Akrozom Nedir (Organeller)

LAL
Moderatör
Akrozom Nedir, Akrozom Ne Demek

Akrozom(anatomik olarak Galea Kapitis te denir), erkek üreme hücresi olan spermlerin uç kısmından baş kısmında yer alan sperm kısmıdır. Baş kısmındaki çekirdeğin hemen üstünde yer alır. İçerisinde golgi aygıtı ve lizozom gibi organelleri bolca ihtiva eder. Ayrıca, içerdiği enzimler sayesinde dişi yumurta hücresi olan oositin çevresini saran zarın eritilmesini sağlar.

Akrozom sperm başında bulunan,etrafı zarla kaplı olan içinde çeşitli sindirici enzimleri,molekülleri barındıran matriks denilen yapıyı içeren hücre yapısıdır.

Normal bir spermin başı ne kadar oranda akrozom ile kaplıdır?

Normal bir spermin başını %60-70 oranında akrozomal yapı ile kaplıdır.

Akrozomun yapısı nasıldır?

Akrozom iç ve dış olmak üzere iki zarı ve matriks denilen içeiğe sahiptir.

Akrozomal yapının en iyi incelenmesi nasıl olur?

Akrozomal yapının en iyi incelenmesi günümüzde elekron mikroskopik incelenmesidir.

Akrozom nerden gelişir?

Akrozom içeriği itibariye salgısal özeliktedir.Salgı veziküleri içerir.Spermin gelişim aşamalarında golgi denilen organalden oluştuğu düşünülmektedir.

Akrozom reaksiyonu ne demektir?

Spermin kadın yumurtasına ulaşabilmesi ve yumurtayı aktive edebilmesi içn çeşitli süreçlere ihtiyaç vardır.Sperm başında bulunan akrozomal içeriğin dışarıya salıverilmesi,spermin kadın yumurtasının çevresel yapılarından(kumulus hücreleri,zona)geçerek kadın yumurtasına ulaşması ve onu aktive etmesi için akrozomal yapıda bulunan sindirici enzimlere ihtiyaç vardır.

Akrozom reaksiyonu tetikleyen mekanizma nedir?

Akrozomal içeriğin dışarıya bırakılması(eksositoz)olayının mekanizması ile ilgili kesin bir fikir birliği yoktur.Akrozom reaksiyonu ile ilgili çeşitli görüşler vardır.Akrozom içeriğinin salıverilmesinde en önemli olay kalsiyum iyonunun akrozom içine alınması ve çeşitli biyokimyasal yolları tetiklemesidir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
101B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst