666 ve 13 sayıları hakkında efsaneler rivayetler korkular

f.yavuz TOP CAMBAZI
666bg.jpg


Kıyamet Günü'nden önce dünyaya hükmetmeye gelecek korkunç Deccal'ın simgesi 2000yılından beri 666'dır.

666 Fobisi [Hexakoioihesekontahexaphobia]

- Avrupa Parlamentosu 666 numaralı koltuğu boş bırakır.
- ABD'deki 666 Otoyolu'nun (''Deccal Otoyolu diye biliniyor'') adı 2003't 491olarak değiştirildi.
- Moskova Ulaştırma Dairesi 1999'da 666 numaralı uğursuz Otobüs Yolu için 616 numarasını belirlemişlerdi.
- Bir rulet çarkındaki sayıların toplamı 666'dır.

İlginç ;
İncil'de sözü edilen 666'nın dünyanın sonunu getireceğinden bahsedilir. incil'in ilk yazıldığı dil İbranice'dir.Enteresan olan İbranice'de 666'nın yazılışı şu şekildedir ;

13 sayısının uğursuz olduğuna ilişkin inanç dünyada o kadar yaygındır ki, yaşamı birçok yönde ciddi olarak etkilemektedir. Bazı ülkelerde evlerin kapılarına 13 numarası verilmez, uçaklarda 13. koltuk sırası yoktur, apartmanlarda, otellerde 13. kat ya 12A'dir ya da 14'tür. 13 numaralı oda yoktur. Olsa bile insanlar o odada kalmak istemezler. Hatta ayin 13'ünde işe gelmeme, uçak ve tren rezervasyonlarının iptali, alışverişin düşmesi ve benzeri davranışların ABD'ye günde milyonlarca dolara mal olduğu söylenmektedir. Bu inanç bir fobi yani bir çeşit korku hastalığı olarak kabul edilmiş olup adı
'triskaidekaphobia'dır.

Genel olarak bu inancın, Hz. İsa'nin meşhur son yemeğindeki havarilerin sayısından kaynaklandığı sanılsa da, kökü çok daha eskilere mitolojik tanrıların yaşadığına inanılan çağlara, İskandinavya topraklarına kadar gider. O zamanlarda ışık ve güzellik tanrısı Balder bir ziyafet verir. Balder Vikking'lerin meşhur tanrısı Odin ile Frigga'nin oğulları olup, ay kraliçesi Nanna'nın da eşidir. Bu ziyafete 12 kişi davetli iken, yalanların ve hilelerin tanrısı Loki, davetli olmadığı halde, zorla 13. kişi olarak katılmak ister. Ancak bu arada çıkan tartışmada, Loki diğer tanrılar tarafından da çok sevilen Balder'i
öldürür.

Bu mitolojik hikaye ve inanış İskandinavya'dan Avrupa'nın güneyine kadar yayılır. Hıristiyan din adamları bu halk masalını kullanırlar ve Hz. İsa'nın son yemeğine uygularlar. Hıristiyan versiyonunda Balder'in yerini Hz. İsa, Loki'nin yerini de hain Judas alır. Bu yemekten sonra 24 saat içinde de Hz. İsa çarmıha gerilerek öldürülür. Bu nedenle Hıristiyanlarda akşam yemeğinde 13 kişi bir araya gelirse bunlardan birinin başına bir felaket geleceğine inanılır. Bu inanışlara göre 13 sayısı uğursuzdur ama ayın cumaya rastlayan 13. günü hepten uğursuzdur. Ancak böyle bir günde doğmuşsanız tam tersi, yani 13 sizin uğurlu gününüzdür.

Cuma gününün uğursuz sayılmasına Havva anamızın Adem babamıza elmayı cuma günü yedirtip cennetten kovulmasına sebep olması, Hz. Nuh zamanındaki büyük selin cuma günü olması, Hz. İsa'nın cuma günü çarmıha gerilmesi gibi olaylardan biri veya hepsi neden olmuş olabilir. Müslümanlar ise Hz. Adem'in cuma günü yaratıldığına inandıklarından bu güne diğer günlerden daha çok değer verirler.

13 sayısının uğursuzluğuna duyulan inancın kökeninde bir yıl içinde ayin 13 kez dolunay olarak gözükmesinin yattığını söyleyenler de vardır.
Ve asıl anlatmak istediğim; bi kaç gün önce kitap almak için (konyalılar bilir) Rampalıya çarşıya gidişimle,orada emekli hakim bi amcayla kısa bi muhabbetimiz oldu.Osmanlı-devşirme-yabancılar derken konu Avrupalıların uğursuz 13 sayısına geldi.Ve söylediği söz şudur:'Benim uğurlu sayımdır.Bakarsak Hz. Muhammed'in doğumu 571(5+7+1=13),İstanbu'un fethi 1453(1+4+5+3=13).Bunların hepsi onların felaketi oldu.Tabii ki uğursuz sayacaklar.Ama bizim için değil.Biz de farkında olmadan, onlara özenerek bunu benimsersek, kendi felaketimizi hazırlıyor olabiliriz.

Vahiy kitabının ilk bilinen nüshasının 2005'te yapılan yeni bir çevirisi bu sayının 666 değil 616 olduğunu açıklıyor.1700 yıllık papirüs,Mısır'ın Oxyrhnchus şehrinin çöplüğünde bulundu ve başında Profesör David Parker'ın yer aldığı Birmingham Üniversitesi'nden bir paleografik araştırma ekibi tarafından deşifre dildi.

Anlaşmazlık 2. yy'den beri devam ediyor.Deccal'ın Sayısı 616 olarak belirten İncil versiyonu , Lyon başpikoposu Aziz Iranaeus tarafından ''hatalı ve düzmece'' diye kınamıştır.Karl Marx'ın arkadaşı Friedrich Engels Vahiy Kitabı adlı yazısında İncil'i inceledi.O da bu sayıyı 666 değil,616 olarak hesapladı.

Vahiy,Yeni Ahit'in yazıya geçirilen ilk kitabıdır ve sayı bilmeceleriyle doludur.İbranice alfabenin 22 harfinin her biri bir sayı tekabül eder,böylece her sayı aynı zamanda bir kelime olarak okunabilir.
Hem Parker hemde Egels,Vahiy Kitabı'nın politik ve Roma karşıtı bir riskte olduğunu ve vermek istediği mesajı sayısal olarak şifrelediğini ileri sürer.Deccal'ın Sayısı(Kaç olursa olsun),ilk Hristiyanlara zulmeden Caligula ya da Neron'la ilgiliydi,hayali bir yaratıkla değil.

616 fobosi ; Hexakosioidekahexaphobia

6+1+6=13
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
27B
Üst