90 lı yılların Çizgi Filmleri ve Çizgi Karakterleri

Ömer
Yönetici
90 ların Çizgi Filmleri, 90 lı yılların Çizgi Film Karakterleri

90'lı yıllarda çocuk olmak
Bu gün facebookta bir çok arkadaşım, UNICEF'in çocuk tacizine karşı olan savaşına destek olmak için, çocukken en çok sevdikleri çizgi karakterlerini profil resmi olarak eklemişler. Bunu UNICEF organize etmiş veya etmemiş orası beni ilgilendirmiyor. Ama nostalji olması açısından bende bir derleme yapayım dedim bu vesile ile. İşte arkadaşlar 90'ların unutulmaz çizgi filmleri. Unuttuklarım varsa ekleme yapabilirsiniz.

1. Tom ve Jerry
tom-jerry.png

Tom & Jerry, William Hanna ve Joseph Barbera tarafından yaratılmış kısa filmler serisi halinde, ev kedisi Tom (tam adı Thomas) ile onunla aynı mekanı paylaşan ev faresi Jerry arasında geçen şiddetli ve komik mücadeleleri anlatan animasyon serilerinin genel adıdır. İlk Tom ve Jerry animasyonu 1940 yılında yapılmıştır.

2. Bugs Bunny
bugs-bunny.png

Bugs Bunny, Warner Bros'ta bir çizgi film karakteri. İlk olarak 1938 yılında Ben (Bugs) Hardaway tarafından yaratılmıştır. İlk Filmi Porky Tavşan Avında'dır. O zamanlar adı Bugs Bunny değil, Happy Rabbit (Mutlu Tavşan)'dı.

1940 yılına gelindiğinde isim Bugs Bunny olarak değiştirildi ve ilk resmi filmi olan A Wild Hare (Vahşi Bir Tavşan) filmi yayınlandı. O zamandan sonra Bugs Bunny'nin popülerliği artmaya başladı.

Bugs Bunny popülerliği 1940'li yıllarda artmıştı. II. Dünya Savaşı'nın başlarında ABD gibi tarafsız olan çizgi filmler 1944'e kadar bu özelliği korudu.Ülkenin savaşa girmesiyle Hitler, Nazi Almanyası, ve Mihver Devletleri eleştiren Çizgi Filmlerin en bilinen örneği Herr Meets Hare'dır.

Savaşın ardından Bugs Bunny popülerliği devam etti. 1950'lerin sonunda çeşitli ödüller almaya başladı. 1958 yılında "Knighty Knight Bugs" ile Oscar ödülü bile almıştır. Hollywood kaldırımına yazdırmıştır. Ancak kuran ve yönetmen kişiler 1960'lı yılların başında televizyon popülerliğin başladığı yıllarda ayrılmasıyla veya ölmesiyle, Çizgi filmler 1964-1979 arasında yapılamadı. Bugs Bunny popülerliği ise hala devam ediyordu.

3. Şirinler
sirinler.png

Şirinler, (İngilizce: The Smurfs, Orijinal: Les Schtroumpfs) Belçikalı (babası İngiliz) çizer Pierre Culliford'un (yaygın olarak bilinen adıyla: "Peyo") oluşturduğu çizgi roman ve animasyon dizinin ortak ismi. 1958'de Pierre Culliford tarafından Çizgi roman olarak ortaya çıktı. 1981'de televizyonda gösterilen Şirinler büyük ilgi gördü. Yıllarca Türkiye'de de yayınlanan ve beğeni ile izlenen çizgi dizi, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok ülkede, yüksek izlenme oranlarına rağmen gösterimden kaldırılmıştır.

Şirinler'in ingilizce adı olan SMURF kelimesinin "Socialist Men Under Red Flag" (Kızıl Bayrak Altındaki Sosyalist Adamlar)'ın kısaltması olduğu "iddiası" bir şehir efsanesinden ibarettir. Çünkü Şirinler'in yaratıcısı Peyo tarafından Şirinler'e verilen orijinal isim "Les Schtroumpfs"'tur.

2008 yılında, Şirinler'in 50. yılı kutlamaları kapsamında Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) hayrına Avrupa'nın birçok ülkesini kapsayan bir açık artırma kampanyası düzenlenmiş ve 124.700 Euro UNICEF'e bağışlanmıştır.

