yutkunma zorluğu

Sağlık Merkezi bölümünde yer alan bu konu gizems tarafından paylaşıldı.

 1. gizems

  gizems HaRbİ PrEnSeS

  Sikayet

  Yutkunurken agri ve zorluk çekiyorsunuz ve muhtemelen yiyecekleri yutmakta da zorlaniyorsunuz.

  Nedenleri

  Enfeksiyon : Yutkunurken zorlaniyorsunuz ve ayni zamanda bogaziniz sis, atesiniz ve baska belirtiler (bas agrisi, yorgunluk ve istahsizlik) var. Üst solunum yollarindaki bir viral veya bakteriyel enfeksiyon yutkunma zorluguna yol açabilir. Öteki belirtiler, enfeksiyonun bulundugu bölgeye göre degisecektir.

  Yabanci cisim : Yutkunmakta zorlaniyorsunuz; bogazinizda yara var; balik kilçigi gibi küçük ve keskin bir sey yutmus olabilirsiniz.

  Bunalti/stres : Normal yutkunabiliyorsunuz, ama yiyecekler bogaziniza diziliyor ve asagi gitmeyecekmis gibi oluyor veya bogazinizda sanki bir yumru varmis gibi oluyor. Bu duygu stres ve bunaltinin belirtisi olabilir. Yemek yerken daha fazla içecek almak yardimci olabilir. Doktorunuza danisarak stres atma ve gevseme teknikleri hakkinda bilgi alabilirsiniz.

  Kendiniz Ne Yapabilirsiniz? Yutkunma zorluklari çogu kez kendi kendine tedavi yöntemleriyle iyilestirilebilir.

  Bunalti/stresten kaynaklaniyorsa, gevseme teknikleri yardimci olabilir. Anormal derecede uzun ve derin soluklaniyorsaniz, bir kagit torbasinin içine nefes üflemeyi deneyin.

  Bogaz kurulugu yutkunma sorununun nedeni olabilir veya bunu zorlastirir. Bol bol su için ve evinizdeki havanin kuru kalmasini saglayin. Her gün bol sivi alin ve yatak odanizin davasi nemli olsun.
  Sorunun kaynagi mide eksimesiyse, rahatlamak için pek çok sey yapabilirsiniz. Kilo vermek sik ve az yemek kadar hemen her zaman faydalidir. Kahveden, sigaradan ve alkolden uzak durun. Reçetesiz satilan bir antasit deneyin, agriyi azaltmak için bir bardak süt için veya bir parça ekmek yiyin. Yemekten sonra öne egilmeyin veya yüzükoyun yatmayin ve mide asidinin bogaziniza geri dönmemesi için yastiginizi yükseltin.

  Önleme

  Sorunun kaynagi bunalti ve stres ise, gevseme tekniklerinin bazilarini ögrenin. Bu konuyla ilgili degisik kitaplar da vardir.

  Öteki Nedenler
  Mide eksimesi
  Diyafram fitigi
  Ülser
  Sigara içmek
  Aort anevrizmasi
  Botülizm
  Guatr
  Kanser
  Parkinson hastaligi
  Nevralji
  Tetanos
  Tiroidit
  Wilson hastaligi
  Anafilaksi
  Özofagus daralmasi
  Çocugunuzun Tedavisi

  Bogaz enfeksiyonu ve üst solunum yollarindaki öteki enfeksiyonlar çocuklarda oldukça sik görüldügü için çocugunuz yutkunamadigini söylediginde enfeksiyonla ilgili öteki belirtileri gözleyin.
  Çocugunuzun bogaz agrisi ve atesi iki gün içinde geçmezse, doktora danisin.

  Bedenleri küçük oldugu için çocuklar yetiskinlere oranla çok daha çabuk susuz kalir. Yutkunma zorlugunun çocugun sivi alimini engellememesini saglayin. Çocukta 3 saatten fazla bir süre içinde bezini islatmama, 12 saat içinde idrara sik çakmama, gözyasi kurulugu, agiz kurulugu, gözlerin çukura kaçmasi, cilt elastikiyetinin kaybolmasi gibi susuzluk belirtileri görürseniz, doktora basvurun.