Aktinitler nedir?

deep Harbi Aktif Üye
Aktinitler nedir? Aktinitlerin özellikleri
Periyodik tabloda 89 atom numaralı aktinyumla başlayan ve 103 atom numaralı lavrensiyumla biten elementler dizisi. 7. periyodda yer alan bu elementler; aktinyum, toryum, protaktinyum, uranyum, neptünyum, plutonyum, amerikyum, küriyum, berkelyum, kaliforniyum, aynştaynyum, fermiyum, mendelevyum, nobelyum, lavrensiyumdur. Bunlar rahatlıkla çekirdek bozunmasına uğrayan, kararsız ve ağır metallerdir. Aktinyum, toryum, protaktinyum ve uranyum doğada bulunan elementlerdir. Diğerleri ise suni olarak çekirdek parçalanmaları ile elde edilmektedir.

Sayılan elementlerin en önemli ortak özelliği, elektron katılımının 5f orbitalinde gerçekleşmesidir. Geçiş metallerinin bir alt serisi konumundadırlar ve doğada çok ender bulunurlar.

Aktinitlerin bütün izotopları radyoaktiftir. Bu nedenle toryum, uranyum gibi elementler nükleer enerji üretiminin geleceği açısından büyük önem taşırlar. Plutonyumdan sonraki daha ağır atom numaralı aktinitler ise, termonükleer ısı ve nötron üretimi gibi bilimsel araştırmaların yanında, kanser tedavisinde de kullanılmaktadırlar.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst