Akira Yoshizawa Kimdir

deep Harbi Aktif Üye
Akira Yoshizawa Kimdir, Akira Yoshizawa Hayatı
akirayoshizawa.jpg

Akira Yoshizawa, 14 Mart 1911 tarihinde Japonya'nın Kaminokawa şehrinde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğunda bir hobi olarak uğraştığı origami sanatında bir gün dünya markası olacağını bilemezdi. 13 yaşında çalışmak için Tokyo'ya taşındı. 20'li yaşlarının başında çalıştığı fabrikada terfi almış ve teknik ressam olarak terfi etti. Teknik ressamlık yaptığı için ilgi alanı geometri oldu. Geometri problemlerini daha iyi anlamak ve çözümlemeler yapmak için origamiyi kullanmaya başladı.

1937 yılında tüm zamanını origamiye ayırmak için çalıştığı fabrikadan ayrıldı. Bu noktadan sonra, önündeki yirmi yılı geçimini sağlamak adına, kapı kapı dolaşıp tsukudani (Yosundan yapılmış bir çeşni yemeği) sattı. Yaptığı origami çalışmaları Isao Honda'nın dikkatini çekti ve yazdığı Origami Shuko kitabında kendine yer buldu.

Ancak gerçek manada kariyerini başlatan işi 1951 yılında Asahi Graph magazin dergisine idi. Bundan sonra kariyeri çok parlak oldu ve origami alanında bir çok esere imza atarak bu alanda dünyanın bir numarası oldu.

Kitapları
ATARASHII ORIGAMI GEIJUTSU, Origami Geijutsu-Sha 1954
Origami Reader I, Ryokuchi-Sha 1957
Dokuhon, Vol.1 (Origami Tokuhon) ,1973
SOSAKU ORIGAMI (Creative Origami), Nippon Hoso Kyokai 1984
Dokuhon, Vol.2 ( Origami Tokuhon),1986
ORIGAMI DOKUHON II(Origami Reader II), Kamakura Shobo 1986

2005 yılında 94 yaşında ölen Akira YOSHIZAWA günümüz origami ustalarının başında gelir. Yayınladığı kitap ve modelleri ile origami sanatının ustası olmuştur.

Yazı HarbiForum editörü deep tarafından bir saatlik bir araştırma sonucu yazılmıştır. Emeğe saygı duyun harbiforum.net kaynak gösterilmeden başka bir yerde kesinlikle yayınlanamaz....
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst