Afganistan Hakkında Bilgi

Resmi adı Afganistan İslam Cumhuriyeti olan ülke. Asya'da denize sınırı olmayan bir ülke olan Afganistan'ın başkenti, ülkenin en büyük şehri olan Kabil'dir. Orta Asya'da bulunan ülke etnik ve kültürel bağlarından ötürü bazı kaynaklar tarafından Orta Doğu'da kabul edilir. Doğu ve güneyde Pakistan, batıda İran, kuzeyde Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan ile çevrilidir. Kabil'in dışında diğer önemli şehirleri batıda Herat, güneyde Kandahar ve kuzeyde Mezar-ı Şerif'tir.

Nüfus ve Toplum

Afganistan'ın tahmini nüfusu 2006 itibariyle 31 milyon'dur. Ülkede okuma-yazma oranı %10 civarındadır. Fert başına düşen gelir bakımından da dünyanın en yoksul ülkeleri arasındadır. Afganistan, bir etnik grup ve kültürler mozaiğidir. Ülkedeki etnik grupların dağılımı şöyledir: Peştun %52, Tacik %18, Hazara %9, Özbek %9, Aymak %4, Türkmen %3, Beluci %2, Diğer %4.

Afganistan'ın resmi dili Pestuca ve Tacikçe'dir. Resmi dini İslam olan ülke halkının %99'u Müslüman'dır. İslam dini ile Hz. Osman'ın vesilesiyle tanışmışlardır. Müslümanlar'ın yanı sıra ülkede az sayıda Hindu, Sih ve Yahudi yaşamaktadır. Para birimi, Afgani'dir.

Coğrafya

Afganistan Hindikuş ve Pamir sıradağı zincirleriyle kuzey ve güney olmak üzere ikiye ayrılır.
Yüz ölçümü: 647.500 kilometrekare

afganistan bayragi.png
Afganistan Bayrağı

 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst