Ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir?

zehra betül Yeni Üye
Ağız kuruluğunun sebebi nedir?

Ağız kuruluğu yani ağız içerisinde az tükürük salgılanmasının bir çok sebebi olabilir.

Ağız kuruluğu cilt kuruluğunu da kapsar: Tükürük eksikliği ağız çevresindeki ve içindeki cildin de kurumasına ve gerilmesine yol açar. Dudaklarınız da çatlayabilir, ağzınızın kenarında yaralar da oluşabilir. Diliniz de sertleşebilir ve kuruyabilir. Ve yutkunmada ve konuşmada zorluk çekebilirsiniz.

Utandırıcı yan etkileri: Ağız kuruluğu hoş olmayan yan etkilere neden olabilir. Çünkü tükürük kalıcı ağız kokusuna neden olan gıda parçalarını düzenli olarak temizler. Eğer dudak nemlendiricisi kullanırsanız, ağız kuruluğundan dolayı nemlendirici dişlerinize yapışır ve kötü bir görüntü oluşturur. Ağız kuruluğu bunun yanında ses kısıklığına veya boğazda kaşınmaya neden olabilir.

İlaçlar da ağız kuruluğu yapabilir: Alerji ve soğuk algınlığı için kullanılan reçetesiz ilaçlar ile yüksek tansiyon, aşırı çalışan mesane ve zihinsel sağlık problemleri için kullanılan reçeteli ilaçlar gibi 400 çeşitten fazla ilaç ağız kuruluğuna yol açabilir. Bazı kanser türleri için radyasyon gibi tıbbi tedavilerin sonunda da tükürük bezleri hasar görebilir. Kemoterapi de tükürüğün yoğunlaşmasına neden olup, ağzınızı kuru hissetmenize yol açar.

Sinir hasarı ağız kuruluğunu etkileyebilir: Ağız kuruluğu, kafa ya da boyun yaralanmasıyla oluşan sinir hasarıyla da ilişkili olabilir. Belirli sinirler beyin ile tükürük bezleri arasında mesaj taşırlar. Bu sinirler hasar görürse tükürük bezleri tükürük üretmezler. Tükürük olmadan da yiyeceklerin tadını almak zorlaşır. Çünkü tükürük gıdalardaki tatları ağızdaki ve boğazdaki sinir hücrelerine taşır.

Ağız kuruluğunun diğer nedenleri: Sjögren Sendromu isimli hastalık nedeniyle de ağız kuruluğu olabilir. Sjögren sendromu, bağışıklık sisteminin bir hastalığıdır, lenfosit olarak isimlendirilen beyaz kan hücreleri gözyaşı ve tükürük bezlerine saldırır. Bu hastalık gözlerin ve ağzın kurumasına yol açar. Ağız kuruluğu diyabet hastalarında da sık görülür.

Sigara içmek ağız kuruluğunu kötüleştirir: Sigarayı bırakmak için birçok neden var, ağız kuruluğu da bunlardan biridir. Sigara içmek ağız kuruluğuna yol açmaz. Fakat sigara, puro ya da diğer tütün ürünlerini kullanmak ağız kuruluğunu kötüleştirir. Kafein de kuruluğa yol açabilir.

Dişlerinize iyi bakın: Tükürük eksikliği dişlerinize zarar verebilir. Ağız kuruluğunuz varsa diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin. Ağzınızdaki yiyecekleri ve bakterileri yok etmek için dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın ve diş ipi kullanın. Yemekten sonra dişlerinizi fırçalayamıyorsanız ağzınızı durulayın. Gün boyunca yudum yudum su için ve dişlerinizi fırçaladıktan sonra gargara yapmak için ağız suyu kullanın.

Doktor ağız kuruluğunu tedavi edebilir: Ağız kuruluğu belirtileriniz varsa doktorunuzla ya da diş hekiminizle konuşun. Ağız kuruluğuna yol açan ilaçlar kullanmıyorsanız, diyabet ya da Sjögren sendromu gibi teşhis edilmemiş hastalıklar ağız kuruluğuna yol açabilir.

Tükürük üretimini harekete geçiren öneriler: Ağız kuruluğu belirtilerini hafifleten ilaçları doktorunuza sorun. Şekersiz sakız çiğnemek de tükürük akışını harekete geçirir. Reçetesiz satılan yapay tükürük ilaçları bazı insanlar için geçici ferahlama sağlayabiliyor. Gün içinde sık sık su içmek ağzınızdaki nemi korumaya yardım eder. Ancak şekerli, asitli ve kafeinli içeceklerden uzak durun. Yemeklerle su ve süt içmek ağzınızdaki nemi artırır ve çiğnemeye, yutmaya yardım eder. Geceleri ağız kuruluğu belirtilerini azaltmak için odanızda nemlendirici kullanın. Düzenli diş temizliği ve kontrol için diş hekimine gidin.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
14B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
51B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst