19 Mayıs Bayramı Nasıl Kutlanır

Ömer
Yönetici
Atatürk'ün Samsun'a çıktığı ve Kurtuluş Savaşı'nın işaret fişeğini yaktığı o gün her yıl 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanır.

Başta adı üstünde Mustafa Kemal Atatürk'ü anma günü olan bugün, tüm yurtta Atatürk hayatıyla ve yaptıkları ile saygı ile anılır. Anma faaliyetleri çervesinde devlet erkanı öncelikle Anıtkabir'e çıkarlar, ardından çeşitli resmi törenlerde bulunurlar.

Halk ise akşamları fener alayları ile bugün kutlar.

Bu bayramın hediye edildiği gençler ise, stadyumlarda bu bayramı çeşitli spor ve jimnastik etkinlikleri ile kutlarlar. Tabi bu yapılan faaliyetlerde de Atatürk şiirler ve güzel konuşmalarla anılır.

Bu gün ayrıca Spor Bayramı olduğu için, tüm yurt genelinde özel spor müsabakaları düzenlenir. Atatürk'ün spora verdiği değer herkesin malumudur.

O meşhur "Ben sporcunun, zeki, çevik ve ahlaklısını severim." sözü tüm sporcuların şiar edinmesi gereken bir prensibi olmalıdır. Atatürk bu sözü ile gençliği spora teşvik ederken, centilmen sporcularımız yetişmesi de istemektedir.

Kısacası 19 Mayıs'ta Atatürk ve yaptığı hizmetler her yönü ile anılır. Gençler kendi bayramlarını kutlar ve sporcular bugünün bilinci ile bayram yapmış olurlar.
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
27B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
49B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
27B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
95B
Üst