Alparslan Hayatı

Ömer
Yönetici
Alparslan'ın Hayatı
alparslan.jpg
Selçuk Türkleri'nin ikinci hükümdarı. Alparslan (1029-1072), Türklerin Anadolu'ya gelmelerine vesile olan, tarihi açıdan önemli bir komutandır. Asıl ismi Muhammed bin Davut Çağrı olan Alparslan, Çağrı Bey'in oğlu ve Tuğrul Bey'in yeğenidir. Doğum tarihinin 1029 ile 1032 yılları arasında olduğu sanılmaktadır.

1044 yılında Gazne Hükümdarı Mevdut ile yaptığı savaşta önemli başarılar kazandı. Çağrı bey henüz hayattayken, Kobadiyan, Toharistan, Tirmiz, Valvalic ve Vahş şehirlerinin yönetimini ona devretti. Çağrı beyin ölümünün ardından Horasan Selçuklu Devleti'nin hükümdarı oldu. 1064 yılında tahta çıktı. Nizamülmülk'ü kendisine vezir olarak atadı.

1071 yılında Romen Diyojen'in 200 bin kişilik güçlü ordusuna karşı giriştiği Malazgirt Savaşı'nı kazandı. Bu savaş tarihte önemli bir dönüm noktası olduğu için Alparslan'ın adı tarihe geçti. Çünkü Malazgirt Savaşı'yla birlikte Türkler Anadoluya girdiler. Kısa sürede Anadolu'nun tamamını ele geçirdiler. Anadolu'daki Türk tarihi böylece başlamış oldu. Alparslan1072 yılında, esir aldığı bir kale komutanı tarafından şehit edilmiştir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
64B
Üst