Açık Öğretim Lisesi ders seçimi nasıl yapılır

deep Harbi Aktif Üye
Açık Öğretim Lisesi'ne kayıt olan öğrenciler, ders seçme takviminin açıklanmasının ardından sisteme ders tercihlerini girmeleri gerekmektedir.

Öğrencilerin bir dönem için toplamı 40 kredi getiren dersleri seçmesi gerekiyor. Kayıt yenilemeyen eski öğrenciler ders seçimi yapamamaktadır. Her dönem öncesi Milli Eğitim Bakanlığı'nın Açık Öğretim Lisesi sitesinde ders tercih tarihleri duyurulmaktadır.

Öncelikle Açık Öğretim Lisesi'nin internet sitesine giriş yapıyoruz. Ardından sağ tarafta bulunan sisteme giriş kısmının altında bulunan "Öğrenci" tuşuna basarak, giriş sayfasına yönleniyoruz.
acik-ogretim-ders-1.jpg

Bu sayfada ise bizden giriş bilgilerimizi girmemiz isteniyor. Üstte yazan güvenlik kodunu, öğrenci numaramızı ve şifremizi yazıp "Giriş" tuşuna basarak sisteme giriş yapıyoruz.
acik-ogretim-ders-2.jpg

Sisteme giriş yapmamızın ardından açılan menülerden solda bulunan "DERS SEÇME VE KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ" ana menüsü tıklıyoruz. Daha sonra alt menülerden "Ders seçimi işlemi" kısmına tıklıyoruz.

“Bu Dönem Sınavına Girebileceğiniz Dersler” kısmında o dönem girebileceğiniz sınav derslerinin ismi yazmaktadır. Dersin kaç kredi getirdiği, kaç dönem olduğu gibi bilgilerde burada bulunur. Yanlarında bulunan mavi butnolarla seçtiğimiz dersler o kutunun altındaki "Bu Dönem Seçtiğiniz Dersler" kutusunda görünecektir. Dilerseniz derslerin yanlarında bulunan kırmız butonlarla o dersi silebilirsiniz.
acik-ogretim-ders-3.jpg

30 krediyi tamamlayıncaya kadar ders seçimi yapabilirsiniz. Ders seçerken, ortak dersler ve alan derslerini öncelikli seçmeniz önerilir. Ana dersleri seçtikten sonra seçmeli dersleri seçmenizde fayda var.

Daha fazla bilgi ve sınav yeri seçim işlemi için lütfen

Son düzenleme moderatör tarafından: