19 Mayısta Neler Yapılır

Ömer
Yönetici
19 Mayısta Neler Yapılır? 19 Mayısta Yapılabilecek Şeyler
19 Mayıs Atatürkü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramında öncelikle günün anlam ve önemine binean Atatürk'ün Samsun'a çıkması ile başlayan Kurtuluş Mücadelesi serüveni tekrar hafızalarda canlandırılır. Kurtuluş Savaşı'nın ilk adımının atıldığı Samsun'a çıkma hadisesi; yazılarla, şarkılarla, tiyatro oyunları ve gösterilerle tekrar hayat bulur.

Lise öğrencileri gençlik ve spor bayramına yakışır şekilde etkinlikler düzenler. Stadyum gösterileri yapılır. Liseler arasında futbol, basketbol, voleybol, güreş gibi turnuvalar düzenlenir ve gençliğe spor bilinci aşılanır.

19 Mayıs ruhu ile yurt genelinde sporun önemi bir kez daha anlatılır. Sporcular Atatürk'ün kendilerine armağan ettiği bugünü en güzel şekilde geçirir.

Televizyonlarda bugünün anlam ve önemini anlatan filmler ve belgeseller yayınlanır. Devlet erkanının katıldığı resmi törenler canlı yayınlanır.

Akşam olduğunda ise; tam bir şenlik havasında millet şehirlerinin en büyük caddelerinde fener alayları oluşturur ve ellerinde meşalelerle yürürler.

19 Mayıs'ın simgesi meşale tutan genç figürüdür.

19-mayis-logo.jpg
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
49B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
27B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
21B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
121B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
19B
Üst