23 Ekim 2011 Van Depremi

deep Harbi Aktif Üye
23 Ekim Van Depremi, 23 Ekim 2011 Van Tabanlı depremi
deprem.jpg

Van'da, merkez ilçeye bağlı Tabanlı köyü merkezli 7,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Kars, Hakkari, Diyarbakır, Batman, Şırnak, Muş, Bingöl, Bitlis, Siirt, Mardin, Erzurum civar illerden hissedildiği gibi Kuzey Irak'a kadar geniş bir alanda da hissedildi.

Depremde Van merkezde bazı evlerin yıkıldığı, vatandaşların panikle sokağa çıktığı görüldü. İlde artçı depremler sürüyor. Bu arada, Kandilli Rasathanesi'nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, merkezi Van'ın Tabanlı köyü olan 7,2 büyüklüğündeki deprem saat 13.41'de meydana geldi.
Van'daki deprem Batman'da da hissedildi

Batman'da hissedilen yer sarsıntısı paniğe neden oldu.Van'da meydana gelen deprem sebebiyle paniğe kapılan vatandaşlar kendini dışarı attı. Kentte büyük korkuya neden olan sarsıntı sonrası ilk bilgilere göre ölü veya yaralı olmadığı belirtildi.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:
Ömer
Yönetici
SAAT: 14:00 - Vatandaşlar sokaklara çıktı
Merkez üssü Van'ın Merkez ilçeye bağlı Tabanlı köyü olan 6,6 büyüklüğündeki deprem çevre illerde hissedildi. Artçı sarsıntılar nedeniyle çevre illerdeki vatandaşlar da evlerini terk ederek sokaklara çıktı. Depremde kent merkezinde çok sayıda binanın çöktüğü belirtildi. Kazım Karabekir Caddesi'nde bulunan 7 katlı binanın çökmesi sonucu bazı vatandaşlar enkaz altında kaldı. İtfaiye ekipleri enkaz altındaki vatandaşları kurtarmaya çalışıyor.

SAAT: 14:30 - İki büyük deprem daha meydana geldi
Kandilli Rasathanesi, Van Tabanlı köyündeki 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından Ilıkaynak ve Gedikbulak köyleri merkezli iki deprem daha ölçüldüğünü bildirdi. Kandilli Rasathanesi'nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Merkeze bağlı Ilıkkaynak köyünde saat 13.48'de 5.4, merkeze bağlı Gedikbulak köyünde ise saat 13.56 itibariyle 5.5 büyüklüğünde iki deprem daha ölçüldü.

SAAT: 14:50 - Başbakan Erdoğan'a Van'a gidiyor
Başbakan Erdoğan tüm programını iptal ederek Van'a gidiyor. Afet ve Acil Yönetimden Sorumlu Bakan ve birçok bakan Van'a hareket etti.

SAAT: 14:49 - Tıp Fakültesi Hastanesi'ne 50 yaralı getirildi
Van'daki deprem nedeniyle yaralanan yaklaşık 50 kişi, hastaneye getirildi. Depremde yıkılan bazı ev ve iş yeri enkazından çıkarılan yaralılar, hastanelere ulaştırılmaya başlandı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, artçı sarsıntıların devam etmesi nedeniyle hastalar bahçeye taşındı. Depremdeki enkazdan yaralı kurtarılan yaklaşık 50 kişiye ilk müdahaleleri hastane bahçesinde yapılıyor. Yaralılar arasında emniyet ve jandarma görevlileri de bulunuyor.
 
Ömer
Yönetici
SAAT: 14:49 - Van'da artçı depremler devam ediyor
Van'da büyük yıkıma neden olan 6.6'lık depremin ardından 5.4 ve 5.5'lik iki artçı deprem daha gerçekleşti. Kandilli Rasathanesi'nin verdiği bilgiye göre, Van'ın Tabanlı ilçesi merkezli 6.6 büyüklükteki depremden 7 dakika sonra 5.5'lik 15 dakika sonra ise 5.4'lük iki artçı gerçekleşti. Ana depremin derinliğinin 5.0'lik olduğu ifade edilen Rasathane kayıtlarında, ilk artçı depremin ise derinliği 9.0 olarak açıklandı.

SAAT: 14:54 - Muradiye Devlet Hastanesi boşaltıldı
Van'da meydana gelen depremin kentin yanı sıra ilçelerde de ciddi hasara yol açtığı bildirildi. Depremin Erciş'te çok sayıda binanın yıkılmasına neden oldu, özellikle Vanyolu ve Beyazıt mahallelerinde ciddi hasara yol açtı. İlçedeki çok sayıda eski ve çok katlı binanın yıkıldığı, enkaz altında kalanlar olduğu, bazı yerlerden duman yükseldiği belirtildi. Telefon ve elektrik hatlarının çalışmadığı ilçede, bazı yolların kapandığı, ilçedeki hastanenin yetersiz kaldığı öğrenildi. Muradiye Devlet Hastanesindeki hastaların deprem nedeniyle dışarı çıkarıldığı, hastanenin yanında boş bir arazide çadır kurulacağı belirtildi.

SAAT: 14:54 - Muradiye Devlet Hastanesi boşaltıldı
Van'da meydana gelen depremin kentin yanı sıra ilçelerde de ciddi hasara yol açtığı bildirildi. Depremin Erciş'te çok sayıda binanın yıkılmasına neden oldu, özellikle Vanyolu ve Beyazıt mahallelerinde ciddi hasara yol açtı. İlçedeki çok sayıda eski ve çok katlı binanın yıkıldığı, enkaz altında kalanlar olduğu, bazı yerlerden duman yükseldiği belirtildi. Telefon ve elektrik hatlarının çalışmadığı ilçede, bazı yolların kapandığı, ilçedeki hastanenin yetersiz kaldığı öğrenildi. Muradiye Devlet Hastanesindeki hastaların deprem nedeniyle dışarı çıkarıldığı, hastanenin yanında boş bir arazide çadır kurulacağı belirtildi.

15:25 - Başbakanlık: Can ve mal kaybı yaşandı
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından yapılan açıklamada, ''Deprem, Van ve ilçelerinde çok kuvvetli hissedilmiş olup, ilk belirlemelere göre hasar ve can kaybı meydana getirmiştir'' denildi.

15:22 - Kandilli Rasathanesi'nden büyüklük açıklaması
Kandilli Rasathanesi depremin çok şiddetli sıkalasında yer aldığını bildirdi. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Van'da meydana gelen deprem çok şiddetli sıkalasında yer alıyor. Yetkililer depremin yerel büyüklüğünün 6.6, moment büyüklüğünün de 7.2 olduğunu belirtti.
 
Ömer
Yönetici
15:31 - Van'da deprem: 3 ölü, 80 yaralı
Van'da meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki deprem, il merkezinin yanı sıra özellikle Erciş ve Muradiye ilçelerinde etkili oldu. İlk belirlemelere göre, 3 kişi hayatını kaybetti, 80 kişi yaralandı. Van ve Erciş'te elektrikler kesildi. Alınan bilgilere göre, özellikle Erciş'te ciddi hasar meydana geldi. Çınarlı Mahallesi ile Atatürk ve Kışla caddelerinde büyk hasar meydana geldi, bir çok bina yıkıldı. Eski binaların yanı sıra 5 yeni bina da çöktü. Enkaz altında kalanları kurtarma çalışmaları sürüyor.

15:40 - Cumhurbaşkanı Gül, Van Valisi'nden bilgi aldı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, depremin ardından Van Valisi Münir Karaloğlu'ndan bilgi aldı. Van Valisi Karaloğlu, kendisini telefonla arayan Cumhurbaşkanı Gül'e, Van'da meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremle ilgili bilgi verdi.

15:50 - Akşam öncesi çadırlar kurulmuş olacak
Kızılay Başkanı Ahmet Akar, akşam saatlerine kadar 250 kişilik bir ekibin deprem bölgesinde konuşlanmasını beklediklerini belirterek, "Umut ediyorum ki, bu akşama varmadan oradaki çadırlarımızı kurmuş ve yemeklerimizi çıkarmış olarak afetzedelere hizmet etmeye başlayacağız." dedi.

15:56 - Van'da 17 artçı deprem yaşandı
Van'da büyük yıkıma neden olan 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından, en büyüğü 5.5 olmak üzere 17 artçı deprem daha gerçekleşti. Kandilli Rasathanesi'nden yapılan açıklamada Tavanlı merkezli saat 13.41'de gerçekleşen ana depremin ardından Van ve civarında 17 artçı deprem oldu.

16:02 - Bitlis'te 1 kişi depremde hayatını kaybetti
Van'da meydana gelen deprem, Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde de can kaybına yol açtı. İlçeye bağlı Aydınlar beldesinde bir evin yıkılması sonucunda 9 yaşındaki bir çocuk hayatını kaybetti.

16:03 - Kandilli depremin büyüklüğünü artırdı
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, Van'da meydana gelen depremin büyüklüğünün 7.2 olduğunu bildirdi.

16:06 - Kılıçdaroğlu deprem bölgesine gidiyor
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 7,2 büyüklüğünde depremin olduğu Van'a gideceği bildirildi. Yalova'da incelemelerde bulunan Kılıçdaroğlu'nun yarın geçmiş olsun demek ve incelemelerde bulunmak, depremin zararlarını yerinde görmek üzere Van'a gideceği belirtildi.

16:10 - Ambulans uçak ve helikopter sevk ediliyor
Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, merkez üstü Van'ın Erciş ilçesi olan depremin ardından bölgeye ambulans, uçak ve ambulans helikopterlerin sevk edildiğini söyledi.Erciş'teki hastanelerin yeterli olamayacağına değinen Bakan Akdağ, "Erciş buna yeterli olamaz. Yaralılar başka yere intikal ettirilecek. Süratle bunun hazırlığı içindeyiz." diye konuştu.

16:17 - Van'da 10 Erciş'te 25-30 bina ve 1 yurt yıkıldı
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Van'da meydana gelen deprem nedeniyle il merkezinde 10 bina, Erciş'te 25-30 bina ve 1 öğrenci yurdunun yıkıldığını bildirdi.

16:26 - Siirt'ten ilk yardım ekibi Van'a gitti
Van'da meydana gelen deprem nedeniyle Siirt'ten ilk yardım ekibi UMKE yola çıktı. Sağlık İl Müdürü Dr. Erol Emre Ömür, ilk yardım ekibi olarak 3 uzman doktor, bir psikolog ve 8 kişilik yardım ekibinin Van'a hareket ettiklerini söyledi.

16:26 - Erciş'te 10 ölü, 60 yaralı
Van'da meydana gelen deprem özellikle Erciş ilçesinde büyük hasara yol açtı. İlk belirlemelere göre, Erciş'te 10 kişi hayatını kaybetti, 60 kişi yaralandı. Enkaz altından kurtarma çalışmaları sürüyor. Erciş'teki Çınarlı Mahallesi ile Atatürk ve Kışla caddelerinde büyük hasar meydana geldi, birçok bina yıkıldı. Zeylan Caddesi'ndeki Eroğlu Apartmanı, Atatürk Caddesi'ndeki 5 katlı otel, Van Yolu Caddesi'ndeki 3 bina adeta yerle bir oldu.

16:38 - 112 ve 155'e mesaj atın
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Van'da büyük bir deprem yaşandığını belirterek, Van Ferit Melen havaalanının uçuş trafiğine açık olduğunu, kendilerinin de Van'a gideceklerini bildirdi. Bakan Yıldırım, depremden dolayı yardıma ihtiyacı olan vatandaşların, 112 ve 155 çağrı merkezlerine mesaj atabileceklerini, bunun tüm operatörler için geçerli olduğunu söyledi.

16:41 - Ankara'dan Van'a ekip gönderildi
Van'da meydana gelen depremin ardından, Ankara Büyükşehir Belediyesince 18 kişilik bir arama kurtarma ekibini bölgeye gönderildiği bildirildi. Ekibin, K-9 adı verilen 3 arama kurtarma köpeğini de Van'a götürdüğü belirtildi.

16:43 - Toplam 33 artçı deprem yaşandı
Uzmanlar Van'daki depremin ardından artçı depremlerin 3-4 gün sürebileceğini bildirirken, şu an itibariyle bölgede toplam 33 artçı sarsıntı daha meydana geldi. Van'da büyük yıkıma neden olan 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından, en büyüğü 5.5 olmak üzere 33 artçı deprem daha gerçekleşti.

16:46 - Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde 1 hafta ara
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde (YYÜ), kentte yaşanan 7.2'lik depremin ardından eğitime bir hafta ara verildi. YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, yaptığı açıklamada, sadece kampüs içinde 3 binada hafif çaplı hasar olduğunu, yaralanma veya can kaybı yaşanmadığını bildirdi.

17:00 - Erciş'te 80 bina çöktü, ölü sayısı 30'a ulaştı
Van'da meydana gelen deprem Erciş ilçesindeki 80 binayı yıktı. İlk belirlemelere göre, ölü sayısı 30'a ulaşırken, onlarca yaralı çevre il ve ilçelere sevk edildi.

17:04 - 112 Ekipleri'ne gönüllü yardım çağrısı
İstanbul'da görev yapan 112 Hızır Acil Ekipleri'ne deprem bölgesine gitmeleri için çağrı yapılıyor. Van'da meydana gelen depremde gönüllü olarak görev yapmaları için acil yardım çağrısı yapılan personelin saat 19.00'a kadar komuta merkezinde hazır olmaları istendi.

17:06 - Bölgeye kontrollü elektrik veriliyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Van'daki deprem bölgesine kontrollü olarak elektrik verdiklerini, hastanelerin elektrik ihtiyacını karşıladıklarını bildirdi.

17:06 - Samsun'dan Arama Kurtarma Birliği yola çıktı
Samsun'dan 35 arama kurtarma personelini taşıyan 8 araç Van'a gitmek üzere yola çıktı. Tam donanımlı araçlar, Trabzon ve Erzurum üzerinden Van'a ulaşacak. AFAD Arama Kurtarma Birlik Müdürü Seyit Ahmet Seldüz, en kısa sürede deprem bölgesine ulaşıp çalışmalara katılacaklarını söyledi.

17:06 - Vatandaşlar kendi çabalarıyla kurtarıyor
Van'da meydana gelen depremin ardından, Erciş ilçesinde enkaz altında kalan yaralıları, vatandaşlar kendi çabalarıyla kurtarmaya çalışıyor. Depremin ardından Erciş Kaymakamı Ramazan Fani başkanlığında kriz masası oluşturuldu. İlçede çok katlı binaların bir kısmının yıkıldığı gözlenirken, vatandaşlar enkaz altında kalan yaralıları iş makineleriyle kurtarmaya çalışıyor.

17:12 - AKUT ekipleri deprem bölgesinde
Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ekiplerinin, deprem bölgesine ulaşmaya başladığı bildirildi. AKUT'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, derneğin Bingöl, Erzurum, Trabzon ve Giresun ekipleri deprem bölgesine ulaşmaya başladı. Ankara ve Kocaeli ekipleri de Van'a gitmek üzere yola çıktı.

17:22 - Sağlık Bakanı Akdağ Van'a gitti
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ambulans uçakla Erzincan'dan Van'a gitti. AK Parti Erzincan İl Gençlik Kolları'nın olağan kongresine katıldıktan sonra Erzincan Havaalanı'na geçen Bakan Akdağ, beraberindekilerle birlikte Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçakla saat 17.00'de Erzincan Havaalanından deprem bölgesine hareket etti.

17:35 - Kızılay, Van'a 2 mobil fırın gönderdi
Kızılay'dan yapılan açıklamada, Ankara, Elazığ, Erzurum, Muş, Adana, Diyarbakır, Ağrı ve Manisa bölge afet müdahale ve lojistik merkezlerinden çok sayıda uzman personel ve afet malzemesinin, bölgeye doğru yola çıktığı ifade edildi. İlk planda, bin 163 çadır, 4 bin 250 battaniye, 100 katalitik soba, bin 40 gıda kolisi ve 500 kumanya paketinin bölgeye ulaşmaya başladığı belirtildi. Ayrıca bölgeye 2 adet mobil fırın gönderildi.

17:44 - Rize'den 30 kişilik ekip Van'a gönderildi
Rize Afet ve Acil Durum Müdürü Seyfettin Yılmaz, Van'daki deprem dolayısıyla Rize'den 30 kişilik arama kurtarma ekibinin Van'a gönderildiğini bildirdi. İlk etapta 5 sivil savunma elemanı ve sivil toplum örgütlerinin arama kurtarma ekiplerinden oluşan toplam 30 kişilik ekip oluşturup bölgeye gönderildi.

17:45 - UMKE ekipleri, Van'a hareket ediyor
Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), saat 18.00'de tıbbi malzemeler ile Ankara Esenboğa Havaalanı'ndan deprem bölgesi Van'a hareket edecek.

17:51 - Erciş Devlet Hastanesi'nde 50'nin üzerinde cenaze var
Erciş Devlet Hastanesi'nde 50'nin üzerinde, depremde hayatını kaybeden vatandaşın cenazesi olduğu bildirildi.

17:54 - İstanbul'dan 26 kişilik ekip bölgeye hareket etti
Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Başkan Kadir Topbaş'ın talimatıyla çalışmaya başlayan ekip, ilk etapta 26 kişiden oluşan İstanbul İtfaiyesi arama kurtarma birliğini Van'a gönderme kararı aldığı belirtildi.

18:02 - Bitlis'e 11 yaralı getirildi
Van'daki depremin ardından Erciş ilçesinde yaralanan vatandaşlardan 11'i Bitlis Devlet Hastanesi'ne getirildi. Ambulans ve özel araçlarla hastaneye ulaştırılan yaralılar, alarm durumunda olan hastane personeli tarafından ameliyata alındı.

18:04 - Amerikan Büyükelçisi'nden taziye mesajı
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Van'da gelen deremle ilgili bir taziye mesajı yayınladı. Van'da meydana gelen şiddetli ilgili depremle ilgili haberleri "büyük endişe ile takip etttiğini" belirten Ricciardone, mümkün olan her türlü yardım için Türk yetkililerle iletişim içinde olduklarını dile getirdi.

18:05 - Ülkerlerden Türkiye'ye yardım teklifi
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Azerbaycan, İsrail, ABD, İngiltere, Almanya, Polonya, Macaristan, İsviçre ve Yunanistan'dan yardım teklifinde bulunuldu.

18:17 - Türk Kızılayı'nın yardım malzemeleri bölgeye ulaştı
Van'da meydana gelen 7.2 moment büyüklüğündeki depremin ardından, Türk Kızılayı'nın bölgeye gönderdiği yardım malzemeleri deprem bölgesine ulaşmaya başladı. Depremin ardından acil olarak harekete geçen Türk Kızılayı Ankara, Elazığ, Erzurum, Muş, Adana, Diyarbakır, Ağrı ve Manisa bölge afet müdahale ve lojistik merkezlerinden çok sayıda uzman personel ve afet malzemesi bölgeye doğru yola çıktı.
 
Son düzenleme:
Ömer
Yönetici
18:21 - Erciş Devlet Hastanesinin bahçesinde yaralılara müdahale ediliyor
Van'da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde yaralanan vatandaşlara Erciş Devlet Hastanesinin bahçesinde müdahale ediliyor. Eski Erciş Devlet Hastanesi bahçesinde hazır bekletilen sağlık görevlileri, yaralılara müdahale ediyor. Depremde hafif hasar gören eski devlet hastanesindeki bazı malzemeler bahçeye taşınarak yaralılara destek sağlanıyor.

18:22 - Kocaeli'den 22 kişilik ekip gönderildi
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı İdare Şube Müdürü Kadir Köktürk, Kocaeli'den 22 kişilik arama kurtarma ekibinin Van'a gönderildiğini bildirdi.

18:31 - Erciş Devlet Hastanesi'nde 50 ölü, 405 yaralı var
Van'da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin en çok etkilediği Erciş ilçesi, adeta enkaza dönüşmüş durumda. Devlet hastanesinde 50 ölü, 405 yaralı var.

Yakınlarının sağlık durumu hakkında bilgi almak isteyen binlerce kişi, hastane önünde toplandı. Odalar yeterli olmadığı için çok sayıda yaralı bahçede tedavi ediliyor. Sağlık durumu ağır olan yaralılar, ambulanslarla çevre il ve ilçelere gönderiliyor.

20:09 - Gönüllü kurtarma ekiplerini taşıyan uçak Van'a indi
Türk Kızılayı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımları ile gönüllü kurtarma ekiplerini taşıyan uçak, Van'a indi. Esenboğa Havalimanından kalkmaya hazırlanan diğer uçakta ise Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi ve tıbbi yardım malzemeleri bulunuyor. İkinci uçağın da kısa süre sonra Van'a hareket etmesi bekleniyor.

20:30 - Yıkılan 7 katlı binada kurtarma çalışması sürüyor
Van'da 7,2 büyüklüğündeki depremde yıkılan 7 katlı binadaki kurtarma çalışmaları devam ediyor.

21:02 - THK bölgeye 3 uçak gönderdi
Türk Hava Kurumu, tam donanımlı 3 uçağını deprem bölgesine gönderdi. Türk Hava Kurumu Başkanı Osman Yıldırım yaptığı yazılı açıklamada, deprem sonrasında Başbakanlık Afet Koordinasyon Merkezi ile iletişime geçilerek İzmir, Ankara ve Samsun'dan bölgeye uçak gönderildiğini belirtti.

21:12 - Erciş stadyum alanında bir çadır kent oluşturuluyor
Van'da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından Türk Kızılayının bölgedeki çalışmaları sürüyor. Kızılay'dan yapılan yazılı açıklamada, depremin ardından acil olarak harekete geçen Türk Kızılayının, Ankara, Elazığ, Erzurum, Muş, Adana, Diyarbakır, Ağrı ve Manisa bölge afet müdahale ve lojistik merkezlerinden ilk planda 2 bin 646 çadır, 9 toplu barınma çadırı, 7 bin 648 battaniye, 100 katalitik soba, bin 584 mutfak seti, bin 120 gıda kolisi, bin 320 içme suyu, 5 bin ekmek ve 500 kumanyanın bölgeye gönderildiği belirtildi.

AFAD: 38 ilden bin 275 personel gönderildi
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 38 ilden yaklaşık bin 275 arama kurtarma personeli, 174 araç, 290 sağlık personeli, 43 ambulans, 6 hava ambulansının deprem bölgesine gönderildiğini bildirdi.

21:25 - ABD Başkanı Obama taziye mesajı yayımladı
Amerikan halkı adına hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına en derin taziyelerini ilettiğini belirten Obama, "Düşünce ve dualarımız depremden etkilenen bölgeye yardım götürmeye çalışan cesur erkek ve kadınlarla birlikte. Bu zorlu zamanda müttefikimiz Türkiye ile omuz omuza duruyoruz ve Türk yetkililere yardıma hazırız" ifadelerini kullandı.

21:29 - İzmir'den 55 kişilik ekip bölgeye gitti
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin son teknoloji cihazlarla donatılmış 35 kişilik arama kurtarma ekibi ile 20 kişilik İzmir Sivil Savunma Birliği'nin özel uçakla deprem bölgesine gittiği bildirildi.

21:34 - Sarkozy de üzüntülerini dile getirdi
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bir mesaj göndererek, Van depremi nedeniyle üzüntülerini dile getirdi.

21:35 - ABD Dışişleri Bakanı Clinton'dan taziye mesajı
Van'da meydana gelen deprem dolayısıyla ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton taziye mesajı yayımladı. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Clinton, bugün meydana gelen deprem dolayısıyla Türk halkına en derin üzüntülerini iletti ve başsağlığı dileklerini sundu.

00:30 - Acı bilanço ortaya çıkıyor
Depremin merkez üssüne yakın olan Van'a bağlı Erciş ilçesinde enkazın altında kalan vatandaşları kurtarmak için tüm Türkiye seferber oldu. Yaşanan depremde 70'in üstünde ölü olduğu tahmin ediliyor. Van'ın Erciş ilçesinde hayat zorlaşmış durumda. Havanın soğuk olması çalışmaları güçleştiriyor. Sivil Savunma ekiplerinin çalışmalarına jandarma ve vatandaşlar da destek veriyor. İlçede depremin ardından elektrikler kesildi. Her yerde çalışmaların devam ettiği Erciş'te vatandaşlar da enkazları kaldırmaya çalışıyor. Zaman zaman artçı sarsıntılar sürüyor. Evlerin yanı sıra elektrik direkleri de yıkılmış. Bazı yerlerde araçlar, yıkılan binaların altında kalmış. En fazla can kaybının olduğu yerlerden birinin de Erciş Hükümet Konağı'na yakın caddedeki kahvehaneler olduğu ifade ediliyor.
 
Ömer
Yönetici
Depremde ikinci gün

Türkiye, dün öğle saatlerinde Doğu'dan gelen deprem haberiyle sarsıldı. Saat 13.41'de Van'da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem en çok Erciş ilçesini vurdu. Depremin merkez üssü Erciş'e bağlı Tabanlı köyünde ise neredeyse hiç hasar oluşmadı. Van'da 15 bina yıkılırken, Erciş'in yaklaşık üçte biri enkaz haline geldi. 130 öğrencisi olan özel bir öğrenci yurdu da yıkılan binalar arasındaydı. İlçenin Van yolu, Zeylan, Atatürk ve Kışla caddelerinde büyük hasar yaşanırken, 100'den fazla bina tamamen yıkıldı.

Gecenin ilerleyen saatleri itibarıyla hayatını kaybedenlerin sayısı 138, yaralı sayısı ise 600 oldu. Kurtarma çalışmaları vatandaşların yardımıyla sürüyor. Enkaz altından 9 kişi sağ çıkarıldı. Devlet Hastanesi'ndeki odalar yetmediği için yaralıların bir kısmı bahçede tedavi ediliyor. Durumu ağır olanlar, ambulanslarla çevre il ve ilçelere gönderildi. Bitlis merkez, Adilcevaz ve Ağrı'nın Patnos ilçesine ulaştırılan yaralılar anında tedavi altına alındı.

Hakkâri, Diyarbakır, Mardin, Batman ve Muş gibi çevre illerin yanı sıra Kuzey Irak'ta da hissedilen deprem, Bitlis ile Muş'ta da hasara yol açtı. Erciş depremi, 1999'da binlerce insanın hayatını kaybettiği büyük Marmara (7,4) ve Düzce (7,2) depremlerinin ardından Türkiye'de yaşanan en şiddetli sarsıntı olarak kayıtlara girdi.

vanwk.jpg


Doğu ve Güneydoğu, merkez üssü Van'ın Tabanlı köyü olan 7,2 büyüklüğünde depremle sarsıldı. İlk belirlemelere göre Van'da aralarında 7 katlı bir binanın da bulunduğu 10, Erciş ilçe merkezinde de 80 bina ile bir öğrenci yurdu yıkıldı. Gazetenin ilk baskıya girdiği 01.30 itibarıyla 138 kişinin öldüğü bildirildi. Yüzlerce de yaralı var. Saat 13.41'de meydana geldiği öğrenilen ve 25 saniye süren depremde çok sayıda yaralı olduğu belirtiliyor. Bina enkazında kalan çok sayıda kişiyi kurtarma çalışmaları sürüyor. Van şehir merkezinde birçok ev hasar görürken telefon ve elektrik direklerinin yıkılması sebebiyle ilçe ve köylerdeki telefon ve elektrikler kesildi. Yardım ekiplerinin il ve ilçe merkezlerine yönelmesi sebebiyle henüz köylerdeki durumun bilinmediği öğrenildi. Depremin ardından 103 artçı sarsıntı daha yaşandı.

Merkez üssü Van'ın merkez ilçeye bağlı Tabanlı köyü olan 7,2 büyüklüğündeki deprem, Erzurum, Kars, Iğdır, Ardahan, Ağrı, Diyarbakır, Batman, Şırnak, Muş, Bingöl, Siirt, Mardin ile Irak'ın kuzeyindeki Duhok ve çevre yerleşim birimlerinde de hissedildi. Bitlis'te 1 kişi öldü. Depremin, yerin 5 km altında hissedildiği Tabanlı'da hiçbir zarar vermediği bildirildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da deprem bölgesine giderek incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de depremle ilgili Van Valisi Münir Karaloğlu'ndan bilgi aldı.

Depremin büyüklüğü konusunda Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü'nden yapılan ilk açıklamada depremin büyüklüğünün 6,6 olduğu açıklanırken, sonradan bu rakam 7,2 olarak düzeltildi. Genelkurmay Başkanlığı, Van'daki depreme acil müdahale için 3 nakliye uçağının Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) emrine tahsis edildiğini açıkladı. İki uçak Ankara Güvercinlik Askerî Havaalanı'nda, 1 uçak da Diyarbakır'da hazır bekletiliyor. Nakliye uçakları, AFAD'ın belirleyeceği acil yardım malzemelerini Van'a ulaştıracak. Tıbbî yardım malzemeleri ve arama kurtarma malzemeleri akşam saatlerinde Van'a ulaştırıldı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, artçı sarsıntıların devam etmesi nedeniyle hastalar bahçeye taşındı. Depremdeki enkazdan yaralı kurtarılan yaklaşık 50 kişiye ilk müdahaleleri hastane bahçesinde yapıldı. Yaralılar arasında emniyet ve jandarma görevlileri de bulunuyor. Van merkezde yaralanan 50 kişi de Bitlis Adilcevaz Devlet Hastanesi'ne nakledildi. Enkazdan çıkarılan ve henüz sayıları tespit edilemeyen diğer yaralılar ise askerî ve sivil ambulanslarla çevre illere sevk ediliyor. İl merkezinde jandarma ile Çevik Kuvvet ekipleri, yıkılan binalara vatandaşların girmesini engellemek için güvenlik önlemi aldı.

ESKİ İMAM HATİP LİSESİ BİNASI İLE ÖĞRENCİ YURDU YIKILDI

Depremin en sert vurduğu Erciş'te kriz masası oluşturuldu. İlçede 80 civarında binanın yıkıldığı ve çok sayıda evin de ağır hasar aldığı belirtiliyor. Vatandaşlar enkaz altında kalan yaralıları iş makineleriyle kurtarmaya çalıştı. Elektrik ve su verilemeyen ilçede, iletişim altyapısının da çöktüğü belirtildi. Deprem, Van yolu ve Beyazıt mahallelerinde ciddi hasara yol açtı. Özellikle ilçedeki eski ve çok katlı binaların yıkıldığı, enkaz altında kalanlar olduğu, bazı yerlerden duman yükseldiği öğrenildi. Telefon ve elektrik hatlarının çalışmadığı, bazı yolların kapandığı ilçedeki hastaneler yetersiz kaldı. Kamu binalarında ve özellikle hastanelerde herhangi bir zarar olmadığı belirtilirken, Zeylan Caddesi, Van yolu, Alkanat Caddesi ve Kışla Caddesi üzerinde bulunan binalar büyük hasar gördü. Ayrıca deprem sebebiyle 130 kişi kapasiteli özel bir öğrenci yurdu ile imam hatip lisesinin eski binası da yıkıldı. Yaralılar, Ağrı, Hakkâri ve Muş gibi çevre illerden gelen ambulanslarla taşınıyor. Zaman zaman artçı sarsıntıların da devam ettiği ilçede, yıkılan binaların civarında emniyet ekipleri çevre güvenliğini sağlamaya çalışırken, bir yandan da kan merkezi kurulması için çalışma başlatıldı. Bu arada, evlerinde hasar olmayan birçok vatandaş, Erciş Kaymakamlığı önünde gönüllü yardım ekipleriyle birlikte yapılan çalışmalara destek olmak amacıyla toplandı.

En büyük can kaybı kahvehanelerde yaşandı
Van'ın Erciş ilçesini enkaz haline getiren depremde en fazla can kaybının yaşandığı yerlerden biri de kahvehaneler oldu. Pazar gününü hükümet konağının etrafındaki kahvehanelerde geçiren yüzlerce kişi, enkaz altında kaldı. Şu ana kadar kahvehane enkazlarından 15 ceset çıkarılırken, 100'den fazla kişi kurtarılmayı bekliyor. Akşam karanlığının bastırmasıyla arama kurtarma ekiplerinin işleri de zorlaştı. Erciş'te arama kurtarma ekibi sıkıntısı yaşandığı bildirildi.

ENKAZDA ÖLEN GENÇ, BİR GÜN ÖNCE NİŞANLANMIŞTI

Erciş'teki deprem, trajik olaylara da sahne oldu. Alınan bilgilere göre, bir ay önce askerden geldiği öğrenilen Fatih Dinler (21), ailesinin teşvikiyle kendisine yeni bir hayat kurmaya karar verdi. Kendi mahallesinden tanıdığı sevdiği kızla dün gece nişanlanan Dinler, bugün öğlene doğru arkadaşlarıyla birlikte kahvehaneye gitti. Mutluluğunu arkadaşlarıyla paylaşan Fatih Dinler, depremle birlikte enkaz altında kaldı. Yaklaşık 4 saat kurtarılmayı bekleyen Dinler'in cesedine akşam saatlerinde ulaşıldı.
 
Ömer
Yönetici
Depremin üçüncü günü
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AFAD'ın bildirdiği sonuçlara göre Van'daki depremde 279 vatandaşın hayatını kaybettiğini, bin 300 kişinin yaralandığını, yıkılan bina sayısının ise 2 bin 262 olduğunu belirtti.

Depremzedelere 25 bin battaniye, 10 bin 64 gıda kolisi gönderildiği bilgisini veren Arınç, "Başbakanlığın hesap numarasına 3 saatte 111 bin lira gönderildi. Vakıflar 5 bin koli erzak gönderdi. 6 ton kavurma bulunuyor. 500 battaniye gönderildi." diye konuştu. Arınç, 51 ülkeden geçmiş olsun ve başsağlığı dilekleriyle yardıma hazır olduklarını ifade eden mesajlar alındığını vurguladı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün internet sitesine göre, Van'da önceki gün saat 13.41'de meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından dün saat 13.39 itibariyle 258 adet artçı sarsıntı oldu. Arınç, kurtarma çalışmalarının bugün öğleye kadar tamamlanabileceğini kaydetti.

Van'da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem sonrası Türkiye, bölgeye yardım için tek yürek oldu. 44 ilden bin 584 arama kurtarma ekibi, bin 179 sağlık personeli, 256 iş makinesi, 10'u hava ambulansı olmak üzere 214 ambulans ile on binlerce battaniye ve katalitik soba bölgeye sevk edildi. Genelkurmay'ın tahsis ettiği 3 askerî kargo uçağı ise personel ve malzeme transferi için Ankara-Van arasında ring yapıyor. Kızılay, çadır, battaniye, sıcak yemeğin yanı sıra bölgeye ilk etapta Erzurum, İzmir ve Ankara'daki merkezlerden bin 500 ünite kan gönderdi. Muhtelif kan gruplarından 18 bin ünite kan da hazır olarak bekletiliyor. Kimse Yok mu Derneği, gönüllü işadamlarının özel uçaklarıyla Van'a bin çadır, bin 200 battaniye, 500 kişilik kışlık giysi, çocuk maması, gıda ve ilaç yardımlarını depremzedelere ulaştırdı. Diyanet İşleri Başkanlığı da 2 bin 500 metre kefen bezinin yanı sıra binlerce battaniye ve gıda paketini bölgeye yolladı. Deprem, Türkiye'nin dört bir yanındaki hayırseverleri de harekete geçirdi. Bölgeye gönderilen yardımlar ve battaniyeler İstanbul Esenler Otogarı'ndaki seyahat şirketlerinin ofislerine sığmadı. Vatandaşlar, değişik illerden Van'a ulaştırılmak üzere battaniye, su, gıda, çocuk bezi gibi malzemeleri belediyelere teslim etti. Belediyeler de bu yardımlar için kamyon ve TIR kaldırdı.

