Yemekten Sonra Ancak Allah’a Hamd Ve Şükür Etmek Vardır

İslamiyet bölümünde yer alan bu konu Rebel Angel tarafından paylaşıldı.

 1. Rebel Angel

  Rebel Angel Harbi Kız

  Enes b. Malik (r.a.) anlatıyor:
  Allah Resûlü (s.a.v.) şöyle buyurdu:
  “Allah, kulunun yemek yiyip de bundan dolayı kendisine hamd etmesinden ve su içip de bundan dolayı kendisine hamd etmesinden elbet hoşnut olur.”
  Müslim, Tirmizî ve Nesaî
  Sahâbe ve tâbiûn sözlerinden:
  “Cennette bir kapı vardır ki oradan yalnızca çokca hamd edenler girerler.”
  Gerçek hamd, hamd sözcüğünün anlattığı düşünce ve anlamı yaşamaktır. Yoksa hamd, içerikten yoksun, boş, kuru bir söz değildir!..
  Hamd’in gerçek içeriği ise hoşnut ve razı olmaktır... Hareket noktası da kanaattir.
  Her ne kadar biraz önce geçen hadis-i şerîf yalnızca yeme ve içmeyi söz konusu etmişse de Hz. Peygamber’in bu hadisi sadece yeme ve içmeyle alakalı değildir. Hadis-i şerîfte sadece yeme ve içmenin anılmış olması bu ikisinin, Râbbanî nimetlerin, ilahi lûtufların çok belirgin bir göstergesi olmasından dolayıdır.
  İki göğüs kemiğinin arasından alıp verdiğin her bir yaşam nefesi, yaşamanın hâlâ devam ettiğinin delilidir. Bu yüzden alıp verdiğin her bir nefesle birlikte razı olmuş, kanaat etmiş, iman etmiş, huzur bulmuş bir halde Allah’a hamd eder, verdiği sayısız lütuflardan Allah’a şükür (teşekkür) edersin.
  “Doğrusu Allah’ın nimetini sayacak olsanız, onu sayamazsınız.”
  Uzun uzun ve çokça düşünün...
  Doğuştan gözlerini kaybetmiş bir kör elbet görmüşsünüzdür. Bütün yollar kendisi için karmakarışıktır. Her an ayağı sürçüp yere düşebilir. Ya da yolda giderken ansızın bir arabanın altında kalabilir... Bunu hiç düşündün mü?! Yaratmasında eşsiz olan Yaratıcı’nın, kainatın güzelliklerini her bir köşesindeki varlığının belgelerini sana gösteren ve seni tehlikelerden koruyan göz nimetinin kıymetini bildin mi?
  Böylece, Allah’ın senin için takdir ettiği nimetlerden dolayı O’na hamd etmek suretiyle Allah’ın hoşnutluğunu kazanırsın. “Allah kulunun yemek yiyip de bundan dolayı kendisine hamd etmesinden ve su içip de bundan dolayı kendisine hamd etmesinden elbet hoşnut olur.” Allah’ın Peygamberi Muhammed (s.a.v.) elbet doğru söylemektedir.
  Sevgili genç,
  Her bir nimeti hatırla, onu an ve o nimetten dolayı Allah’a hamd etmenin getireceği sevabı ganimet bil. Böyle yaptığın takdirde Allah’ın şükreden (teşekkür) eden kullarından olursun
   
 2. AKGÜN

  AKGÜN Üye

  evevt Allah a şükür edilmeli verdiği nimetler dolayısıyla (sofra acısından ) ve sadece sofraiçin deil şükür e sürekli dema edilemlidir..
   
 3. Rebel Angel

  Rebel Angel Harbi Kız

  ewt bncede bize werdiği herşey için tek tek şükretmeliyiz şükrettikçe bereketlenir zaten...