2012 Devlet Bursu

mahir Harbi Aktif Üye
2012 başbakanlık Bursu, 2012 Devlet Bursu

2012 Devlet Bursları nasıl alınır başvuru şartları nelerdir

Başbakanlık bursu resmi adıyla ‘Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Bursu’ Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu aracalığı ile Açıköğretim Fakültesi dahil tüm lisans ve yüksek lisans programlarında öğrenim gören üniversitelilerin yararlanabildiği ve 2009 itibariyle burs alma şansınızın en yüksek olduğu burs imkanıdır.

Üniversiteye yeni gidecek bir adaysanız, öncelikle ÖSS tercih formunuzda bulunan burs, ya da kredi istiyor musunuz? bölümünü işaretlemeniz gerekmektedir. Bu kutuyu işaretlediyseniz, başbakanlık ya da öğrenim kredisinden biri çıkacak demektir. Sonuçlar ise okul açıldıktan sonra öğrenci işleri bürolarına asılır.

Bunun yanı sıra;
1-Ön lisans öğrencileri
2-Lisans öğrencileri
3-Açık Öğretim (Sadece öncelikli öğrenciler, şehit,gazi çocuğu,anne baba ölü vb.)
4-İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına ara vermeden intibakı yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında okuyanlara burs verilmez.)
5-Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri, (hazırlık sınıfında okuyanlara burs verilmez)
6-Vakıf Üniversitesi öğrencileri
7-ÖSYM Sınavı sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık, yabancı dil dallarında ilk 100′e giren öğrenciler
8-Ülke adına müsabakalara katılan, Amatör Milli Sporcu öğrenciler,
9-İkinci öğretim de okuyan öğrenciler
Burstan yararlanabilir.

Başbakanlık bursu her ayın 7′ sinde hesaplara yatar. Bursu almaya hak kazandığınızda alttan 3′ten fazla dersiniz olmadığı sürece bursunuz eğitim süreniz boyunca yatar.

Burs müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi, anne, baba meslek belgesi istenilmektedir. Diğer beyan edilen bilgilere dair belgeler alınmamakta ancak, kontrolleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamlarda yapılmaktadır. İstenilen belgeler öğretim kurumlarında ve kurumun kyk.gov.tr adresinde ilan edilmekte, Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin ise adreslerine duyuru yapılmaktadır.

Öncelik Belgeleri

- Amatör Milli Sporcu belgesi, ilgili federasyondan alınacak,

- Şehit veya gazi çocuğu belgesi

(Ama, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayanlar (tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak),

- Lise ve dengi öğrenimlerini Yetiştirme Yurtlarında tamamlama belgesi,

- Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlama belgesi,

- Anne ve/veya babası Yurtkur’da çalışanlar, emekli olanlar (ilgili kuruluştan alacakları onaylı belge),

- 5532 Sayılı Kanun kapsamında terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar (valilikten alınacak)

Öğrenciler söz konusu belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alarak, belirlenen süre içerisinde bulundukları yerlerdeki Kurumun Bölge ve/veya Yurt Müdürlüklerine, Bölge ve Yurt Müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise Kurumun “Cemal Gürsel Cad. No:61 06590 Cebeci/ANKARA ” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.