Filmleri Alpay Ekler - Alpay Ekler Kimdir - Alpay Ekler'in Hayatı

Ömer
Yönetici
Alpay Ekler Kimdir ?
Alpay Ekler (d. 1964, Üsküdar),Türk Oyun yazarı, yönetmen. Dekor, kostüm, mask tasarımcısı ve besteci. Türk Karagöz ve kukla sanatçısı. Alpay Ekler, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yabancı Diller Bölümü mezunudur. 1989'da Ümraniye'de "Tiyatro Merdiven"i kurdu. "Virüsün Adı Yok", "Bayır Turbunun Türküsü", "Oyunlar ve Yaşayanlar", "Sorgu", "Kanrevanmaraş" oyunlarını yönetti ve müziklerini yaptı. "Işığın Ağıtı" ve "Şavaş Oyunu" adlı oyunları yazdı.
Daha sonra Çocuk Tiyatrosu ve kuklayla ilgilendi. "Maymunun Hediyesi", "İlaçlar Mikroplara Karşı" adlı kukla oyunlarını yazdı müziklerini besteledi.
Dedesi Münir efendinin çırağı Kuklacı, Ortaoyuncu ve Karagöz ustası Hayali İhsan Dizdar'a çırak oldu. 1996 yılında profesyonel olarak "Karagöz" oynatmaya başladı. Çocuk Vakfı Karagöz Okulu'nda Aşıklar oyununu güncelleyerek birinci oldu. Yurtdışında ve yurtiçinde çeşitli festivallere katıldı. Devlet Tiyatrosundan sonra ilk kez BITEF 2000 uluslararası tiyatro festivaline davet edildi ve Türkiye'yi temsil etti. Karagöz tasvirlerinin yapımında doğal boyaların kullanılmasını tekrar gündeme getirip bu konuda keşifler yaparak, makaleler yayınladı. Doğal boyaların Karagöz derisine uygulanması ile ilgili İsrail'de, İstanbul Paint 2001 fuarında ve Bursa Karagöz Evi'nde atölyeler yaparak diğer sanatçılarla bilgilerini paylaştı.
2002 yılında tekrar "Tiyatro Merdiven"e döndü. 2003 yılnda Gogol'ün "Bir Delinin Güncesi" ni, metinleştirdi ve yönetti. 2003"Soyunun Savaşa" adlı oyunu yazdı, 2006 "Aşk Grevi" adlı oyunu yönetti. 2008 "Hıyarapol" adlı Rockomedya'yı yazdı, yönetti, müziklerini yaptı, aksesuar, kostüm ve dekorunu tasarladı.
2002-2006 İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Gösteri Sanatları Merkezi'nde 8-12 yaş grubunda "Aşkın Gözü Kördür", "Bizim aklımız Ermez", "Bu da Bizim Hamlet", "İletişim Parodileri" adlı gençlik oyunlarını yazdı ve yönetti. Yine Gösteri Sanatları Merkezi'nde "Sürgün" ve "Bir Gül Koşusu" adlı oyunları yönetti. Özel talep üzerine Üstün İnanç'ın İbrahim Müteferrika adlı oyununu yönetti, dekor ve kostümlerini yaptı.
Hem oynatım hem yapım anlamında ahşap Türk kuklası geleneğini tekrar canlandırdı. Kurduğu atölyede hem ürünler verdi hem de yeni sanatçıların yetişmesi yolunda olanak sağladı. Çocuklar için "Karagöz Ay'a gidiyor", "Karagöz Plaj Bekçisi", "Karagöz Kitap Kurdu", "Karagöz ağaç dikiyor", "Ava giden avlanır" adlı modern karagöz oyunlarını yazdı ve müziklerini besteledi. Genç Karagöz ve Geleneksel Kukla Sanatçısı Bülent Aksu'yu ve Ruşen Gülen'i ve İbiş Kukla Sanatçıları Enis Ergün ve Deniz Karalar'ı yetiştirdi. Geleneksel Tiyatro'yu anonim algısından çıkarmak için çaba harcadı. Bu amaçla tümüyle özgün ve interaktif Karagöz oyunlarını Türkiye'de ilk yazan ve oynatandır. Oyunların Tasvirlerini o güne kadar eski ustalardan kopyalama alışkanlığını yıkarak, Osmanlı sanatının bu eşsiz dalını yeniden sanat yapıtı sıfatına taşımak amacıyla, tüm tasvirlerini özgün olarak tasarlamaya başladı. Karagöz oyunlarındaki müzikleri de kendisi bestleyerek Karagöz'ü bir tümleşik sanat yapıtı yapmaya çalıştı.
2000 yılından 2006 yılına kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Gösteri Sanatları Merkezi'nde "Kukla- Karagöz yapım ve oynatım" dersleri de verdi. 2005 yılında Uluslararası Kukla Birliği UNIMA Milli Merkezi tarafından "En Başarılı Kukla ve Karagöz Sanatçısı" seçildi. Sanatçı ayrıca 2001-2003 yılları arasında İstanbul Şehir Tiyatroları Repertuar Kurulu üyeliği de yaptı.
2007 yılından bu yana Kocaeli Üniversitesi Sahne sanatları Bölümünde G.T.T. öğretim görevlisidir.