4. Taş Devri
tas-devri.png

Taş Devri (Orijinal ismi: The Flintstones), ABD kaynaklı televizyon için yapılmış bir çizgi film dizisi. Yapımcısı Hanna-Barbera Productions'dır. 1950yıllarında serbest olarak sitkom'u The Honeymooners sunuculuğunda yayına başladı, Taş Devri 1960 - 1966 yılları arasında Amerikan 'prime time'da altı sezon boyunca ABC kanalında gösterildi. Taş Devri'nin yayın hakları Screen Gems (ve daha sonra Worldvision Enterprises'e aitken daha sonra Turner Program Services)'e geçti. Şu an yayın hakları Warner Bros. Television'a aittir.(Time Warner'ın Turner'ı satınalmasından sonra.) Taş devri yıllarca Türkiye'de de yayınlanmış ve çok sevilmiştir.

5. Temel Reis
temel-reis.png

Popeye veya Türkçe dublajda bilinen adıyla Temel Reis Elzie Crisler Segar'ın oluşturduğu dünyaca ünlü, ıspanak yiyerek güçlenen, çizgi roman karakteridir. Sevgilisinin Adı Olive (Türkçe Safinaz) 'dır. Başlıca düşmanı Bluto (Türkçe Kabasakal) adlı kurgusal karakter olan Temel Reis, kendi döneminde izleyicilerine rotoskop makinesiyle sunulmuştur.

6. He Man
heman.png

He-Man, Kainatın Hakimleri serisindeki ana karakterdir.

1983 ila 1985 yılları arasında çekilen çizgi film; 130 bölüm olarak çekilmiştir. Seride; He-Man ve arkadaşları Eternia'yı ve Şato'sunun sırlarını İskeletor'un kötü emellerinden korumaya çalışır.

7. Ayı Yogi
ayi-yogi.png

Orjinal ismi Yogi Bear olan çizgi film Jellystone Park parkındaki iki ayı Yogi ve Boo-Boo nun maceralarını anlatır. Yogi'nin kız arkadaşıda Cindy dir. Başları hep milli parkın korucusu Ranger Smith ile belaya giren ikilinin maceraları 90 lı yılların çocuklarının halen hafızalarındadır.

8. Jetgiller
jetgiller.png

Jetgiller, Hanna-Barbera yapım şirketi tarafından üretilen prime-time’da yayınlanan bir çizgi dizidir. İlk olarak 1962’den 1963 yılına kadar pazar günleri ABC Kanalı’nda yayınlanmıştır. Taş Devri çizgi filmi gibi Jetgilller de çağdaş Amerikan kültürünün ve yaşam stilinin başka bir zamana uyarlanmış bir aile sitcom'udur. Jetgiller; robotların, uzaylıların, hologramların ve enteresan buluşların olduğu bir gelecek zaman ütopyasında yaşamaktadır.

Orijinal seri 1962-1963 yılları arasında 24 bölüm olarak yayınlandı. Tekrarları yıllarca cumartesi sabahları yayınlanmaya devam etti.

9. Tweety
tweety.png

Tweety (Türkçede Tiviti olarak okunur), Warner Bros. tarafından yaratılan bir kanarya. Looney Tunes'ta her zaman kendisini yakalamaya çalışan Slyvester adlı bir kediyle birlikte rol alır. Ancak Hector adlı köpek Slyvester'ı korkutur ya da Büyükanne kafasına şemsiyeyle vurur. Bu yüzden Slyvester hiçbir zaman amacına ulaşamaz. Ulaşsa bile hemen yakalanır. Türkçe seslendirilme nedeniyle çoğunlukla dişi zannedilir ancak o bir erkektir. Tweety'nin çok sık söylediği "Bir kedi gördüm sanki" sözü kendisi kadar bilindik bir replik haline gelmiştir.

10. Daffy Duck
daffy-duck.png

Daffy Duck, (Ördek Daffy) Warner Bros'un çizgi film dizileri olan Looney Tunes ve Merrie Melodies'deki bir çizgi film karakteridir. Daffy, 1930'lu yılların sonunda Mickey Mouse ve Temel Reis gibi geleneksel sade karakterlerin yerini almak için ortaya çıkan tatlı kaçık karakterlerinin yeni türünün ilkidir. Daffy, Bugs Bunny'nin en iyi arkadaşı ve bazen de rakibi olarak bilinir.

