sayılarını arttırmıştır.

ALTIN VARAK ÖZELLİKLERİ

Ağırlığı yok denecek kadar hafif olan "altın varak" yaldızın ölçüleri 8 x 8 cm dir. İmalatını yapan ülkeler başta kalite itibarı ile Almanya,Fransa ve İtalyadır. Uzakdoğuda da imalatı yapılmakta olup Türkiye de pek bilinmemektedir.

ALTIN VARAK AYAR

Ayar 18 karat dan başlayıp 23.75 karat'a kadar yükselir.Altının ayarı yükseldikçe rengi de "Orange" tabir edilen hafif kızılımsı bir renge döner.

ALTIN VARAK İŞLENMESİ

Altın varak kaplanacak olan mobilya öncelikle tamamen kazınır ve ahşap iskeleti meydana çıkartılır. Daha sonra birtakım maddelerden oluşan bir karışım ile yeniden 5 kat kaplanır.Zımpara aşamasından sonra kırmızı renkte olan ve adına "lambez" denilen kırmızı bir toprak eritilerek eşya bu toprak ile tekrar kaplanır.Kuruma süresinin sonunda altın kaplanmaya başlanır.En son olarak ise "jade" taşından yapılan "mazgala" isimli alet ile parlatılarak yaldız kaplama işlemi tamamlanır.
 
Üst