657 Babalık izni

deep Harbi Aktif Üye
Babalara Doğum İzni - Babalık İzni

Türkiyede Babalık İzni ve Ödeneği, Babalara Doğum İzni ne Şekildedir?

Ülkemizde maalesef babalar doğum izni açısından pek şanslı değiller. Babalık izni için yeterli kanuni destek ve yardım maalesef diğer Avrupa birliği ülkeleri ile karşılaştırıldığında hemen hemen yok gibi. İş Yasası'nda erkek işçilere doğum izni verilmesini düzenleyen bir hüküm yoktur. Ancak, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası'nda erkek memurlara 3 güne kadar doğum izni verilebileceği hükmünün bulunması eşitlik ilkesini gündeme getirmiştir ve bu nedenle de iş mevzuatında da bu eşitliği sağlamaya yönelik bir çalışmanın varlığından basında haberler çıkmıştır. Fakat şu ana kadar bu konu ile ilgili herhangi bir kanuni düzenleme yapılmamıştır. Ödenek hakkında da yeterli sosyal – hukuki çalışma bulnmamaktadır.

Avrupa Birliği (AB) Ülkelerinde Babalık İzni ve Ödeneği, Babalara Doğum İzni ne Şekildedir?

2003 Nisandan itibaren, babaların Babalık İzni alma hakları vardır. Babalık izni anne ve babalar için eşit şekilde geçerlidir ve çocuğun 5inci doğum gününe kadar alınabilir. Babalık İzni, iki haftalık ücretli izin olarak alınabilir. Bir veya birbirini takip eden iki hafta olarak alınabilir, ancak, günlük veya farklı iki hafta olarak alınamaz. İznin çocuğun doğumunu veya çocuğun evlatlık olarak yerleştirilmesini takip eden, 56 günlük süre içinde (veya çocuk erken doğmuşsa), ve çocuğa bakmak veya anneyi desteklemek için alınması gereklidir.
Kimler Babalık İzni alabilir?

Eğer, bir çocuğu büyütüyorsanız veya bir çocuğun sorumluluğunu taşıyorsanız, veya çocuğa bakmak veya anneyi desteklemek için izin alıyorsanız, babalık İzni alma hakkınız olur, ayrıca;

çocuğun biyolojik babası iseniz;

çocuğu doğuran annenin eşi veya kocası iseniz (buna aynı cinsiyetten olan anne babalar da dahildir); veya

evlat edinmiş bir ebeveynin eşi veya kocası iseniz veya bu kişi ile ortak evlat edindi iseniz (diğer eş evlat edinme izni alıyorsa) da babalık izni alabilirsiniz.

Babalık İzni almak için,

bu çocuk doğmadan 15 hafta öncesinde, (veya çocuk erken doğdu ise, normal tarihte doğduğu varsayılırsa) veya;

çocuğu evlat edinen kişinin, çocukla eşleştirildiği haftanın sonunda,

çalışanların, iş verenleri için en az 26 hafta çalışmış olmaları gereklidir.
Yasal Babalık Ödeneği

Yasal babalık Ödeneği (YBÖ) 2 hafataya kadar haftada 100 sterlin veya bu daha azsa, haftalık ortalama kazancın %90’ı oranında ödenir. Eğer, izin alma hakkınız varsa ve haftalık ortalama kazancınız, en az kazanç sınırına eşit veya üstündeyse YBÖ alma hakkınız olur. Bu Babalık İzninden sonra işe dönmezseniz tekrar ödenemez. Bazı iş verenler Anlaşmalı Babalık Ödeneği ödeyebilir. YBÖ alma hakkınız yoksa, devlet yardımları ve vergi kredileri aracılığı ile yardım alma hakkınız olabilir. Unutmayın, haklarınızdan faydalanma konusunda bir sorununuz olursa, bu sorunu en çabuk ve en etkili çözme yöntemi iş vereninizle konuşmak ve daha resmi yollara başvurmadan önce uzman birisinin görüşünü almaktır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
41B
LAL
Üst