11. Tazmanya Canavarı
tazmanya-canavari.png

Tazmanya Canavarı ya da Taz,Looney Tunes'da yer alan hayali bir çizgi film karakteridir.Yaratıcısı Robert McKimson'd

12. Road Runner
road-runner.png

Orjinal ismi Wile E. Coyote and Road Runner olan çizgi film Looney Tunes ve Merrie Melodies şirketleri tarafından 1948 de yapılmıştır. Road Runner'ı yakalamak isteyen çakal Coyote nin maceralarının anlatıldığı çizgi filmde halen hatırlanmaktadır.

13. Hızlı Gonzales
speedy-gonzales.png

Hızlı Gonzales ya da orijinal adıyla Speedy Gonzales,Looney Tunes'da yer alan hayali bir faredir.Çok hızlıdır.Kediler onu yakalayamaz.Genellikle sarı şapka,kırmızı fular takar ve beyaz gömlek ile beyaz pantolon giyer. Yaratıcısı Robert McKimson'dur ancak Friz Freleng ve Hawley Pratt Hızlı Gonzales'i yeniden yapmıştır.

14. Pepe Le Pew
kokarca-pepe.jpg

Pepé Le Pew yani Kokarca Pepe Akademi Ödülü sahibi bir Warner Bros. Looney Tunes ve Merrie Melodies karakteridir. Pepe'ye bahar aylarında aşıklar kenti Paris sokaklarında kendine "l'amour" yani sevgili ararken rastlayabilirsiniz.Ancak Pepe Le Pew çoğu zaman aşkına karşılık bulamaz.

Neden mi? Çünkü Pepe bir kokarcadır ve etrafına inanılmaz derecede kötü kokular yaymaktadır.Aynı zamanda çok unutkan ve aşık olduğu zaman gözü başka hiçbir şey görmeyen Pepe aradığı aşkı hala bulabilmiş değildir.

15. Yosemite Sam
yosemite-sam.png

Yine bir Warner Bros ve Looney Tunes Merrie Melodies karakterinden Duffy Duck, Bugs Bunny ve Hızlı Gonzales'in bir numaralı düşmanı Yosemite Sam.

16. Richie Rich
richie-rich.png

Gözünün önünden hiç $ işareti eksik olmayan, zengin velet :)

17. Tenten'in Maceraları
tenten.jpg

Tenten'in Maceraları (Les Aventures de Tintin), Belçikalı çizer Hergé tarafından 1929 yılında yaratılmış olan çizgi roman dizisidir. 20. yüzyıl Avrupa çizgi romanlarının en ünlülerindendir. Diziden 200 milyondan fazla kitap basılmış ve dizi 50'den fazla dile çevrilmiştir.

Serinin kahramanı, genç bir gazeteci ve gezgin olan Tenten'dir. Maceralarında ona köpeği Milu, arkadaşı Kaptan Haddock ve başka pek çok renkli karakter eşlik eder.

Bu çizgi roman serisi temiz fakat manalı çizimi (Hergé'in kendi geliştirdiği bu tarza ligne claire denir), sürükleyici öyküleri, ve sonraki hikâyelerdeki titiz araştırmalar ile uzun süreden beri büyük takdir toplamıştır. Öyküler pek çok tarzı kapsar; fantezi, polisiye ve bilimkurgu elementlerini başarıyla bir araya getirir. Bunun yanında tüm Tenten öyküleri mizah içermektedir, ayrıca tüm öykülerde zeki bir hiciv anlayışı ve politik/kültürel eleştiri bulunmaktadır.

18. Şeker Kız Candy
seker-kiz-candy.jpg

Bebekken yetimhaneye bırakılan Candy çok zengin bir aile tarafından evlatlık alınan en iyi arkadaşı Annie gidince kendini tepede ağlarken bulur. Burada bir prens ona ağlamamasını gülünce daha güzel olduğunu söyler ve ona bir arma verir. Daha sonraki günlerde tepedeki prensin ona verdiğini armanın aynısının bulunduğu bir araba yetimhaneye gelir ve arabanın sahibi Candy'yi evlatlık istediğini söyler. Candy tepedeki prensini yeniden görebileceği ümidiyle evlatlık gitmeyi kabul eder.Ve böylelikle nefessiz seyredilen çizgi dizi büyük bir merakla heyecanla izlenmeye başlar

19. Scooby-Doo
scooby-doo.png

1969-1986 yılları arasında ABC televizyonunda yayınlanan bir çizgi dizi. Hanna-Barbera tarafından yapılmıştır. 4 arkadaş, 1 köpeğin maceralarını konu almaktadır. 2002 yılında UPN adlı kanalda yeniden yayınlamaya başlanmıştır. Şu anda The CW adlı kanalda yayınlanmaktadır. Türkiye'de çocuk kanalı olan Cartoon Network'te yayınlanmaktaydı. Ayrıca usand Scooby Doo Mystery Inc. adında başlamamış bir çizgi dizisi vardır.

Bunun yanı sıra birçok çizgi filmleriyle birçok çocuğun gönlünü almayı başardı. (Toplam 350 tane.)

20. Müfettiş Gadget
mufettis-gadget.png

Müfettiş Gadget sakar, dalgın, çevresinden bihaber olan bir müfettişin macerelarının anlatıldığı çizgi film. Gadget bir insan olmasına karşın vücudunun çeşitli yerlerinden çıkan yararlı cihazlar suçluları yakalamasını kolaylaştırmaktadır. Görevlerde her zaman şef Kuinbi'den aldığı kağıdı okur ve şef Kuinbi'ye atar ve kâğıt kendini imha eder. Suçu hep Dr.Pençe işler ve onun bir kedisi vardır. Dr.Pençe'nin yüzü bir kez olsun görülmemiştir. Pençe'nin Çılgın(Mad) adında ajanları vardır ve ne zaman Müfettiş Gadget'a saldıracak olsalar yeğeni Peny onu kurtarır. Gadget çizgi filmin sonunda ise çocukları bilinçlendirecek örnek kurallarla ilgili konular söyler. Örneğin: soğuk su içmemek gibi çocuklara zararlı olan şeylerden kaçınmamız gerektiği.

Bu çizgi dizi 1999 ve 2003 yıllarında sinemaya aktarılmıştır. Müfettiş sakar ama başarılı bir karakter olarak yapılandırılmıştır. Suçluları köpeği ve yeğeni sayesinde tutuklar.

Fox Kids'in sevilen çizgi filmlerinden biridir. Müfettiş Gadget çizgi filminin çocukların dikkatini çekmesinin nedeni ise insan olmasına rağmen her tarafından çeşitli araç ve gereçlerin çıkmasıdır. Müfettiş Gadget çok da sevimlidir.

21. Afacan Dennis
afacan-dennis.png

Afacan Dennis ya da orijinal adıyla Dennis the Menace, efsane bir çizgi sinemadır. Küçük yaştaki Dennis Mitchell yorulmak bilmez yardım sever bir o kadar da sevimli bir karakterdir. Komşuları Bay Wilson'ı çok sever ve en yakın yakın arkadaşı olarak görür, ama sakarlığı yüzünden Bay Wilson'ın başına kötü olaylar gelir. Bir de arkadaş çetesi vardır.

22. Red Kit
redkit.png

Red Kit, Belçikalı karikatürist Morris (1923-2001) tarafından çizilen çizgi romandır. Orijinal adı Lucky Luke olan çizgi romanın maceralarının bazıları Fransız René Goscinny (1926-1977) tarafından yazılmıştır. Morris'in ölümünden sonra bazı maceralar Fransız Achdé tarafından çizilmiştir.

Gölgesinden hızlı silah çeken yalnız kovboy "Red Kit" sadık beyaz atı Düldül (Jolly Jumper) ve sevimli köpeği Rin Tin Tin (Rantanplan) ile beraber suçluların ve adaletsizliğin amansız düşmanıdır. Suçluları temsil eden Dalton kardeşler; Joe, William, Jack ve Averel birçok macerada yer alırlar. Diğer unutulmaz karakterler Kalamiti Jane, Billy Kid, Yargıç Roy Bean, Jesse James, Akbaba, Posta arabası sürücüsü Hank ve Cenaze Levazımatçı'sıdır.

23. Kaptan Tsubasa
tsubasa.jpg

Kaptan Tsubasa (Japonca: キャプテン翼, - Kyaputen Tsubasa), 1981'de Yoichi Takahashi tarafından yaratılmış bir manga serisidir. Manga popülerlik kazanınca aynı isimle çizgi film olarak da uyarlanmıştır. Öykü bir Japon genç takımın ve onun yıldız oyuncusu Tsubasa Oozora'nın yaşadıklarını anlatmaktadır. Türkiye'de "Küçük Golcü" olarak da yayınlanmıştır.