Van'da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem sonrası Türkiye, adeta tek yürek oldu. Deprem bölgesine yardım yağıyor. Deprem haberinin duyulmasının ardından tüm Türkiye bölgeye yardım ulaştırmak için seferber oldu. Vatandaşlar enkaz altında kalan yaralıları kendi çabalarıyla kurtarmaya çalışırken çeşitli illerden de deprem bölgesine yardım ekipleri gönderiliyor. Aynı acıyı 17 Ağustos 1999'da yaşayan Kocaeli'nin de aralarında bulunduğu illerden kurtarma ekipleri ve yardım malzemeleri yola çıktı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Van Valiliği'ne acil ihtiyaçların karşılanması için 3 milyon TL 'Acil Yardım Ödeneği' gönderdi. Depremin ardından 48 il ve 39 kurumdan arama kurtarma, sağlık ve ilk yardım personeli ile ekipmanları bölgeye ulaştı. AFAD yetkilileri, 11 Türk Hava Yolları, 16 askeri ve 1 adet özel kargo uçağı olmak üzere toplam 28 adet uçak ve araçlarla bölgeye yardımların sevk edildiğini söyledi. Yetkililer "Çeşitli illerden 200 teknik personel görevlendirilmiştir. 3 adet askeri kargo uçağı da personel ve malzeme transferi yapmak üzere Ankara-Van arasında ulaşım zinciri oluşturulmuştur. Bölgeye toplam 3 bin 071 arama-kurtarma personeli, 718 sağlık personeli, 12 arama köpeği, 7'si hava ambulansı olmak üzere 116 ambulans, 33 jeneratör, 13 bin çadır, 25 bin 229 battaniye, bin 120 gıda paketi, 10 bin 64 gıda kolisi, 21 seyyar mutfak, 2 bin 619 mutfak seti, 4 bin 132 katalitik soba, 425 uyku tulumu, 1 mobil fırın ve 500 kumanya gönderildi." diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı 52 ilden yardım ekibi görevlendirdi. Bölgede 4 sahra hastanesi kuruldu. 2 sahra hastanesi daha kurulacak. Türkiye Diyanet Vakfı bölgeye 26 adet katalitik soba, 140 adet battaniye, 2 bin 500 metre kefen bezi, 730 adet uyku tulumu gönderdi. Civar illerden 5'i kadın 39 din görevlisi Van'a intikal ettirildi.
 
Ömer
Yönetici
Depremden sonra dördüncü gün

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Van'da meydana gelen depremde sabah saat 09.00 itibarıyla hayatını kaybedenlerin sayısının 461, yaralananların sayısının ise bin 352 kişi olduğunu bildirdi.

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, Başkanlık tarafından Van Valiliği emrine acil ihtiyaçların karşılanması için ilk etapta 3 milyon lira gönderildiği belirtildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla açılan yardım kampanyasında ilk gün itibarıyla 1 milyon 728 bin lira nakdi yardımın toplandığının ifade edildiği açıklamada, 48 il ve 39 kurumdan arama kurtarma, sağlık ve ilk yardım personeliyle ekipmanlarının 22 Türk Hava Yolları, 22 askeri ve 8 özel kargo uçağı olmak üzere toplam 52 uçak ve araçlarla hava ve karadan bölgeye sevk edildiği bildirildi.

Sabah saat 09.00 itibarıyla hayatını kaybedenlerin sayısının 461, yaralananların sayısının ise bin 352 kişi olduğunu ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

''Çadır ve battaniye ihtiyacının karşılanması için 5 sivil, 3 askeri olmak üzere toplam 8 uçakla ulaşım zinciri oluşturulmuş olup sevkiyat devam etmektedir. Karayoluyla da ihtiyaç malzemelerinin nakli sürmektedir.

Kalıcı konutların inşası için TOKİ'ye talimat verilmiş olup, afetzede konutları en kısa sürede tamamlanacaktır. Geçici barınma amacıyla da yeteri kadar konteynırın üretimi için çalışmalara başlanmıştır ve en kısa zamanda bölgede kurulması planlanmıştır.

Toplam 3 bin 755 arama-kurtarma, 860 sağlık personeli, 16 arama köpeği, 595 iş makinesi ve araç, 7'si hava ambulansı olmak üzere 140 ambulans, 33 jeneratör, 95 seyyar tuvalet, 17 bin 836 çadır, 60 prefabrike ev, 76 bin 560 battaniye, 1 bin 120 gıda paketi, 10 bin 64 gıda kolisi, 36 seyyar mutfak, 3 bin 51 mutfak seti, 5 bin 139 katalitik soba, 425 uyku tulumu, 1 mobil fırın ve 13 ton kumanya gönderilmiştir.

Üç öğün sıcak yemek dağıtımına başlanmış olup, gıda, kumanya ve diğer tüketim malzemelerinin sevki devam etmektedir.

Kamu hizmetlerinin yürütülmesi ve afetzede vatandaşlarımıza psikososyal destek verilmesi için 30 sahra çadırı gönderilmiştir.

-Uluslararası yardımlar için Erzurum ve Van lojistik merkez-

Başkanlığın havayoluyla gelecek uluslararası yardımların kabulü için Erzurum'u lojistik merkez olarak belirlediği bildirilen açıklamada, bu merkezin kurulması ve gelen yardımların Van'a transferini sağlamak üzere Erzurum Valiliği görevlendirildiği bildirildi.

Karayoluyla gelecek uluslararası yardımların kabulü için de Van Valiliğince Lojistik Kabul Merkezi kurulduğu belirtilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

''İlgili bakanlıklar; arama-kurtarma, geçici barınma, enkaz kaldırma, sağlık, psikososyal destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, afet ve acil durum merkezleri ikinci bir bildirime kadar 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir.

Van Valiliği emrine psikolojik ve sosyal destek hizmetlerinin verilebilmesi için uygun nitelikte ve yeterli sayıda personel görevlendirilmiştir.''

Açıklamada, AFAD'dan gönderilen 20 kişilik teknik heyetin, çeşitli illerden görevlendirilen 200 teknik personelle ön hasar tespit çalışmalarına başladığı, çalışmaların kısa sürede bitirileceği, arama-kurtarma ve ilk yardım çalışmalarının kesintisiz olarak devam ettiği kaydedildi.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
27B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Üst