2012 cari açık rakamları

2012 yılında cari açık ne kadardı?​

2012 yıl sonunda cari açık 48.9 milyar dolar olarak gerçekleşti.
2012 cari açık rakamları

Ekonomideki yavaşlama ve altın ihracatının da desteğiyle dış ticarette yaşanan dengelenme sürecine paralel gerilemeye devam eden cari işlemler açığı, Aralık'ta 4.66 milyar dolar, 2012 yılının tamamında ise 48.9 milyar dolar ile beklentilerin altında gerçekleşti.

TCMB verilerine göre, kümülatif cari açık Kasım ayında 50.8 milyar dolar, 2011 yılında 77.2 milyar dolar seviyesindeydi.

Aralık ayında cari açığın beklentilerin altında kaldığını belirten Halk Yatırım Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz, "Burada ekonomide yeniden dengelenmenin etkisi bulunuyor. Bu dengelenme ihracattaki artış ve ekonomideki, yavaşlama ile birlikte ithalatın gerilemesi şeklinde oldu" dedi ve ekledi:

"Cari açıktaki mutlak değer bazında düzeltmenin tamamlandığını düşünüyoruz. Bundan sonra mutlak değer olarak artacaktır. Bu da ekonomideki toparlanmaya paralel olarak ithalattaki artmadan kaynaklanacaktır. Ancak milli gelire oran olarak iyileşecektir ancak daha artış olmayacaktır. Tekrar yüzde 8'lere doğru gitmeyecektir."

Yurtdışında yerleşik kişilerin yurt içinde yaptıkları net yatırımlar 2012'de bir önceki yıla göre 3.66 milyar dolar azalarak 12.39 milyar dolara geriledi.

Öte yandan beklentilerin altındaki cari açık verisinin de desteğiyle İMKB 100 endeksi yüzde 1'in üzerinde primli işlem görüyor.

Geçen yılın tamamında Türkiye'nin altın ihracatı önceki yıla göre yüzde 805 artışla 13.34 milyar dolara yükselirken, ihracatın 6.53 milyar doları İran'a, 4.6 milyar doları ise Birleşik Arap Emirlikleri'ne gerçekleştirildi. Ancak sektör kaynakları altının resmi olarak BAE'ye gidiyor olsa da Dubai üzerinden tekrar İran'a yöneldiğini belirtiyor.

Şimşek: Cari açıktan kaynaklı kırılganlık bitti

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise bugün itibariyle cari açığı gerek seviye gerekse finansman kalitesi bakımından kısa vadede kırılganlık kaynağı olmayacak bir noktaya getirdiklerini, bu yıl ekonomideki canlanmanın ve finansman imkanlarının artması ile cari açıkta bir miktar artış olabileceğini söyledi.

Şimşek 2011 yılında yüzde 10'a çıkan cari açığın GSYH'ye oranı 2012 yıl sonu itibarıyla yaklaşık yüzde 6 civarına gerilediğine dikkat çekerek, brüt enerji ithalatı hariç tutulduğunda2012 yılında 11.2 milyar dolar ile cari fazla verildiğini belirtti.

Şimşek, enerjinin cari açık içindeki önemini daha net ortaya koyduğunu belirterek, "Bu nedenle enerjide dışa bağımlılığı azaltmak temel politika önceliğimizdir. Önümüzdeki dönemde cari açığı daha düşük seviyelere indirmek için enerjide yerli ve yenilenebilir yatırımlara hızla devam edeceğiz" dedi.

Öte yandan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da OVP'de yüzde 7.3 öngörülen cari açığın GSYH'ye oranının yılı yüzde 6-6.3 arasında tamamlayacağını söyledi.

TCMB verilerine göre 48.9 milyar dolarlık cari açığın 65.6 milyar dolarlık kısmı dış ticaret açığından kaynaklarınken açığın finansmanında 23.5 milyar dolar ile en büyük katkıyı turizm gelirleri yaptı.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:
Üst