85. Oscar ödülü adayları 2013

Ömer
Yönetici
2013 oscar ödülü adayları, Oscar 2013

85. Oscar Ödülleri’nin adaylıkları dün açıklandı. Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimler Akademisi tarafından verilen ödüllerin aday listesine ‘Lincoln’ damga vurdu.

ABD’nin 16. Başkanı Abraham Lincoln’ü anlatan Steven Spielberg imzalı yapım; film, yönetmen, senaryo ve erkek oyuncu olmak üzere 12 dalda Oscar’a aday gösterildi. Şimdiye kadar üç kez heykelciği evine götüren Spielberg, dördüncü kez; başroldeki Daniel Day-Lewis ise üçüncü kez Oscar’a göz kırpıyor.
oscar.jpg

Bir başka Oscar’lı yönetmen Ang Lee’nin ‘Pi’nin Yaşamı’ filmi ise 11 adaylık aldı. Temelde, ‘Tanrı’ya inanmayan bir adamı Tanrı’ya inandırmak için anlatılan bir hikâye’ olan filmin adaylıkları çoğunlukla teknik dallarda. Yılın müzikal uyarlaması ‘Sefiller’in ise sekiz adaylığı mevcut. Victor Hugo’nun klasik eserinden uyarlanan filmin arkasında ‘Zoraki Kral’ ile Oscar alan İngiliz yönetmen Tom Hooper var. Sekiz adaylık alan bir başka film ise ülkemizde ‘Umut Işığım’ adıyla halen vizyonda olan ‘Silver Linings Playbook’. En iyi film dalında da aday olan film, özellikle Bradley Cooper, Jennifer Lawrence ve Robert de Niro’lu kadrosuyla oyunculuk dallarında güçlü bir konumda. Şu sıralar ABD’de tartışmaların odağındaki ‘Zincirsiz’ ise en iyi film dahil olmak üzere beş adaylık alırken, yönetmen dalında Quentin Tarantino’ya adaylık kazandırmadı. Ben Affleck’in İran Devrimi sırasında Tahran’daki Amerikan Büyükelçiliği’ne yapılan kurtarma operasyonunu anlattığı ‘Operasyon: Argo’, yedi adaylıkla listenin ‘Ben de varım’ diyen filmi olarak dikkat çekiyor. Michael Haneke’nin, yabancı film Oscar’ını alması beklenen filmi ‘Aşk’; en iyi film, senaryo, yönetmen, kadın oyuncu ve yabancı film dallarında aday olarak, İngilizce dışında bir dil ile listede kendine en geniş yer bulan filmlerden oldu. Son Bond filmi ‘Skyfall’, beş adaylıkla ‘Bond’ tarihinde yeni bir rekora imza attı. 23 dalda ödüllerin verileceği 85. Oscar Ödülleri, 24 Ocak’ta Seth MacFarlane’in sunuculuğunu yapacağı törenle sahiplerini bulacak.

85. Oscar ödülleri adayları

En İyi Film: Aşk (Amour), Operasyon: Argo, Düşler Diyarı (Beasts of the Southern Wild), Zincirsiz (Django Unchained), Sefiller (Les Misérables), Pi’nin Yaşamı (Life of Pi), Lincoln, Umut Işığım (Silver Linings Playbook), Zero Dark Thirty

En İyi Yönetmen: Michael Haneke (Aşk), Ang Lee (Pi’nin Yaşamı), David O.Russell (Umut Işığım), Steven Spielberg (Lincoln), Benh Zeitlin (Düşler Diyarı)

En İyi Erkek Oyuncu: Bradley Cooper (Umut Işığım), Daniel Day-Lewis (Lincoln), Hugh Jackman (Sefiller), Joaquin Phoenix (The Master), Denzel Washington (Uçuş)

En İyi Kadın Oyuncu: Jessica Chastain (Zero Dark Thirty), Jennifer Lawrence (Umut Işığım), Emmanuelle Riva (Aşk), Quvenzhané Wallis (Düşler Diyarı), Naomi Watts (Kıyamet Günü / Lo imposible)

En İyi Uyarlama Senaryo: Chris Terrio (Operasyon Argo), Lucy Alibar, Benh Zeitlin (Düşler Diyarı), David Magee (Pi’nin Yaşamı), Tony Kushner (Lincoln), David O.Russell (Umut Işığım)

En İyi Orijinal Senaryo: Michael Haneke (Aşk), Quentin Tarantino (Zincirsiz), John Gatins (Uçuş), Wes Anderson, Roman Coppola (Moonrise Kingdom), Mark Boal (Zero Dark Thirty)w

Yabancı Dilde En İyi Film: Aşk (Michael Haneke / Avusturya), Rebelle (Kim Nguyen / Kanada), No (Pablo Larraín / Şili), Yasak Aşk / En kongelig affære (Nikolaj Arcel / Danimarka), Kon-Tiki (Joachim Rønning, Espen Sandberg / Norveç)

En İyi Animasyon Film: Brave, Frankenweenie, ParaNorman, The Pirates! In an Adventure with Scientists!, Wreck-It Ralph
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst