Açık lise kitapları ücretsiz verilecek

agent force Harbi Aktif Üye
Açık lise kitapları ücretsiz verilecek

Meslek lisesi bünyesinde yaptırılan 106 öğrenci kapasiteli pansiyon binasının açılışını gerçekleştiren Çelik, ülkenin yatılı bölge okullarına çok şey borçlu olduğunu belirterek açık liselilere de şu müjdeyi verdi;

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ''Eğer yatılı bölge okulları olmasaydı, liselerimizin bünyesindeki pansiyonlar, yatılı ortaöğretim kurumları veya YURT-KUR'un yurtları olmasaydı bugün çok önemli noktalarda bulunan birçok insan kesinlikle tahsil yapamazdı'' dedi.

Çelik, hayırsever Sıtkı Alp'in, Yenimahalle'deki bir meslek lisesi bünyesinde yaptırdığı 106 öğrenci kapasiteli pansiyon binasının açılışını gerçekleştirdi.

Binayı yaptırması dolayısıyla Sıtkı Alp'in anne-babasının ismi verilen Yenimahalle Zeynep-Salih Alp Anadolu Meslek ve Meslek Lisesinde açılış töreni düzenlendi.

Törende konuşan Çelik, Ankara'da Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası'na 210 milyon YTL katkı sağlandığını bildirdi. Ankara'nın bir memur kenti olduğuna işaret eden Çelik, ciddi bir sanayi birikimi olmamasına karşın Ankara'da eğitime önemli bir katkıda bulunulduğunu kaydetti.

Hayırsever Sıtkı Alp'in yaklaşık yarım asırdır eğitimin içinde olduğunu, özel öğretim kurumları bulunduğunu anlatan Çelik, Alp'e katkılarından dolayı teşekkür etti.

Avrupa'da yatılı okulların genellikle zengin çocukları için yaptırıldığını, Türkiye'de ise tam tersi olduğunu ifade eden Çelik, bu nedenle yurtların ve pansiyonların ''hayati önemi bulunduğunu'' kaydetti.

Çelik, ''Ben bütün tahsil hayatımı yatılı okullarda yaptım. Sıtkı Bey de yatılı okullarda yapmış. Eğer yatılı bölge okulları olmasaydı, eğer liselerimizin bünyesindeki pansiyonlar, yatılı ortaöğretim kurumları veya YURT-KUR'un yurtları olmasaydı bugün çok önemli noktalarda bulunan birçok insan kesinlikle tahsil yapamazlardı'' dedi.

''Türkiye'de bölgeler arasında kalkınmışlık yönünden farklar olduğunu, bu nedenle yatılı okulların önem taşıdığını'' söyleyen Çelik, ''Hükümetimiz de bu meselede büyük bir hassasiyet göstermektedir. Hükümet programımızda da ifade edilmektedir: Bizim hedefimiz, ortaöğretim yurtlarından söz ediyorum, bütün ilçelerde asgari bir erkek yurdu ve bir kız yurdu bulunmasıdır'' diye konuştu.

Özellikle kız çocuklarının okutulmasının önemli olduğunu ifade eden Çelik, Haydi Kızlar Okula Kampanyası kapsamında 310 bin kız çocuğun okullu olduğunu bildirdi. Okula gitmeyen kız çocuğu kalmayıncaya kadar çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Çelik, ''Kızlarını okutmayan toplumların beyinlerinin yarısını kullanmadıklarını'' söyledi.

-''AÇIK İLKÖĞRETİM VE AÇIK LİSE KİTAPLARI ÜCRETSİZ VERİLECEK''-

En küçük yerleşim birimlerindeki insanların bile eğitim alabilmesi için çalıştıklarını kaydeden Çelik, Türkiye'deki 935 halk eğitim merkezinde Açıköğretim büroları oluşturulduğunu, böylece en küçük ilçelerde bile Açık İlköğretim ve Açık Lise öğrencilerinin her türlü işlemlerini bu bürolardan gerçekleştirebileceklerini kaydetti. İl merkezleri ile birkaç ilçe merkezinde yapılan Açık İlköğretim ve Açık Lise sınavlarının artık 100 öğrencisi olan her ilçede düzenleneceğini kaydeden Çelik, gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren de Açık İlköğretim ve Açık Lise kitaplarını da ücretsiz olarak vereceklerini belirterek, ''Onlardan 50-60 YTL para alınıyordu artık bu da alınmayacak'' dedi.

Hayırsever Sıtkı Alp de ''evlerinden uzakta okuyan öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanmasının önemli olduğunu'' söyleyerek, ''Yatılı okullara ve öğrenci yurtlarına gerekli önemin verilmesi, öğrencilerin fiziksel ve ruhsal yönden iyi yetişmelerini sağlamaktadır'' dedi.

Öğrenci yurdunun dört kattan oluştuğunu ve 2 bin metrekare kullanım alanı bulunduğunu ifade eden Alp, yurdun, etüt salonunda yemekhanesine, müdür odasından gece müstahdemi lojmanına kadar her türlü ihtiyacı karşılayacak şekilde projelendirildiğini anlattı. Alp, ''Rahmetli annem Zeynep Alp ile babam Salih Alp'in ruhlarının şad olacağını düşünerek kendimi derin bir huzur içinde hissediyorum'' dedi.

Konuşmaların ardından Milli Eğitim Bakanı Çelik ile Ankara Vali Yardımcısı Mehmet Kurdoğlu, Sıtkı Alp'e birer takdir belgesi verdiler.

Daha sonra Çelik, Alp ile birlikte yurt binasının açılışını yaparak, odaları gezdi ve bilgi aldı.

-ÖĞRENCİNİN SORUSU-

Çelik, yurt odalarını gezdiği sırada bir öğrenci ''Köy enstitülerinin yeniden açılıp açılamayacağını'' sordu. Bakan Çelik, öğrenciye şu yanıtı verdi:

''Köy enstitülerine gitmek için önce köylü çocuğu olmak lazım. Oradan mezun olduktan sonra 20 yıl köyde çalışmazsanız, ilçeye bile gidemezsiniz. Şimdi bu ne demektir, bugünkü şartlarda? Köylü köyde kalsın. Böyle bir şey olur mu?

O gün köyün iğnecisi sizdiniz, tarımcısı, öğretmeni sizdiniz. Artık şimdi ihtisaslaşma başladı. O günkü şartlarda, o günün mantığı içerisinde gerekliydi yapıldı ama onu bugüne taşımak mümkün değil.''

AA

Son düzenleme moderatör tarafından: