Ali Kuşçu Güneş Saati

Ömer
Yönetici
İnsanlar mekanik saatleri keşfetmeden önce, zaman mefhumunu saptamak için güneş saatlerini kullanıyorlardı. Osmanlı Devleti döneminde de güneş saatleri üzerine çalışmalar yapan Ali Kuşçu, İstanbul'un en bilinen mekanlarına güneş saatleri yaparak insanların hizmetine sunmuştur. Ali Kuşçu'nun en bilinen güneş saati eserleri Fatih Cami ve Topkapı Sarayı'nın avlusunda yer alan güneş saatleridir.

Hangi tarihte ve nerede doğduğu bilinmeyen ünlü Osmanlı bilgini Ali Kuşçu'nun astronomi ve matematik alanındaki çalışmalarından günümüze kalan izlerden biri de, 1473 yılında Fatih Camii'ne yaptığı güneş saatidir. Güneş saatleri, güneşin bir mil gölgesinin özel olarak hazırlanmış mermer taş ya da madeni bir kadran üzerine düşmesiyle zamanı belirleyen araçlardır. Bazı güneş saatlerinde aylar ve mevsimler de bulunurken, bazıları da yalnızca ikindi vaktini gösterecek şekilde ayarlanmıştır. Osmanlıların saati namaz vakitlerini öğrenmek için kullandıkları düşünülürse, güneş saatlerinin camilerin güneş gören avlularına ya da batı duvarlarına yerleştirilme nedeni anlaşılır.

İstanbul'da bulunan 49 tane güneş saatinden en eskisi Topkapı Sarayı'nda bulunuyor.
fatih-cami-gunes-saati.jpg

Fatih Camii'ndeki güneş saati

Saray'ın üçüncü avlusunda bulunan saatin de Fatih Sultan Mehmet'in emriyle dönemin büyük astronomi ve matematik bilgini Ali Kuşçu tarafından yapıldığı tahmin ediliyor.

Yine Ali Kuşçu tarafından yapıldığı bilinen İstanbul'un en eski ikinci güneş saati ise Fatih Camii'nin batı minaresinin batı tarafında bulunmaktadır.
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst