Aden Körfezi

#1
Aden Körfezi ile ilgili Bilgi
Aden Körfezi ilk başlarda Roma hakimiyetindeyken, ardından sırasıyla Eski Yunan, Pers ve İslam Devleti'nin hakimiyetine girmiştir. Körfez 1839 yılında İngilizler tarafından ele geçirilmiştir. İngilizler Aden'i, 1968'de Yemen'e vermişlerdir. Yemen daha sonra Kuzey Yemen ve Güney Yemen olarak ikiye ayrılmış, Aden Güney Yemen'de kalmıştır. Ardından Güney Yemen'de komünist rejim kurulmuş, Ruslar Aden'e yerleşmişler ve burada çok sayıda asker ve silaha sahip olmuşlardır.

1986'da ise Güney Yemen'de sosyalistler birbirleriyle çatışmaya başlamışlar, halkın büyük bir kısmı Kuzey Yemen'e sığınmıştır. 22 Mayıs 1990 tarihinde Kuzey ve Güney Yemen'in yeniden birleşmesi üzerine Aden Körfezi, Birleşik Yemen Cumhuriyeti'nin kontrolüne girmiştir. Körfez, öte yandan dünyada korsanlığın var olduğu belli başlı yerlerden biridir. Terör eylemleri Körfez içinde sürmektedir.

Aden Körfezi nerede?
aden korfezi.jpg
Arap ve Somali Yarımadaları arasında bulunan körfez. Hint Okyanusu'nun uzantısı olan körfez, Kızıldeniz ile Hint Okyanusu'nu birbirine bağlar. Ticari, askeri ve strateji bakımından önemi büyüktür.
 
Top