Akyuvarlar nedir?

deep Harbi Aktif Üye
Akyuvar hücresi nedir?
Alyuvarlardan boyca büyük olan kanın beyaz elemanı. Lökosit olarak da adlandırılan bu beyaz kan hücreleri kemik iliğinde üretilir. Vücudu bulaşıcı hastalıklara ve yabancı maddelere karşı koruyan lökositler, bağışıklık sisteminin önemli bir bölümünü oluştururlar.

Akyuvarların görevi vücuda ait olmayan canlı cansız her şeyi yok etmektir. Bu nedenle vücuda giren bakterileri, virüsleri ve tehlike meydana getirebilecek her türlü maddeyi arar, bulur, izler ve en uygun anda yok ederler. Bunlar birkaç gün, hatta bir enfeksiyon sırasında birkaç saat yaşarlar. Yıpranmış olan akyuvar ölür ve daha o ölürken yerine hemen sağlıklı ve savunma kabiliyeti çok daha yüksek olan bir yenisi üretilir.

Akyuvarların birkaç çeşidi olup bir kısmı direkt mikrobu yutma görevi üstlenirken, bir başka çeşit de mikroplara karşı dolaylı savunmayı sağlayan korunma maddelerini (antikorlar) yapmaktadır.

Kandaki akyuvar sayısı saate göre değişir. Sabahları azdır, öğlene doğru en yüksek seviyesine ulaşır. Akyuvar azalmasına "Lökopeni" denir. Bazı hastalıklarda (anemilerde), kan kanserlerinin bazı tiplerinde, insan bağışıklık sistemini tutan bir kısım habis hastalıklarda ve mikrobik hastalıkların bazılarında akyuvar sayısı normalin altına iner. Sağlıklı bir yetişkin insanın bir milimetreküp kanında bulunan akyuvar sayısı 4-10 bin arasındadır. Bu miktar lösemi hastalarında 50 bine kadar çıkar. Lökositler kanın dışında lenf sistemi, dalak ve diğer vücut dokularında da bulunur.

akyuvar.jpg
Akyuvar hücresinin mikroskoptaki resmi​
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
3
Görüntülenme
83B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst