Afşin Nerede

deep Harbi Aktif Üye
Afşin Nerede, Afşin Neresi, Afşin Nereye Bağlı, Afşin hangi bölgede

Afşin Kahramanmaraş ilinin en büyük ikinci ilçesidir. İlçenin genel nüfusu 84.244'dür. Şehir merkezinin nüfusu ise 42.296 kişidir. Konum olarak Kahramanmaraş'ın kuzeyinde yer alır. Kuzeyinde Sivas'ın Gürün ilçesi, batısında Adana'nın Tufanbeyli ilçesi, güney batısında Göksun ilçesi, kuzey batısında Kayseri'nin Sarız ilçesi, doğusunda ise Elbistan ilçesi bulunur.
afsin-haritasi.jpg

Afşin'in Koordinatları: 38° 14 dakika enlem ve 36° 55 dakika boylam. Afşin Kahramanmaraş'ın aksine Doğu Anadolu Bölgesinde yer alır. Elbistan ile beraber Doğu Anadolu'nun en batı noktası olması hasebiyle ne Doğu Anadolu Bölgesi iklimine, ne de Akdeniz Bölgesi iklimine uyan bir iklim yapısı vardır.

Afşin'in en tanınmış tarihi yeri Eshab-ı Kehf'tir. Yedi Uyurlar olarak da bilinen Eshab-ı Kehf'in kıssası Kuran'ı Kerim'de anlatılmaktadır. Bir çok yerde Eshab-ı Kehf mağaraları olmasına rağmen, gerçek Eshab-ı Kehf'in Afşin'deki yer olduğu konusunda büyük işaretler vardır. Mağaranın konumu bu işaretlere en büyük delil olarak gösterilir. Ayrıca Afşin ilçesi, köyleri ve Elbistan'da Eshab-ı Kehf sakinleri olan Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş, Debernuş, Şazenuş ve Kefeştatayyuş isminde bir çok insan yaşamaktadır.

afsin-konum.jpg

Afşin, Kahramanmaraş'a 138 km,
Kayseri'ye 273 km,
Malatya'ya 150 km,
Sivas'a 303 km uzaklıktadır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
22B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
47B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Üst