101 Nasıl Oynanır

  • Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 4.460
K
Kayıtsız Üye
Okey müdavimlerinin son yıllarda sardığı herkesi kasıp kavuran 101 oyunu nasıl oynanır mevzusunu merak edip, bu oyunu oynamak isteyenler için oldukça açıklayacı bağlamda bir yazı.

Okeye aşinaysanız 101 okeyini de kolayca tavrayacaksınızdır.

34 ve 101 oyununda her oyuncuya 21 taş verilir. 51 oyununda ise 14 taş verilir. Oyuna ilk başlayacak oyuncuya ise okeyde olduğu gibi fazladan bir taş daha verilir ve bu oyuncu taş çekmeden ilk eli oynar.

Taş Çekme, Taş Alma
101-nasil-oynanir.jpg

Oyun sırası size geldiğinde yerden taş çekebilir veya yandan atılan taşı alabilirsiniz. Ancak yandan taş aldığınızda el açmak zorundasınız. Yandaki taş işinize yarıyor olsa bile el açamayacaksanız o taşı alamazsınız. Yandan taş alıp da el açamazsanız program oynamanıza müsaade etmeyecektir. Geri Bırak düğmesi ile taşı geri bırakıp taş çekebilirsiniz. Ayrıca yandan aldığınız taşı el açarken kullanmak zorundasınız. Ancak elinizde bu taşın bir eşi varsa el açarken onu da kullanabilirsiniz.

El Açma
Eliniz gerekli sayıyı doldurduğunda elinizdeki taşları yere açabilirsiniz.

Taş açabilmek için masada iki ayrı bölme bulunur. Seri açıyorsanız taşları Seri Açma Alanı'na çift açıyorsanız Çift Açma Alanı'na bırakın.

101-nasil-oynanir-1.jpg
101-nasil-oynanir-2.jpg


Seri açarken elinizdeki taşları tek tek açabileceğiniz gibi Otomatik Seri Aç düğmesi ile bilgisayara da açtırabilirsiniz. Elinizdeki perleri aralarına bir boşluk bırakarak yan yana dizdikten sonra Otomatik Seri Aç düğmesine basarsanız perleriniz bilgisayar tarafından açılır. Ancak içinde okey bulunan perler otomatik olarak açılmaz. Bunları kendiniz açmanız gerekir.

101-nasil-oynanir-3.jpg

Seri açarken de elinizdeki taşları tek tek açabileceğiniz gibi Otomatik Çift Aç düğmesi ile bilgisayara açtırabilirsiniz. Çiftlerinizi yan yana dizerek bu düğmeye basarsanız çiftler otomatik olarak açılacaktır.

101-nasil-oynanir-4.jpg

Her üç oyunda da 12 13 1 şeklinde per yapılamaz.

Sayı tutmadan el açma :

Elden biten oyuncu sayısı tutmasa bile açıp bitebilir, ancak işler yapamaz. Tek açışta bütün taşlarını açıp bitmesi gerekir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
139B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
K
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Kayıtsız Üye
K
Üst