Yeni güneş sistemi bulundu

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Astronomların uzayın derinliklerinde yeni bir güneş sistemi buldukları, güneş siteminde iki gezegen bulunduğu bildirildi.

  Ohio State University'den Scott Gaudi, aynı anda iki gezegen bulmanın biraz şans olarak nitelenebileceğini belirterek, "Ama ben bunun, bu sistemlerin, bizim galaksimizde yaygın olduğu anlamına geldiğini düşünüyorum" dedi.

  Science dergisinin yarın çıkacak sayısında yayımlanan yazıda buluşlarını sergileyen bilim adamları, yeni güneş ve uydularının, astronomların gözlediği daha uzaktaki bir yıldızın önünden geçtikleri sırada belirlendiğini belirtti.
  Gaudi, "bizim güneş sistemimizin küçültülmüş bir benzerini bulduk" dedi.

  Araştırmacılar yeni güneşin etrafındaki gezegenlerin Satürn ve Jüpiter'e benzediklerini, ama yüzde 20 daha küçük olduklarını kaydetti.

  Yeni güneş sisteminin "microlensing" denen bir teknik kullanılması sayesinde bulunduğu, bu tekniğin uzaktaki yıldızların ışığını 500 kez büyüttüğü kaydedildi.

  Mikrolensing yöntemini kullanarak daha önce de 4 tane tek gezegen bulunmuştu.

  Mikrolensing yönteminde, bir yıldızın ve gezegenin çekimi, arkadaki başka bir yıldızın ışığını büküp yoğunlaştırmak için kullanılıyor. Bir yıldız izlenirken, başka bir yıldız onun önünden geçerse, öndeki yıldızın çekimi yoğunlaşıp ışık huzmelerini büküyor. Bu da arkadaki yıldızın (görüntüsünün) büyütülmesine neden oluyor.

  "OGLE-2006-BLG-109L" adı verilen yeni güneşin dünyadan 5 bin ışık yılı uzakta olduğu belirtildi.

  Işığın bir yılda aldığı mesafe olarak tanımlanan bir ışık yılı 10 trilyon km.
   
  Son düzenleme: 9 Haziran 2010