Adnan Adıvar Kimdir

deep Harbi Aktif Üye
Adnan Adıvar'ın Hayatı
adnan adivar.jpg
1882 doğumlu Türk siyasetçi, yazar, tarihçi ve hekim. Cumhuriyet tarihinin ilk bilim tarihçisi. Sağlık Bakanlığı ve TBMM ikinci başkanlığı yapmıştır. Roman yazarlarından Halide Edip Adıvar'ın eşidir.

1905'te Tıbbiye Mektebi'ni bitiren Abdülhak Adnan Adıvar, Meşrutiyet yanlısı çalışmaları nedeniyle Avrupa'ya kaçmak durumunda kaldı. 1909'da İkinci Meşrutiyet'in ilanından sonra yurda döndü ve sağlık kurumlarında öğretim üyesi ve yönetici olarak çalıştı, genel sekreterliğini yaptığı Kızılay'ın yeniden yapılanmasında rol oynadı.

Son Osmanlı Meclisi'nde İstanbul milletvekili olarak görev yapan Abdülhak Adnan Adıvar, İstanbul'un işgali üzerine Anadolu'ya gitti ve Kurtuluş Savaşı'na katıldı. Birinci Meclis'te sağlık bakanlığı, Meclis ikinci başkanlığı, Kurtuluş Savaşı'nda edinilen zaferin ardından da Ankara hükümeti temsilciliği yaptı.

Cumhuriyet'in ilanından sonra ise Atatürk'le arasındaki görüş ayrılığı sebebiyle 1924'te Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası kuruculuğu yaptı. 17 Haziran 1926'da İzmir'de Atatürk'e karşı planlanan suikast girişiminin sorumlularından biri olarak İstiklal Mahkemesi'nde gıyaben yargılanıp beraat etti. 1939'a kadar İngiltere ve Fransa'da yaşadı. Döndükten sonra 1950'de tekrar milletvekili seçildi, 1954'e kadar da bağımsız millitevekili olarak mecliste yer aldı.

Adnan Adıvar'ın bilim tarihi yer alan diğer bir eseri de 1944 yılında İstanbul'da yayımlanan Tarih Boyunca İlim ve Din'dir. Bu eserde din ve bilim ilişkilerini tarihi gelişimi içinde incelemiştir. Adıvar, deneme ve makalelerini Bilgi Cumhuriyeti Haberleri (1945), Dur Düşün (1950), Hakikat Peşinde Emeklemeler (1954) adlı kitaplarında toplamıştır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst