Yaşlılar için robot yürütgeç

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu sevdaL tarafından paylaşıldı.

 1. sevdaL

  sevdaL Sustuklarım Büyür İçimde

  Yaşlılar için robot yürütgeç


  Honda, zorlanan yaşlıların merdiven çıkmasına yardımcı olan robot yürütgeç icat etti.  İnsansı robotların öncüsü Japon Honda Motor şirketi, yürüme yardımcısı yeni makineyi dün kamuoyuna tanıttı.

  Bilgisayarlı robot bacaklar, yaşlıların merdivenleri çıkmasına yardımcı olduğu gibi fabrika işçilerinin işlerini de kolaylaştırıyor. 2000 yılında dünyanın ilk iki bacaklı yürüyen robotu ASIMO’yu üreten Honda’nın yürüme teknolojisine en son eklediği makine 6.5 kilo ağırlığında, bisiklet gibi oturulan bir sele ve bacak benzeri metal eklemler ve ayakkabılardan oluşuyor.

  Henüz deney aşamasında bulunan motorlu alet, merdiven veya yokuş yukarı tırmanırken vücudun ağırlığını destekleyerek güç sarfını önlüyor. Alet esas olarak kas ve eklemlerini kullanmakta zorlanan yaşlı ve hasta insanları hedefliyor. Honda, ayrıca işçilerin çalışırken hareketlerini kolaylaştırması da beklenen aleti Tokyo’daki fabrikalarından birinde deneyecek. Alet ayakkabıların içindeki alıcılardan gelen sinyaller tarafından kontrol edilen iki motorla iki ayrı bacak için çalışıyor.