Afyon beldeleri

şeker Üye
Dişli,

Genel Yapısı ve Arazi Durumu
Dişli Kasabası Afyon ili Bolvadin ilçesine bağlı kasabadır, Bolvadin'e 9 km. Afyon ‘ a 72 km. uzaklıkta olup, Konya-İstanbul ve Bolvadin-Emirdağ karayolu üzerindedir. Birim merkezi Ege bölgesinin Doğu Ege bölümünde göller bölgesi içersinde olup, kasabanın 7 km doğusunda Emir Dağları, batısında 5 km kadar mesafede Paşa Dağları, kuzeyinde kasabanın içinden geçen deresi, güneyinde ise Bolvadin ovası vardır. Arazinin en yüksek noktası 1122 orta yüksekliği 1073 ve en alçak noktası 1064 m rakımıdır.
Komşuları arasında; doğusunda Karayokuş, Taşağıl, Nusretli, Karacaviran, Güneyköy ve Kutlu köyleri, kuzeyinde Özburun Kasabası ve güneyinde Bolvadin ilçesi, batısında Kurçuva ve Felluti yer almaktadır.
Dişli 1955 yılında Kasaba olmuştur ve 2001 yılı nüfus sayımına göre nüfusu 8001 'dir. Kasabanın şu anda 10 mahallesi vardır. Bunlar Yukarı Mah., Çaybaşı, Okul, Köprübaşı, Mevlana, Fatih, Malazgirt, Yavuz Selim,Şeyh Şamil ve Yunus Emre mahalleridir. 2 İlköğretim okulu, 1 lisesi, 1 Kur'an Kursu, 1 sağlık ocağı, 4 camisi vardır.

Nüfus ve hane Sayısı
Dişli Sağlık Ocağından alınan bilgilere göre; Dişli Kasabasında 2569 Erkek, 2548 Kadın toplam 5117 kişi yaşamaktadır. Dişli Kasabasında tahminen 1500 hane vardır. 1142 hane mesken olarak kullanılmaktadır

Gurbetcilik

yaklasik 5000 kişinin Avrupa’da Belçika, Hollanda, Fransa, Avusturya, Almanya'da yaşadığı tespit edilmiştir. İkinci olarak avrupada yasayan dislili gurbetciler tarafindan almanyadada disliler dernegi faaliyet göstermektedir
 
Son düzenleme moderatör tarafından:
şeker Üye
Kemerkaya,
Kemerkaya kasabası Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesine bağlı bir kasabadır.Bolvadin ile emirdağ'ı birbirine bağlayan karayolu üzerindedir.Bolvadin'e 19 km, Emirdağ'a 17 km uzaklıktadır.
2000 yılında yapılan nüfus sayımına göre nüfusu 4997'dir.Kasaba halkının büyük çoğunluğu çiftçilikle uğraşır.Kasabanin büyük bir bölümü yurt dışında basta Fransa ve Almanya olmak üzere avrupanin cesitli bölgelerinde kayda deger kemerkayali ikamet etmektedir. Ayrıca İstanbul,Eskişehir, Ankara ,Bursa, Antalya gibi iş alanlarının çok olduğu bölgelere göç olmaktadır.
Kemerkaya Kasabası 1965 yılından önce eski mevkisinde iken Aşağı Mahalle, Orta Mahalle, Yukarı Mahalle olmak üzere 3 mahallesi vardı. 1965 yılında şimdiki yerine taşındıktan sonra; merkezde Hürriyet, Yaka, Savaş, Zafer olmak üzere 4 mahallesi, merkez dışında, mezra seviyesinde Yeni, (Ovacık, Sorgun, Yedi Kapı'yı içine alır) Yapraklı ve Avdan olmak üzere 3, toplamda 7 mahallesi vardır. Belediye teşkilatı 1960 yılından sonra kurulmuştur.Kemerkaya'da 1 İlköğretim okulu, 1 lise, 1 Kur'an kursu,2 cami bulunur. Pazar günleri "Pazar" kurulur.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:
şeker Üye
Özburun
Afyon-Konya karayolundan 9 km iceride il merkezine 70 ilce merkezine 15 km uzaklikta eski ipekyolu uzerinde ve Pasa dagi yakinlarinda kurulmus bir beldedir. 1969 yilinda belediye olmustur.
Anadolu da eski bir yerlesim yerlerinden biride Ozburun'dur. Ozburun tas-maden devirlerini hitit, frig, lidya, hellenistik, bizans, selcuklu ve osmanli donemlerini yasamaktadir. Ilk yerlesim merkezleri degirmen deresi avsar oreni canicik mevkisi olarak siralanmaktadir.

