Abdurrahim Karakoç vefat etti

Ömer
Yönetici
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 'akciğer enfeksiyonu'ndan uzun süredir tedavi gören Şair ve yazar Abdurrahim Karakoç (80) bugün saat 13.15 sıralarında kaldığı yoğun bakım ünitesinde hayatını kaybetti. Karakoç, Ocak ayından bu yana önce Selçuk Üniversitesi, ardından Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinde akciğer enfeksiyonu tedavisi görüyordu.
abdurrahim-karakoc.jpg

Akciğer enfeksiyonundan tedavi gördüğü Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybeden Şair ve Yazar Abdurrahim Karakoç (80) yarın Cuma namazı sonrasında Kocatepe Camii'nden ebedi aleme uğurlanacak.

Ailenin daha önce Hacıbayram Camii'nde kılınmasını istediği cenaze namazının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ricası ile Kocatepe Camii'ne alındığı öğrenildi. Cenaze namazının ardından Karakoç'un naaşının BBP'nin merhum genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da defnedildiği Taceddin Dergahı'nda toprağa verileceği kaydedildi.

AİLESİ TACEDDİN DERGAHI'NA GÖMÜLMESİNİ İSTEDİ

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün düzenlediği 'Anadolu Basını Özendirme Yarışması'nın Bursa Merinos Atatürk Kongre Merkezi'nde düzenlenen ödül törenine katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç şair Abdurrahim Karakoç'un ölüm haberini alınca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı aradı.

Bir süre sonra salona dönen Arınç, şunları dile söyledi: "Az önce Başbakanımızı aradık. Bu gün bir kaybımız var. İnancımıza göre kayıp değil, fani dünyadan baki dünyaya bir göç var. 25 yıldır şiirleriyle iftihar ettiğimiz, gönül dostu büyük insan Abdurrahim Karakoç, Gazi Üniversitesi'nde bugün rahmetli oldular. Allah rahmet eylesin. Gerçek bir Anadolu insanı. Kahramanmaraş Elbistanlı. Şiirleri ile insanlara istikamet gösteren değerli bir insandır. 20 gün önce kendisini ziyaret etmiştim. Oğlunun ismi de Türk İslam Karakoç'tur. Az konuşma imkanımız oldu. Ailesi kendisinin Taceddin Dergahı'na gömülmesini istiyor. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu da oraya gömülmeyi arzu etmişti. Bunun için de Bakanlar Kurulu kararına ihtiyaç var. Bunun için kararname çıkartılması gerekiyor. Bunun için Başbakan'ı aradım."

"MİHRİBAN'I DİNLERKEN RAHMET OKUYACAĞIZ"

Abdurrahim Karakoç'un kendisi için çok önemli olduğunu vurgulayan Arınç, şöyle devam etti: "Güftesini onun yaptığı Mihriban türküsü var. Gerçekten günde 10 defa dinlesem hoşuma giden, insanın ruhunu derinliklerine kadar kapsayan bir ruhu vardır. Demek ki bundan sonra Mihriban'ı dinlerken Karakoç'un ruhuna rahmet göndereceğiz."

ERDOĞAN'DAN AİLESİNE TAZİYE TELEFONU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Basbakan Erdoğan, Abdurrahim Karakoç'un oğlu Türk Islam Karakoç'u arayarak taziye mesajını iletti.

MEMLEKETİNDE HÜZÜN VAR

Abdurrahim Karakoç'un vefat haberi memleketi Kahramanmaraş'ta üzüntüyle karşılandı. Genelde halk şiirleri yazan Karakoç'un ailesinin büyük bir kısmı Kahramanmaraş'ta yaşıyor.

Ünlü şairin kardeşi Bahattin Karakoç'un oğlu Oğuz Karakoç, Abdurrahim Karakoç'un çocukla çocuk olan, büyükle büyük olan herkesle dertleşen memleketine aşık, dağlarda gezmeyi seven bir kişiliğe sahip olduğunu söyledi.

Karakoçların şairliklerinin dedelerinden gelen bir yetenek olduğunu belirten Oğuz Karakoç, babaannelerinin ve dedelerinin okuma yazma bilmemelerine rağmen aklına gelen mısralarını hicalen hemen sıraladığını ifade etti. Oğuz Karakoç, Karakoçların 5 kardeş olduğunu ve hepsinin de şiir yazdığını kaydetti.

MİHRİBAN ŞİİRİ ÖKSÜZ KALDI

1932 yılının Nisan ayında Kahramanmaraş ili, Ekinözü köyünde dünyaya geldi. Dedesi, babası ve kardeşleri de şair olduğu için küçük yaşlarda şiire merak sardı. İlk yazdığı şiirleri 2 kitap olacak hacimde iken beğenmeyip yaktı ve 1958 yılından itibaren yazdıklarını 'Hasan'a Mektuplar' ismi altında 1965 yılında bastırdı.

1958 yılında bulunduğu kasabada belediye mesul muhasibi olarak memuriyete girdi. 1981 yılı Mart ayında emekli oldu.

27 Mayıs Darbesi, zinde güçler, demokrasi maskaralığı ve haksızlıklar hiciv şiirlerini besledi. 30'a yakın mahkemeye verildi, hepsinden beraat etti. Avukat tutmadı, hep kendi kendini savundu.

Şiirlerinde esas unsur insandır. Serdengeçti, Töre-Devlet, Ocak, Yeni Düşünce, Yenisey, Alperen yayınları olarak şimdiye kadar 12 şiir kitabı, bir tane de makalelerinden derlenen nesir kitabı çıktı. Temiz Türkçe ve hece vezniyle aşk, gurbet ve sosyal temalı şiirler kaleme alan Karakoç, ironik yazılarıyla geniş kitlelere hitap etti.

Yazdığı şiirilerden bazıları bestelenerek birçok sanatçı tarafından seslendirilen Karakoç'un bestelenen eserlerinden ''Mihriban'', unutulmaz türküler arasında yerini aldı.

İŞTE KARAKOÇ'UN TÜRKÜSÜ DE YAPILAN UNUTULMAZ O ŞİİRİ MİHRİBAN
Sarı saçlarına deli gönlümü
Bağlamışım,çözülmüyor mihriban
Ayrılıktan zor belleme ölümü
Görmeyince sezilmiyor mihriban
Yar,deyince kalem elden düşüyor
Gözlerim görmüyor aklım şaşıyor
Lambada titreyen alev üşüyor
Aşk kağıda yazılmıyor mihriban
Önce naz sonra söz ve sonra hile
Sevilen seveni düşürür dile
Seneler asırlar değişse bile
Eski töre bozulmuyor mihriban
Tabiplerde ilaç yoktur yarama
Aşk deyince ötesini arama
Her nesnenin bir bitimi var ama
Aşka hudut çizilmiyor mihriban
Boşa bağlanmışım bülbül gülüne
Kar koysan köz olur aşkın külüne
Şaştım karabahtım tahammülüne
Taşa çalsam ezilmiyor mihriban
Tarife sığmıyor aşkın anlamı
Ancak çeken bilir bu derdi gamı
Bir kördüğüm baştan sona tamamı
Çözemedim çözülmüyor mihriban

Abdurrahim Karakoç Kimdir?
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst