Ahiret nedir?

deep Harbi Aktif Üye
Ahiret ne demek anlamı
Allah dünya hayatını geçici bir mekan olarak yaratmış ve tüm insanların öldükten sonra, dünyada yaptıklarının hesabını vermek üzere yeniden diriltileceklerini bildirmiştir. Her insan yeryüzündeki tavır ve davranışlarının karşılığını ahirette alacak, ya cennette sonsuz nimetlerle ödüllendirilecek ya da cehennemde sonsuz azapla karşılık görecektir.

Ahirete iman etmek dinimizde farz kılınmıştır. Kur'an'da ahiret ile ilgili pek çok ayet bulunmaktadır. Allah iman edenlere ahiret hayatında sonsuz zamanlar boyunca cennette kalmayı vadetmiştir.

Allah'a iman eden kişiler asıl gerçek ve sonsuz olan hayatın ahiretteki hayat olduğunu bilirler, bu nedenle de dünyada sürdükleri yaşam boyunca ahiretteki asıl hayatı kazanmak için çaba harcarlar. Dünyadaki yaşamın er ya da geç biteceğini bildikleri için dünyevi çıkarlara ve hırslara kapılmazlar. Bu geçici hayatta meydana gelen hiçbir olay onları üzmez, korkutmaz, ümitsizliğe düşürmez. Daima ahirette sonsuz ve güzel bir hayata kavuşmanın umudunu taşırlar.

Ahiret gününe iman İslamiyet'te olduğu gibi, İslam'dan önceki hak dinlerde de yer alır. Yahudilik ve Hıristiyanlık zaman içinde tahribata uğrayıp bozulduysa da, Allah'a iman, peygamberlere iman, meleklere iman gibi inanç esasları ve Allah'ın emrettiği ahlakın gereği olan pek çok erdem korunmuştur. Korunmuş olan inançlarından biri de ahirete imandır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
2B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
18B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
2B
Üst