ALES İlkbahar Dönem başvuruları

agent force Harbi Aktif Üye
Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (ALES) İlkbahar Dönemi için başvurular, 25 Mart-11 Nisan 2008 tarihleri arasında yapılacak.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nden (ÖSYM) yapılan açıklamaya göre, başvurmak isteyen adaylar, üniversite rektörlüklerindeki başvuru merkezlerinden 2 YTL karşılığında başvuru evrakı alabilecek. Adaylar, ayrıca 40 YTL sınav ücreti yatıracak.

Sınava ilk kez girecek adaylar, başvurularını, başvuru merkezlerinden elektronik ortamda yapacak. 2007-ALES'e başvurmuş adaylar ise internet aracılığıyla başvuru yapabilecekler. Adaylar başvuru sırasında 3 YTL ''Başvuru Hizmeti Ücreti'' ödeyecekler.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim-öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için ALES'e girmek gerekiyor. Sınavda 100 üzerinden 70 puan alan adaylar başarılı sayılacaklar. Başarılı adaylar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48. maddesindeki şartları taşımaları, yükseköğretim mevzuatı ve YÖK kararları açısından engel hallerinin bulunmaması kaydıyla, usul ve esasları devlet üniversiteleri ve yüksek teknoloji enstitüleri senatoları ve vakıf yükseköğretim kurumlarının yetkili organlarınca belirlenecek giriş sınavlarına başvurabilecekler.
Doktora veya sanatta yeterlilik derecesine sahip olanlar, bu sınavdan muaf tutulmak suretiyle yükseköğretim kurumlarınca yapılacak giriş sınavlarına başvurabilecekler. Tıpta uzmanlık eğitimine hak kazananların araştırma görevlisi kadrosuna atanmalarında bu sınav ile yükseköğretim kurumlarınca yapılacak giriş sınavlarına katılma şartı aranmayacak.

Türkiye'de bir lisansüstü eğitim programında öğrenim görmek isteyenler de ALES'e girecekler. Adayların ALES'ten, başvurduğu lisansüstü programın puan türünde en az 55 (Lisans diplomasıyla doktora veya sanatta yeterlik programına başvuracaklar için 70) puan almaları gerekiyor.
Bütün yükseköğretim kurumları lisansüstü eğitim için öğrenci seçerken ALES sonuçlarını kullanacaklar. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların ALES'e girme zorunluluğu bulunuyor. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın kendi imkanlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim görecekler ise bu sınava katılmayacaklar.

Ayrıca ALES'e, bir lisans programından mezun olabilecek durumdakiler ve lisans programlarını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar da başvurabilecek.

SINAV-

2008-İlkbahar Dönemi ALES, 11 Mayıs'ta Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van, Zonguldak, Lefkoşa ve Bişkek'te yapılacak. Sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan yetenek testi uygulanacak.

Türkçe yapılacak sınavda her bir aday için sayısal, sözel ve eşit ağırlıklı üç ayrı ALES puanı hesaplanacak ve sonuçlar adayların adreslerine sınav sonuç belgesiyle duyurulacak.