Alpler Hakkında Bilgi

#1
Alpler nerede, Alpler hakkında bilgi
İsviçre, Kuzey İtalya, Almanya ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinde yer alan büyük dağ silsilesi. Orta Asya'ya kadar uzanır. Coğrafi olarak 44°-48° kuzey enlemleri ve 5°-18° doğu boylamları arasında bulunur. 207.000 kilometrekarelik bir alanı kaplar. Alp Dağları kendi içinde üç kısma ayrılır: Batı, Orta ve Doğu Alpler.

Alp vadileri, içlerinde şelaleri, nehirleri barındıran dik yamaçlardan ya da ana dağlara paralel uzanan geniş vadilerden oluşmaktadır. Yüksek bölgelerinde buzullar vardır. Bunlardan 25,6 kilometre boyunda olan ve 1689,6 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Aletsch ünlüdür. Alplerde sık sık bu buzulların yataklarını oluşturan buz nehirlerine rastlanır. Küresel ısınmayla birlikte bu buzullarda da erime görülür. Bu buzulların erimesi sonucunda turistik göller oluşmuştur. İtalya'nın ünlü Po nehri Alplerden beslenir ve Adriyatik'e dökülür. Rhine Nehri de Alp derelerinin birleşmesinden meydana gelir.
Alpler'de, iklim genel olarak ılımandır. Ancak yer ve yüksekliklere göre iklim farklılık gösterebilmektedir. Yağış ortalamaları oldukça yüksektir. Kar yağışı bol olduğu için kayak ve dağ sporlarını yapmaya elverişlidir.

Alplerdeki bitki örtüsü çok zengin ve çeşitlidir. Hurma tipi ve yarı tropikal bitki türleri, meşe, kayın, akçaağaç gibi ağaçlar, çam, karaçam ve ladin en çok yetişen bitki türleridir.
alpler.jpg
Alplerin en önemli geçitleri: Montegnevre Geçidi, Mont Cenis Geçidi, Küçük St. Bernard Geçidi, Büyük St. Bernard Geçidi, Brenner Geçidi, Simplon Geçidi ve St. Gotthard Geçidi. Alpler'de bu geçitler dışında tüneller de bulunmakta, bu tüneller vasıtasıyla İtalya ve Fransa birbirine bağlanmaktadır.
 
Top