Almanya Hakkında Bilgi

deep Harbi Aktif Üye
Almanya ilgili Bilgi
Orta batı Avrupa'da yer alan ülke. Başkenti Berlin'dir. Doğusunda Çek Cumhuriyeti ve Polonya, güneyinde İsviçre ve Avusturya, kuzeyinde Danimarka, Kuzey Denizi, Baltık Denizi, batısında ise Belçika, Lüksemburg, Hollanda, Fransa bulunur.
almanya bayragi.png
II. Dünya Savaşı sonrasında ikiye bölünerek Doğu ve Batı Almanya adını alan iki devlet 1990 yılında birleşmiştir. Federal bir devlettir, 16 eyaletten oluşur. En büyük eyaleti Bayern eyaletidir. Diğer eyaletler ise: Sachsen, Bremen, Brandenburg, Saarland, Berlin, Hessen, Hamburg, Baden-Württemberg, Thüringen, Bayern, Nedersachsen, Rheinland-Pfatz, Macklenburg-Vorpommern, Nordrhein-Westfelen, Sachsen-Anhalt, Sachleswig-Holstein'dir.

Nüfus ve Toplum

Almanya'nın nüfusu 80 milyon civarındadır. Ülke halkının dini Hristiyanlık olup konuşulan resmi dil Almanca'dır.

Coğrafya

almanya harita.jpg
Almanya Haritası

Yüz ölçümü: 357.000 kilometrekare

Dağları: Bayern Alpleri, Allauer Alpleri, Salzburg Alpleri, Harz, Wesserbengland, Rhön, Taunus, Schwlang ve Bömerwold Dağları'dır.

Ovaları: Kuzey ve Baltık denizi kıyılarından Ortadağ sıralarına kadar Kuzey Almanya ovaları uzanır.

Akarsuları: Tuna, Ren, Elbe, Wesser, Ems'dir.

Gölleri: Bodensee en önemli gölüdür. Ayrıca Meckleuburg ve Domeranian göl bölgeleri vardır.

İklim ve Bitki Örtüsü

İklim yapısı bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Kışın okyanus etkisinde kalan bir iklim görülür. Doğu ve güneyinde yazları, sıcak, kışları ise yumuşak bir iklim görülürken kuzey bölgelerinde yazları sıcaktır. Yıllık sıcaklık ortalaması 9°C'dir.

Bazı bölgelerde fundalıklar vardır. Ülkenin %30'u ormanlarla kaplıdır. Dağ keçisi ve geyik gibi hayvanlar bulunur.

Tarihi

2000 yıl önce tarih sahnesinde görülen Cermenler, avcılık ve basit ziraatla geçiniyorlardı. Romalılar da o dönemde Orta Avrupa'ya düzenli ordular göndererek buraları ele geçirmek istiyorlardı. Fakat Cermenler Romalıları yendiler. Cermen kabililerinden bir kısmı Roma İmparatorluğu'nu istila ettiler ve oranın kültürünü benimseyerek, o bölgelere yerleştirler. Bir kısmı ise kendi gelenek ve kültürlerini korumayı başardılar. Cermenler, tarih boyunca gerek Almanya'nın ilk halkı olan Keltlerle, gerekse Doğu Almanya'daki Slavlar ile karışarak Alman halkını oluşturdular.

Cermen İmparatorluğu'nda yöneticilerin hemen hepsi Almandı. Bununla birlikte bütün Kutsal Roma İmparatorları Katolikti.

843 yılında Verdun Anlaşması ile Almanya, İtalya ve Burgonya'da Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu kuruldu. Bu büyük imparatorluk Orta Avrupa'da 963 yıl hüküm sürdükten sonra 1806 yılında Napolyon Savaşları ile yıkıldı. İlerleyen yıllarda Martin Luther ortaya çıktı ve Roma Katolik Kilisesi'ni eleştirerek, Protestanlığı yaymaya başladı. Bunun ardından da mezhep savaşları başladı. Tarihte 30 Yıl Savaşları olarak bilinen bu savaşlar Almanya üzerinde çok yıkıcı etki yaptı. Bu ortamı fırsat bilen Hohenzoller Hanedanları Prusya Krallığını ilan ettiler. 1806'da yapılan Napolyon Savaşları imparatorluğun sonunu getirdi.

1861 yılında I. Wilhelm Prusya Kralı, Kont Otto von Bismarck ise şansölye oldu. Bismarck zamanında Almanya siyasi ve sosyal açıdan güçlendi. Daha sonra II. Wilhelm tahta çıktı ve Bismark dönemi sona erdi. Ardından çıkan I. Dünya Savaşı'nda Almanya müttefikleri Avusturya, Macaristan,Türkiye ve Bulgaristan'la birlikte savaşa girdi. Savaşın ilk yılları Almanya ve müttefikler lehine gelişirken, sonradan bu durum tersine döndü. Almanya ve müttefikleri yenildiler.

Savaşın ardından 1919 yılında Almanya'da Cumhuriyet ilan edildi. 1933'de Hitler başbakan oldu. 1936 yılında Hitler, İtalya ile Roma-Berlin mihverini kurdu. Bundan sonra Hitler, Çekoslovakya ve Polonya'yı işgal etti. 1939 yılında Polonya'nın işgalinden sonra, Fransa ile İngiltere, Almanya'ya karşı savaş ilan ettiler. Böylece II. Dünya Savaşı başlamış oldu. Savaşın ardından Almanya dört devlet arasında paylaşıldı. Federal Batı Almanya Cumhuriyeti İngiltere, Fransa ve ABD tarafında kalırken, Ruslara kalan bölümde de Doğu Almanya kuruldu. 1990'ın başlarında yapılan anlaşma neticesinde duvar yıkıldı ve iki Almanya birleşme kararı aldı. 4 Ekim 1990'da iki Almanya resmen birleşti.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Üst