1107 tarihinde Emir Mengucek beyin komutasindaki Turk birlikleri Bolvadini fethedip kaleye Yazir, Kargin, Cepni, Avsar ve Oguz boylarini yerlestirmislerdir. Ozburun bu boylarin icinde Avsar Turklerindendir. Avsar'lar ilk olarak Ozburun'un avsar bolgesine gelip yerlesmis daha sonra su anki Ozburun'un oldugu bolgeye gelip yerlesik hayata gecmistir. Ozburun Selcuklu donemlerinde Hacli seferlerine sahne olmustur. Tarih icinde Selcuklular, Sahipata, Karaman-Beysehirli topraklari icinde yer almistir. Ozburun 1.Sultan Murat zamaninda Osmanli topraklarina katilmistir.
Ozburun 3.ve 4. jeolojik devirlerde olusmus guneyden Sultandaglari, kuzeyden ve dogudan Emirdaglari, batidan Pasadagi ile cevrili bir vadidir.

Ozburun'un Emirdaginin bir bolumunde ve pasadaginda muhtelif yaylara sahiptir. Bunlardan en onemlisi Avdan ve Pasadagi yaylasidir. Ozburun 1960 li yillarda yayla kulturune veda etmistir.
Cografi olarak Ic Ege bolgesinde bulunan Ozburun'da kara iklimi hukum surer.Yazlari sicak ve kurak kislari soguk ve sert gecer.Ozburun daglarinda sari mese ardic ve cam agaclari vardir.
Ozburun nufusu 2000 yili nufus sayimina gore 4980 dir. Avrupa'daki vatandaslarimiz harictir. Bu rakamin uzerine avrupada yasayan Ozburun'lulari da katacak olursak nufus bir hayli bir kasabaya gore yuksektir.

Ozburun egitim ogretim alaninda 2 adet ilk okul ve bir adet lise bulunmaktadir.
Saglik alaninda bir kasabaya yetecek kadar 1 adet saglik ocagi mevcut olup burda iki doktor 6 hemsire ve bir ambulans soforu bir odacisi calismakta ve Ozburun'a hizmet vermektedir.
Ozburun'da ekonomi tarim ve hayvanciliga dayanmaktadir. Yapi itibariyla daglik olmasi sulanabilir arazinin az olmasina neden olmaktadir. Samdagi, Canicik, Avsar ve benzeri bolgelerde arpa bugday nohut yetistirilmekte sulanir durumdaki bolgelerde ise fasulye, hashas(afyon), sekerpancari, misir, mercimik yetistirilmektedir. Meyve yonunden de oldukce zengindir elma, armut, visne, kiraz zerdali(kayisi) yetistirilmektedir. Ozellikle zerdali (kayisi) yetistiriciliginde oldukce ilerdedir hemen yer yerde bir zerdali agaci gormeniz mumkundur.

Ozburun da cayir ve mera alani oldukca fazladir. Bu mera ve otlaklarda buyukbas ve kucukbas hayvanlar otlatilir.

Ote yandan belde akarsu yonunden oldukca zengindir. Bu tuzden belediyenin ve halkin buyuk cabalari sonuncunda Sogukpinar mevkisindeki akarsuyun uzerine alabalik tesisi kurulmus olup tatli su baligi yetistiriciligi yapilmaktadir.

Ozburun her girisiminde basarizsiz kalmistir. Surekli olarak girisimler siyasi engellere takilmistir. Bunda ilce Bolvadininde rolu buyuktur.

Ozburun turistik, tarihi eserler yonunden zengin denecek kadar tarihi eserlere sahiptir. Ozburun peri bacalari cesitli magaralar uchoyuk ve kepez gelzilip gorulmeye deger bir kac yerdir.
Cesitli tarihi eserler cikarilmis olup belediye bahcesinde sergilenmektedir. Ozburun da pek eski yapilara onem verilmemis ve cogu yikilmistir. Aslina uygun olmayan yeni evler, turbeler, camiler yapilmistir. Umariz bir gun Ozburun da yaptigi hatayi anlar ve tarihi eserlere sahip cikar. Su an elimizde sadece eski uygarliklara ait kalintilar ve cikan tarihi eserler kalmistir.
Ozburun da heryil temmuz aylarinda hashas senligi duzenlenmekte olup cevre halkina Ozburun'u tanitma ve etkinliklere agirlik verilir.

Afyon'un tek sehir gorunumundeki Ozburun'una sahip cikalim onu gelistirmek icin elimizden geleni yapalim.

Nüfus ve gurbetcilik

Kasaba nın nüfüsu 1950 dir .Ancak kasaba halkı devamli avrupaya göc vermektedir avrupada yasayan özburunlular nufusu kasabanin nufusunu hayli bir kapliyor yerlesik sayilarii 7000 nin üzerindedir ve yurt içinde 2000 e yakın vatandaşı vardır.Ve yaz aylarında bölgeye gelmektedirler.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
16B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Üst