369 ve 399 $’lık Asus notebook öğrencileri bilgisayarla tanıştıracak

Ömer
Yönetici
Microsoft ve Asus’un yakın işbirliği ile Türkiye’de kullanıcıların hizmetine sunulacak çok düşük maliyetli Asus Eee PC 900 taşınabilir bilgisayar ilköğretim öğrencilerini ve gençleri bilgisayarla tanıştırarak eğitim kalitesinin artmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. Eee 900’ün ilk etapta 7 inç ekran boyutunda, 4GB depolama kapasitesine ürünleri satışa çıkacak. 7 inç, 4GB kapasiteli Linux işletim sistemli modelin fiyatı 369 dolar+KDV, XP işletim sistemli modelin ise 399 dolar+KDV olacak. Mayıs’ın son haftasında 8.9 inçlik 8GB, 12GB ve 20GB depolama kapasitesine sahip ürünler satışa sunulacak.

Intel’in ürettiği özel bir işlemci ile desteklenen Eee PC, “çok düşük maliyetli kişisel bilgisayar” olarak değerlendiriliyor. Windows XP yüklü olan Asus Eee PC; Windows Live Messenger ve Microsoft Works ve Microsoft Office uygulamalarını içeriyor. 0.92 kg ağırlığındaki ürünün pil ömrü 3.5 saat. Eee PC ile yüz yüze bağlantı kurmak, oyun oynamak, film izlemek ve müzik dinlemek mümkün.

Microsoft: Bilgisayar kullanımı ivme kazanacak

ASUS Eee PC 900’ün öğrenciler ve ev hanımları için çok büyük bir şans olduğunu belirten Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Selim Zafer Ellialtı, şöyle konuştu:

“Asus Eee PC 900’ün çocuklarımız ve gençlerimizin bilgisayarla tanışmasının, bilişimin nimetlerinden yararlanmasının kolaylaşacağını düşünüyoruz. Bilgisayar kullanımının tüm Türkiye sathına yaygınlaşma süreci ivme kazanacak.”