AKUT ekibi yurda döndü

_MeçHuL_ [..вιя NΣFΣS нυzυя..]
AKUT ekibi yurda döndü

Haiti operasyonu grup lideri Dündar Şahin: "Haiti halkı çok zor durumda."Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Haiti depremi nedeniyle gittiği Port-Au-Prince'den yurda döndü. Yaklaşık 11 gündür Haiti'de arama kurtarma çalışmaları yürüten AKUT'un 9 kişilik ekibi saat 23.15'te İstanbul'a ulaştı. Arama kurtarma ekibini AKUT'un Genel Sekreteri Saydun Gökşin ve dernek üyeleri çiçeklerle karşıladı. Haiti'de meydana gelen deprem sonrası arama kurtarma çalışmaları için Haiti'ye giden AKUT üyeleri 1 kişiyi sağ olarak göçük altından çıkartmıştı. Yaklaşık 11 gündür Haiti'de bulunan 9 kişilik arama kurtarma ekibi ve 2 özel eğitimli köpek, İstanbul'a ulaştı. AKUT üyeleri Haiti halkının en çok ihtiyaç duyduğu şeyin su ve yemek olduğunu söyledi.

AKUT'un Haiti operasyonu grup lideri Dündar Şahin, umudun hiçbir zaman yitirilmemesi gerektiğini söyledi. Şahin, "Deprem olduktan 3 gün sonra yola çıktık ve 6. gün öğlen saatlerinde ordaydık. Hemen öğleden sonra çalışmalara başladık. Daha sonra Fransız ve Haitili ekiplerle beraber arama kurtarma çalışmalarına başladık. Yaklaşık 10 saat süren operasyon sonunda 24 yaşındaki bir genç kıza ulaştık." dedi.

Genç kızı enkaz altından çıkartmış olmalarının Haiti'de çalışma yapan tüm kurtarma ekiplerine ve yerel halka moral olduğunu kaydeden Şahin, "Bizim kızı kurtarmamız oradaki insanlara moral oldu ve çalışmalar daha da hızlandı. Bugün geç saatlerde de 19 yaşlarında bir kişi daha market enkazından yerel ekipler tarafından çıkartıldığı haberini aldık. Umudu yitirmemek gerekiyor Haiti halkı çok zor durumda." şeklinde konuştu.

Haiti'de bir güvenlik sorunu olmadığının altını çizen Şahin, "Orada insanların ihtiyacı olan su ve yemek, acil ihtiyaç bunlar. Haiti halkı yemek ve su bekliyor. Bu yardım malzemeleri doğru bir şekilde dağıtıldığında hiçbir sorun çıkmıyor." diye konuştu.

Haiti ekibini havalimanında karşılamaya gelen AKUT Genel Sekreteri Saydun Gökşin ise ekiplerinin Türk Kızılay'ı ile bölgeye ulaştığını ve özel eğitimli köpeklerle arama kurtarma çalışmaları yürüttüklerini söyledi. Gökşin, "Türkiye oraya 6 uçak gönderdi ve uçaklarda yiyecek içecek ve ilk yardım malzemeleri vardı. Özel köpeklerimiz de oraya gitti, bu köpekler ceset ve canlı bulmaya yönelik eğitildiler. Onlar bir canlı bulduklarında havlayarak bizleri uyarıyorlar. Ekiplerimiz orada çalışma yaparken, 'Sesimizi duyan var mı?' diye bağırıyorlar, bu sese yanıt gelince oradaki canlıyı kurtarmış arkadaşlarımız." ifadelerini kullandı.

 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
223B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
LAL
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Misafir
M
Üst