Alay Köşkü

deep Harbi Aktif Üye
Alay Köşkü Hakkında Bilgi
alay kosku.jpg
İstanbul'da Topkapı Sarayı'nın Soğuk Çeşme tarafındaki köşe kulesinin üzerinde yapılan köşk. 1616 yılında Üçüncü Murat zamanında yaptırılmıştır. Daha sonra 1810 yılında tadilattan geçirilmiş ve bugünkü haline getirilmiştir. Osmanlı sultanları alayları ve geçit törenlerini bu köşkten seyrederlerdi.

Gülhane Parkı'nın içinden geniş bir rampa ile çıkılan köşk, yuvarlak bir hünkar salonu ile hizmet binalarından meydana gelir. Cumhuriyet'ten sonra dönem dönem farklı amaçlarla kullanılmıştır. Alay Köşkü 1938'de Topkapı Sarayı Müdürlüğü'ne bağlanmış ve büyük bir tamirden geçirilmiştir. 1960 yılında yapılan tamiratlar sırasında ise köşkün bazı bölümleri kaldırılmıştır. Alay Köşkü'ne son olarak Topkapı Sarayı'na ait bir koleksiyon konulmuştur.

Köşkün üzerinde kabartma süslü yedi cephe bulunur. Ahşap olarak inşa edilen köşkün dış cephesi mermer kaplıdır. Köşkün üstünde 12 dilimli kurşun kaplı bir külah ve onun altında bir kubbe bulunur. Bu yapı geniş ve dışarı çıkıntılı saçaklarla birleşir. Külahın altındaki kubbenin içi ve tavanı kalem işi nakışlarla bezelidir. Köşkün cadde üzerinde yer alan yedi penceresinin kemerlerinde Hattat İzzet Molla'nın bronz harflerle yazdığı tarih manzumesi bulunur, pencereleri ise demir parmaklıklarla süslenmiştir. Köşkün dış cephesi mermer kaplamadır, pencerelerde altın yaldızlı şeritler bulunur.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
1
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
29B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst