Ağrı Dağı Hakkında Bilgi

deep Harbi Aktif Üye
Ağrı Dağı nerededir, Ağrı Dağı Hakkında Ansiklopedik Bilgi
agri dagi.jpg
Ağrı ve Iğdır illeri sınırları içerisinde yer alan, ülkemizin ve Avrupa'nın en yüksek dağı. 5137 metre yüksekliğe sahip olan Ağrı Dağı 4000 metreye kadar bazalt, daha sonrası ise andezit lavlardan oluşan volkanik bir dağdır. Tarihi kaynaklarda ismi Eğri Dağı olarak da geçen dağ, yabancı kaynaklarda ise Ararat olarak yer almaktadır. Dağın güneydoğu kısmında 3896 metreye ulaşan ikinci bir volkanik dağ vardır, ki bu da Küçük Ağrı olarak isimlendirilmektedir. Büyük ve Küçük Ağrı Dağları aynı taban üzerinde yükselirken yaklaşık 2512 metre seviyesinde Serdarbulak Geçidi vardır. İki dağın toplam çevre uzunluğu 128 kilometre olup, 1188 kilometrekarelik bir taban üzerinde yer almaktadır.

Ağrı Dağı'nın dorukları dört mevsim boyunca büyük bir buz tabakası ile kaplıdır. Yaklaşık 300 metre kalınlığı ve 5 kilometrelik çapı ile 10 kilometrekarelik bir alanı kaplayan bu buzul tabakası, aynı zamanda Türkiye'nin en büyük buzuludur.

Ağrı Dağı'na ilk olarak 9 Ekim 1829 tarihinde Prof. Frederik von Parat çıkmıştır. Daha sonra 1970'li yıllardan itibaren yerli ve yabancı birçok dağcı tarafından yeni tırmanışlar gerçekleşmiş ve 1980'li yıllarda binlerce dağcı Ağrı'ya tırmanmak için adeta yarışa girmiştir. Ancak dağa tırmanışlar 1990 yılında güvenlik sebebiyle yasaklanmıştır. Ne var ki 1998 yılında Dağcılık Federasyonu'nun girişimleri ile bu yasak kaldırılmıştır. Günümüzde tırmanışlar mutlaka belli güzergahlar kullanılarak ve izne tabi olarak yapılabilmektedir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
16B
Üst