24. Casper
sevimli-hayalet-casper.png

Casper kendi adını taşıyan çizgi film serisinde yer alan kurgusal bir karakterdir. Casper Dost Canlısı Hayalet olarak da bilinir. Harvey Entertainment adlı şirketin yaptığı çizgi film ile televizyonlarda görünmeye başlamıştır. 1995'te çekilen Casper adlı filme göre soyadı Mcfadden'dır.

Çizgi filmlerde konu genellikle benzerdir. Casper'ın bir hayalet olmasından dolayı, etrafındaki bütün canlılar ondan korkmakta bu da Casper'ı çok üzmektedir. Bundan dolayı da hiç arkadaş edinememektedir. Fakat o diğer hayaletlerin aksine, insanları korkutmak yerine onlara yardım etmeyi seçer. Her defasında kötülük yapmaya çalışan üç amcasını durdurmaya çalışır. Yaptığı iyilikler sonucunda bazen arkadaşlar edinir. Bazı bölümlerde beceriksiz cadı arkadaşı Wendy de onunla beraberdir. İkilinin en büyük ortak noktası güçlerini insanlara kötülük yapmak yerine, iyilik yapmaya adamış olmasıdır.

Türkiye'de 1980'lı yıllarda TRT1 de yayınlanmıştır.

25. Vikingler
vikingler.png

Vikinglerin çizgi filmi. Ancak burada ayrıntı kaba ve barbar viking kabilesinin reisinin oğlu kibar ve zeka küpü viki'dir. Kaba vikingler bir yere gittiklerinde hep kaba kuvvet ile işleri çözmeye çalışırlarken sıkıntı yaşarlar, babasından torpilli olarak seferlere katılan viki ise süper zekasıyla herkesi dize getirirdi. Küçücük bir çocuğun bile zekasını kullanarak başka devletleri alt ettiği teması ve fikri ancak bu kadar başarısız verilebilirdi.

26. Arı Maya
ari-maya.png

Arı mayayı izlemediğim sevmediğim ama yine de o yıllara ait popüler bir çizgi filmdi. İzlemediğim için konusunu çok bilmiyorum ama arı mayanın sevgi dolu iğrenç bir mahluk olduğunu biliyorum. Malum kız çizgifilmiydi.

27. Ninja Kaplumbağalar
ninja-kablumbagalar.png

Ninja Kaplumbağalar (orijinal adı "Teenage Mutant Ninja Turtles"), fantastik çizgi seri, dövüş sanatlarına hakim 4 tane mutant kaplumbağa ve ustaları mutant fare "Usta Splinter" ile birlikte kötülerin karşısında verdikleri savaşı konu edinir. Bu sırada iyi bir ninja olabilmenin eğitimini sürdürmektedirler.

Kevin Eastman ve Peter Laird, Kaplumbağaların yaratıcıları olarak, 1984 yılında ilk siyah-beyaz Ninja Kaplumbağalar komedi kitabını 1,200$ ' a yayınladılar. Onlar sayesinde kaplumbağalar yer altından çıkarak dünya çapında bir hit haline geldi. En azından, bunun çılgın ve vahşi bir yükselme olduğunu söyleyebiliriz.

Benim için ön plandaki karakterler bunlardı işte diğer aklıma gelen çizgi filmler ve karakterleri

28. Atom Karınca
29. Hayalet Avcıları
30. Kaptan Mağara Adamı
31. Cedric
32. Yakari
33. Son Dinazor Denver
34. Pembe Panter
35. Shera
36. Heidi
37. Power Rangers
38. Pokemon

Şimdiki nesil Callio, Club Winx, Ben 10, Johnny Bravo gibi çizgi filmlerin hastası. Her neslin kendine özgü bir çizgi filmi var işte :)

Derleyen: Ömer Görür (Bu bir derleme yazısıdır kaynak olarak Vikipedi kullanılmıştır. 1,5 saatin ürünüdür kaynak belirtmeden başka bir yerde yayınlanamaz.)
 
E
elif ÇORUH
çok güzel yazmışsınız emeğinize sağlık bir tek VOLTRAN eksik :D
 

Benzer Konular

Yanıtlar
1
Görüntülenme
20B
Yanıtlar
18
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
4
Görüntülenme
8B
Üst